Juščenkova nejistá budoucnost

06. října 2009, 12:19 - Martin Laryš
06. října 2009, 12:19

Rodina dosluhujícího ukrajinského prezidenta je odsuzována za přípravy k odchodu ze země

Na konci září pronikly do ukrajinských médií zvěsti, že Juščenkova rodina se připravuje na odchod prezidenta z funkce, a proto odvezla dvěmi či třemi letadly z Žytomyru do Kanady své historické cennosti. Podle zdrojů z politických kruhů se posléze náklad přes diplomatické kanály přesunul do Chicaga, kde se narodila prezidentova manželka Kateryna. Údajné kroky Juščenkovy manželky mají podle některých ukrajinských novinářů svědčit o tom, že Juščenko nebyl schopen dohodnout se na garancích své bezpečnosti ani s jedním z reálných prezidentských kandidátů (tedy Tymošenkovou, Janukovyčem a možná Jaceňukem), jak se to svého času podařilo Borisi Jelcinovi i Leonidu Kučmovi.
Tyto spekulace rázně odmítl ředitel bezpečnostní služby SBU Valentyn Nalyvajčenko, kterého Juščenko dosadil do funkce. SBU stála na Juščenkově straně už v březnu tohoto roku při snahách o likvidaci plynárenského zprostředkovatele RosUkrEnergo (RUE), s nímž měl Juščenko udržovat úzké styky. Kanadský politolog ukrajinského původu Taras Kuzio tvrdí, že vazby Juščenka a RUE se projevují například v tom, že energetická společnost měla na dubajský účet jeho bratra Petra poslat přes 50 milionů dolarů. Peníze měly být určeny společnosti Petrogas (údajně vlastněné Petrem Juščenkem) na realizaci projektů pro využívání turkmenského pobřeží k těžbě zemního plynu, které se nikdy nerealizovaly. Petro Juščenko byl v letech 2002 a 2006 zvolen poslancem za Juščenkovu Naší Ukrajinu a je považován za velmi vlivného podnikatele v Charkovské oblasti, přičemž zástupcem gubernátora oblasti je jeho syn Jaroslav Juščenko, taktéž se angažující v politice.
Spolu s výše uvedenými dohady o starožitnostech se v polovině září objevila mediální kampaň naznačující, že důkazy o Juščenkově otrávení dioxinem ze září 2004 zfalšovala jeho rodina a vysoce postavení úředníci prezidentské administrativy. Agenti nejmenované americké zpravodajské služby údajně měli vzít Juščenkovy krevní vzorky z Rakouska do USA, kde do nich přimíchali dioxin. Rusko totiž často viní Katerynu Juščenkovou z toho, že je agentem CIA s úkolem přivést svého manžela k moci a geopoliticky oslabit Rusko (to samé rozhlašuje i o gruzínském prezidentovi Saakašvilim). Je tedy dosti pravděpodobné, že se jedná o další ruskou dezinformační mediální kampaň. Obecně se podle deníku Ukrajinská pravda vliv Juščenkovy manželky přeceňuje, podle všeho hraje „jen“ roli jakési spojky s ukrajinskou diasporou z USA a Kanady. Skandály a obvinění Juščenkovy rodiny tím ale nekončí. Už v roce 2005 psal uznávaný ukrajinský deník Ukrajinská pravda v článku Syn boha o luxusních autech značek BMW a Mercedes, v nichž se promenádoval prezidentův dnes třiadvacetiletý syn Andrej. Minimálně v jednom případě mělo auto podle deníku českou státní poznávací značku ústeckého kraje (3U1 0401). Celkově byl v médiích dosti často propírán hýřivý a velice nákladný životní styl prezidentova syna.

„Únava“ z Juščenka i Ukrajiny Juščenkovy preference se dnes pohybují okolo dvou až čtyř procent a je vcelku jasné, že nemá šance v lednových prezidentských volbách postoupit ani do druhého kola, natož zvítězit. Kvůli absenci silně nepříznivé alternativy (například vítězství komunistů či krajní pravice) a miliardářských sponzorů nemůžeme očekávat opakování „zázraku“, který se udál při ruských prezidentských volbách v roce 1996, kdy Jelcin dokázal s podobnými preferencemi volby (s podporou oligarchů) vyhrát. Podporu Juščenko ztratil i na Západě, který ho začal postupně vnímat jako člověka, který se prakticky zasloužil o krach vstupu Ukrajiny do NATO, poškodil mezinárodní image státu, vytvořil Ukrajině reputaci země věčných krizí, voleb a nestability. V letech 2007 až 2008 se na Západě začala projevovat jistá „únava“ z Juščenka, která se v letech 2008 až 2009 přenesla na „únavu“ z celé Ukrajiny a rozšířila se i mezi nové členské státy EU.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít