Kalouskovo paradigma

17. dubna 2009, 18:59 - Jan Schneider
17. dubna 2009, 18:59

Ministerstvo financí

Finanční analytický útvar ministerstva financí (FAÚ) působí v oblasti boje proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Když nastane změna ve vedení tohoto útvaru, je to důvod k zamyšlení. Když tu změnu provede ministr vlády v demisi, je to podezřelé. Místo spekulací si však všimněme oficiálního zdůvodnění.
Ministr financí Miroslav Kalousek odvolal ředitele FAÚ Karla Koryntu kvůli finanční transakci, při níž stát přišel o „významné finanční prostředky“. Ze shromážděné dokumentace prý nabyl přesvědčení, že FAÚ mohl této transakci „alespoň částečně zabránit“. (Nám prosťáčkům zřejmě zůstane navždy utajeno, jak je možné finanční transakci „částečně zabránit“, pokud si nevezmeme mustr z Werichovy Princezny koloběžky, zároveň oblečené i nahaté.)
Inkriminovanou transakcí byl převod více než půl miliardy korun z České konsolidační agentury (ČKA) na soukromý účet podnikatele Miloše Skořepy, vedený ve švýcarské bance UBS, provedený na popud Jana Šika, bývalého manažera z dceřiné firmy ČKA Galileo Real. Odvolaný ředitel Korynta se ovšem zcela logicky brání tvrzením, že původ převáděných peněz byl legální a převodní příkaz dal podpisovým vzorem zplnomocněný člověk. Chyběl tedy jakýkoli příznak praní špinavých peněz či financování terorismu.
Paradoxně právě toto vedení ministerstva financí před rokem novelou zákona o legalizaci výnosů z trestné činnosti snížilo doporučované standardy, zejména v oblasti tzv. PEPs (politicky exponovaných osob), což jsou mimo jiné všichni významní státní úředníci. A najednou má ministr na ředitele FAÚ úplně opačné, extrémně nadstandardní požadavky, které však zcela postrádají oporu v zákoně.
Kdyby se totiž Korynta choval podle Kalouskem vyžadovaného paradigmatu, nemohl by pro potenciální podezřelost pustit téměř žádnou státní platbu do zahraničí. Když však vezmeme v potaz dlouholeté Kalouskovy zkušenosti z ministerstva obrany, může nám docela zatrnout (a to nám ani nemusí zrovna letět gripen nad hlavou): Neví náhodou ten Kalousek až příliš dobře, o čem hovoří?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít