K zakázkám jsem se provolal přes recepce, říká obchodník s rouškami. Vyinkasoval desítky milionů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

K zakázkám jsem se provolal přes recepce, říká obchodník s rouškami. Vyinkasoval desítky milionů

,
K zakázkám jsem se provolal přes recepce, říká obchodník s rouškami. Vyinkasoval desítky milionů
Zdroj: čtk

Nedostatek roušek a respirátorů přilákal překupníky. Ceny, za které úřady ochranné prostředky nakupují, se liší až několikanásobně.

Třiatřicetiletý David Snášel je úspěšný byznysmen. V osmnácti letech si pro něj sice v souvislosti s nadměrným pěstováním marihuany přišla policie, ale pak vybudoval firmu na velkoplošné LED obrazovky promítající ve městech reklamy, v níž majoritu záhy koupil Agrofert tehdejšího ministra financí Andreje Babiše. Toho Snášel označuje za svého přítele, díky němuž se „naučil myslet v systému holdingu“.

A teď se Snášel, mimo jiné také předseda Evropsko-ázerbájdžánské obchodní komory, vrhl na obchodování s rouškami a respirátory. Prostřednictvím své poradenské společnosti Black Consulting, která se, jak uvádí, zabývá lobbingem, networkingem a monitoringem, začal po vyhlášení nouzového stavu hbitě dodávat samosprávám tolik potřebné ochranné prostředky. Středočeskému kraji poskytl 50 tisíc „dvojkových“ respirátorů z Číny s italskými certifikáty za téměř 10 milionů korun. Plzeňskému kraji pak v minulých dnech prodal 60 tisíc čínských respiračních roušek za celkem 11,4 milionu korun.

„Rozhodující pro výběr tohoto dodavatele byla rychlost dodání zboží. Cena byla stanovena v rámci nabídky a byla akceptována,“ uvedla tisková mluvčí plzeňského hejtmanství Alena Marešová. Středočeský kraj vedený hejtmankou za hnutí ANO Jaroslavou Pokornou Jermanovou na dotazy týdeníku Euro ohledně zakázky firmy Black Consulting neodpověděl.

Zakázky Snášelovy firmy Black Consulting, která se mimo období koronavirové krize zabývá úplně jiným předmětem podnikání než dodávkami ochranných prostředků, ukazují, jak dnes probíhají obchody veřejné správy s podnikateli, kteří vycítili neschopnost a pomalost státu při zajištění potřebného materiálu.

„S Čínou obchoduji přes dvanáct let. Když jsem viděl příležitost,…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?