Kaleidoskop podnikání v cestovním ruchu

04. srpna 2004, 00:00 - Jakub Turek
04. srpna 2004, 00:00

Z celé Evropy přicházejí zprávy, jak podnikatelé bojují s úbytkem turistů. Uvádíme kaleidoskop drobností, které mají na návštěvnost vliv. Velké téma o turistickém průmyslu vyšlo v tištěném Profitu č. 32.

Dovolená u moře stále láká

Z celé Evropy přicházejí zprávy, jak podnikatelé bojují s úbytkem turistů. Uvádíme kaleidoskop drobností, které mají na návštěvnost vliv. Velké téma o turistickém průmyslu vyšlo v tištěném Profitu č. 32.

Česko

Příjezdová turistika do České republiky vzrostla v prvním pololetí o 4 %. Největší nárůst byl v dubnu , kdy se na něm podílely Velikonoce a hokejové mistrovství světa. Polovina cizinců navštěvuje pouze Prahu.

Reklamní kampaň na Českou republiku, která proběhla v globálních televizních satelitních programech, byla úspěšná a přilákala do tuzemska návštěvníky. Příští rok poběží další šoty na veřejnoprávních kanálech v Rakousku a Polsku.

Chorvatsko

Vodácké splutí jedné z nejhezčích chorvatských Tary bylo v minulých letech zpoplatněno. Letos se sazby rapidně zvýšily. Šestičlenný raft by měl platit v přepočtu přes deset tisíc korun.

Belgie

Majitelé hotelů a penzionů v regionu Limburg vydávají turistům ve dnech, kdy je podle předpovědi více než padesátiprocentní pravděpodobnost deště, poukázky na kina, divadla, muzea, aquaparky a krytá sportoviště.

Slovensko

Vysoké Tatry již více než rok registrují snižování počtu cizinců, výjimkou jsou Češi a občané pobaltských republik, kterých naopak stále přibývá. Slovenský stát totiž zavedl pro Rusy a Ukrajince víza, čímž jim zesložitil a prodražil zájezdy, a oni zaměřili pozornost na Egypt. Poláci zase dostávají finanční podporu na dovolenou od své vlády, ale s podmínkou, že zůstanou v Polsku.

Velmi ubylo návštěvníků ve Slovenském ráji. Z loňských 4889 turistů denně jih zbyly tři tisícovky.

Návrh nového návštěvního řádu Tatranského národního parku povoluje návštěvníkům více než dříve. Jestli ho schválí úředníci, budou moci turisté vystoupit na více hor než nyní, některé doliny budou otevřeny i v zimě a budou povoleny vodácké sjezdy tatranských toků.

Rakousko

Letos budou jezdit po celé léto vleky na Kaprunu. Vloni se přes prázdniny vůbec poprvé za celou dobu existence letního lyžařského areálu nejezdilo, protože v ledovci se otevíraly nebezpečné trhliny.

Jižní a střední Amerika

Paraguay zrušila vízovou povinnost pro české turisty. V Latinské Americe tak lze cestovat bez víza do následujících států: Argentina, Bolívie, Ekvádor, Guatemela, Honduras, Chile, Kolumbie, Kostarika, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru a Uruguay. Z velkých států tedy chybí už jen Brazílie.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít