Jsou tu diamanty navěky? - Euro.cz

Přihlášení

Jsou tu diamanty navěky?

, Carol Matlack,
Jsou tu diamanty navěky?
Zdroj: Euro.cz

Antverpám hrozí přísná omezení tradičního obchodu s drahými kameny

Dohadování obchodů je již po staletí nedílnou součástí antverpské diamantové čtvrti. Když se obchodníci míjejí v úzkých uličkách, zdraví se během telefonování z mobilů. Jakmile chasidský makléř v černém klobouku uvidí potenciálního zákazníka, vystrčí z převlečníku průhledný sáček z umělé hmoty, obsahující malé lesknoucí se kamínky, a zahájí rychlou obchodní akci. V nedaleké kavárně si dva muži podávají lupu a s její pomocí zkoumají hromádku diamantů, ležící mezi šálky kávy.
V poslední době je však součástí obchodního cvrkotu neklid. Za posledních osmnáct měsíců totiž policie několikrát uskutečnila razie v různých kancelářích a zajistila dokumenty a drahokamy coby důkazní materiály v kauze vyšetřování praní špinavých peněz a daňových úniků. V prosinci jeden obchodník během policejní domovní prohlídky zemřel. Následovaly protesty jeho kolegů, které způsobily uzavření čtvrti na jeden den.
Ačkoli razie proběhly u necelých dvaceti ze dvou tisíc antverpských obchodních společností, policie zabavila diamanty v hodnotě desítek milionů dolarů. Drahé kameny jsou v průběhu vyšetřování zadržovány jako důkazy. Napětí ještě zvyšuje obchodní divize společnosti DeBeers Group, která dodává 50 procent světových diamantů. Varovala totiž antverpské obchodníky, že se mohou ocitnout mimo hru, pokud nebudou dodržovat pravidla proti praní špinavých peněz.
Obchodníci tvrdí, že tlak vystraší dodavatele i zákazníky a přiměje je odejít do konkurenčních center v Dubaji, Indii a v Izraeli. Import surových diamantů, nebroušených kamenů, který je antverpským hlavním obchodem, klesl v dubnu o dvacet procent – vzhledem ke srovnatelným údajům z roku 2006. „Lidé se bojí a jsou rozčilení,“ říká obchodník Shashin Choski, sedící ve své kanceláři vedle sejfu o velikosti chladničky plného diamantů.

Peníze v pohybu.

Není pochyb o tom, že sedmdesátimiliardový globální obchod s diamanty má některé ošklivé rysy. Drahé kameny se snadno převážejí a těžko sledují. Proto jsou oblíbenými prostředky při financování nezákonných aktivit – od drogových obchodů až po terorismus. „Diamantový průmysl je velmi tajuplný. Pohybují se v něm velké objemy peněz a přitom lze poměrně snadno chybovat při určování hodnoty kamenů,“ říká Alex Vines, bývalý americký vyšetřovatel diamantových obchodů, který nyní vede Africký program v Chatham House, součásti londýnského Královského institutu pro mezinárodní vztahy.
Belgické úřady o svém vyšetřování nechtějí hovořit. Diamantová nejvyšší rada, něco jako vládní agentura, která dohlíží na obchod v Antverpách, však říká, že poslední razie vyvolalo vyšetřování lodní společnosti Monstrey Worldwide Services. V říjnu 2005 vyšetřovatelé provedli ve společnosti domovní prohlídku a uvěznili jejího vlastníka za praní špinavých peněz. Monstrey musel přerušit činnost a nikdo ze společnosti nebyl dostupný, aby se k situaci vyjádřil. Policie zabavila inventář nejméně šestnácti obchodníků, kteří byli zákazníky společnosti.
Antverpští obchodníci se děsí, že by přísná opatření mohla ukončit nadvládu jejich města coby světové jedničky světového obchodu s diamanty. První antverpské obchodní místo bylo založeno v patnáctém století, a ačkoli se většina brousíren přemístila do levnějších lokalit, jako je Čína, osmdesát procent surových diamantů světa dosud procházelo tímto městem. „Pokud surové diamanty zmizí z Antverp, nastane konec,“ říká Koen Smets, Belgičan, který kupuje diamanty od místních obchodníků a posílá je do továren v Číně ke zpracování.
Hrozba ztráty živobytí pro antverpskou multikulturní diamantovou komunitu tu ještě nikdy nebyla. V minulém desetiletí rostoucí populace Indů postupně nahradila ortodoxní Židy coby dominantní skupinu obchodníků. Nyní, tvrdí židovský obchodník třetí generace Ziv Knoll, však „jsme na jedné lodi“. Knoll říká, že zná několik obchodníků, kteří se přesunuli do Dubaje a do Tel Avivu. A dodává, že pokud budou razie pokračovat, učiní totéž: „Nelze pokračovat v práci, pokud budeme neustále obtěžováni.“

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc
BusinessWeek

Diskuze