Kalouskův vabank

28. března 2011, 11:38 - Jaromír Bartůněk
28. března 2011, 11:38

Vláda je na pokraji dosud největší krize. Po zhruba čtyřech měsících můžeme konstatovat, že cyklus vzájemné důvěry vládních stran je opět ve své sestupné fázi. Proti kauze posléze odstoupivšího ministra životního prostředí Pavla Drobila by ovšem tentokrát blížící se dno mohlo být o poznání hlouběji.

Foto: Profimedia.cz

Shrňme základní rozdíly mezi situacemi z loňského prosince a těchto dnů. Obětování místopředsedy ODS Drobila pro premiéra Petra Nečase sice znamenalo jisté sebezapření (a slzu zřejmě otřeli i na Hradě), ale ministr životního prostředí představoval přeci jen spíše střední váhu. Alexandr Vondra, kterého teď svorně ostřelují opozice, TOP 09, Věci veřejné i část ODS, od počátku pro premiéra znamenal hlavní oporu ve vládě i ve straně. Ztráta dalšího stranického místopředsedy v kabinetu by tedy znamenala pro občanské demokraty a Nečase osobně naprostý debakl.

Aféra Promopro

27. ledna

  • Ministerstvo financí (MF) podalo trestní oznámení kvůli podezřelé zakázce, kterou v době českého předsednictví EU bez soutěže získala od státu firma Promopro.
  • Společnosti zakázku údajně „přiklepla“ vládní sekce pro české předsednictví vedená tehdy Alexandrem Vondrou (ODS), nynějším ministrem obrany.
  • Vondra uvedl, že smlouvu s Promopro nevyjednal, nepodepsal a nebyl s ní seznámen. Informace o zakázce by podle něj mohly souviset s diskreditační kampaní vůči němu a ODS.
  • Proti Vondrovým slovům o diskreditační kampani se ohradil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
  • *28. ledna * Vedení Promopro prohlásilo informace zveřejněné v médiích za zkreslené. 1. února * TOP 09 a VV žádaly vyšetření případu, KSČM Vondrovu demisi. 3. února * Kalousek nepřímo obvinil Vondru z toho, že během předsednictví přišel stát o stamiliony. * Nečas to označil za nekolegiální a neobvyklý postup. 8. února * Policie oznámila, že zahájila v souvislosti se zakázkou úkony trestního řízení. 22. března * VV a TOP 09 požádaly o koaliční jednání o kauze. 24. března * Vondra se ve Sněmovně před mimořádnou schůzí přihlásil ke spoluodpovědnosti za výsledek hospodaření při českém předsednictví EU. * Předseda klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík požádal Vondru, aby odstoupil. * Nečas vyzval Kalouska, že by se měl věnovat financím, a ne navrhovat demise. Tragikomické už teď je, že Nečas, který po „toskánském“ a „dalíkovském“ Topolánkovi vytáhl prapor boje proti korupci, nyní řeší jednu korupční kauzu svých nejbližších spolupracovníků za druhou. Co je ale nejdůležitější: Zatímco Drobilovi k odchodu z vlády pomohl jen nezkorumpovaný (naivní) úředník Libor Michálek a jeho nahrávky, na Vondru vytáhl Promopro finančně analytický útvar ministerstva financí. I když budeme věřit, že úředníci prostě jen dělali dobře svou práci, určitě se tak nedělo Miroslavu Kalouskovi navzdory. A protože ministr financí je zkušený politik, oslabení konkurence náležitě využil. Málokdo pochybuje o souvislosti Vondrovy kauzy s jeho snahou odhalit alespoň část prapodivných okolností, které za jeho předchůdců v čele ministerstva obrany provázely prakticky všechny významné armádní tendry. Mimochodem i Nečas několikrát naznačil, že by si Kalousek měl zamést před vlastním prahem, když připomněl třeba přítele současného ministra financí, bývalého zbrojaře Richarda Hávu. Hlava XXII**

V posledních dnech to vypadá, že obě strany jsou připraveny bojovat až do konce, respektive jim nejspíš ani nic jiného nezbude. Lepším hráčem se přitom zatím zdá být ministr financí a faktický šéf TOP 09. Když se minulý týden ve středečních nočních hodinách rozcházeli koaliční vyjednavači, údajně všichni věřili v dohodu, podle níž se Vondra následující den v Poslanecké sněmovně omluví a poté menší koaliční strany pomohou ODS znemožnit program mimořádné schůze o zásahu Vojenské policie v České televizi a právě kauze Promopro. Vondra se ovšem dostal do absurdní situace připomínající román Hlava XXII. První možností – které se místopředseda ODS nakonec chopil – byla omluva víceméně za své špatné formulace. Navíc si neodpustil popíchnout Kalouska, když zmínil čištění ministerstva obrany a otřel se o úniky z vyšetřovacích spisů. Omluva neomluva logicky TOP 09 nestačila, a proto Vondru vyzvala k rezignaci. Skutečným pokáním by však bylo pouze přiznání, že za údajně ztracené desítky milionů nese přímou zodpovědnost. Pak by ale Vondra žádné odpuštění od TOP 09 nepotřeboval, protože by musel z kabinetu okamžitě odejít sám.

Kalousek tedy už ve středu mohl tušit, jak to druhý den dopadne. Po Vondrově čtvrtečním projevu se spravedlivě rozhořčil a mimo jiné i slovy o „sebestředné aroganci“ ministra obrany zdůvodnil nutnost jeho rychlého odchodu z vlády. Z výše uvedeného samozřejmě nic neplyne o tom, zda Vondra v době českého předsednictví Unii pochybil, či ne. Jen jsme v posledních dnech opět svědky praxe, kdy se politici zaklínají morálními apely, ale mnohem víc ve skutečnosti jde o jejich mocenské zájmy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít