Jsme teprve na začátku

24. března 2011, 16:30 - Blanka Růžičková Euronews a.s.
24. března 2011, 16:30

Více než polovina účastníků ankety daňovým změnám věří

Prospějí daňové návrhy ministra financí Miroslava Kalouska českému hospodářství?

  • Ano – 55,4 %
  • Ne – 29,7 %
  • Nevím – 14,9 %

Není to dlouho, co ministr Miroslav Kalousek představil obrysy daňové reformy. Některé návrhy byly překvapivé, jiné v podstatě očekávané. A přestože detaily ještě chybějí, více než polovina účastníků manažerského barometru věří, že by navrhované změny mohly být pro tuto zemi prospěšné. Mnozí nicméně upozorňují, že je na hodnocení ještě brzy. „Počkal bych si až na konečné znění,“ píše jeden manažer. Rozdíly jsou i v názorech na efektivitu navrhovaných změn. „Domnívám se, že je to malý krok, ale správným směrem,“ uvádí další manažer. Jiný se domnívá, že vydělají především podniky a podnikatelé. Netroufá si však říci, jestli to, co bude dobré pro firmy, bude dobré i pro české hospodářství celkově.
Jinému zaměstnavateli chybí nějaká jasná koncepce, kam se vlastně daňový systém má posunout. Postrádá celkový pohled, žádné informace o budoucí podobě státního rozpočtu zatím nebyly zveřejněny. „Každý týden přichází nový návrh, takže to na mě dělá dojem, že nakonec nula od nuly pojde,“ vysvětluje.
Jednomu z účastníků ankety se nelíbí, že strop na zdravotním a sociálním pojištění nebude stanoven na osobu, ale na firmu. Považuje to za nespravedlivé vzhledem k výpočtu důchodů. „Nevidím důvod, proč vytvářet nerovné podmínky pro lidi na stejných pozicích jen proto, že budou zaměstnaní ve firmách s rozdílným průměrným platem.“
V příspěvcích s kladnou odpovědí se objevují také výhrady ke zvolenému postupu. „Nesouhlasím, aby se krok dva (zvyšování daní) řešil před krokem jedna (úspory na nákladech na straně státu). Proto si myslím, že je špatné razantně sblížit sazby DPH, nebo je snad dokonce srovnat na stejnou výši,“ píše manažer, který připomíná, že tady už jednu špatnou zkušenost máme – přesun tankování paliv do sousedních zemí po zvýšení spotřební daně z pohonných hmot. U spotřebního zboží a potravin to může podle něj dopadnout stejně: „Německo je blízko, zboží tam je levnější a kvalitnější, a to jsou zatím sazby DPH celkem podobné.“ Návrh daňových změn si vysloužil pochvalu za snahu o zjednodušení systému. Ale také pochybnosti, jestli se odstranění všech výjimek podaří prosadit. Řada příspěvků upozorňuje, že jednání o reformě teprve začíná a nic není jisté. A že „nikdo – pan Kalousek, pan Nečas ani Pán Bůh – nedá této zemi záruku, že po příštích volbách nebude všechno jinak“. „Změny prospějí, avšak mnohem méně, než by mohly,“ odhaduje další manažer, který připomíná zhoubný vliv politických kompromisů. Opatrné ano se vyskytuje i u dalších odpovědí. „Nevidím žádný velký pokrok,“ uvádí se v komentáři zakončeném prohlášením, že bychom potřebovali mnohem razantnější daňovou reformu. Tento hlasující by „se zatím klonil k formulaci, že navrhované změny neuškodí“.
„Vývoj myšlenek ohledně daňové reformy svou překotností poněkud překonává mou schopnost orientace,“ píše manažer, který si ve čtvrtek ráno vyslechl poznámky ministra Kalouska, aby s překvapením zjistil, že „týž den odpoledne už bylo takřka vše jinak“. Ze třiceti procent odpovědí vyplývá, že si jejich autoři nedělají ohledně změn žádné iluze. Mnozí ministra financí i vládu silně kritizují a kromě daňových reforem probírají i ty další. „Kalouskovy návrhy jsou naprosto nekoncepční a nesystémové. On sám je schopen ze dne na den všechno změnit a jen demagogicky tvrdit, že jde o profesionální změnu parametrů,“ uvádí jeden respondent. Další připojuje, že jsme se definitivně stali banánovou republikou. „Zemí, kde vláda řekne 20 procent, prezident sdělí jednomu z členů koalice (tomu nejméně významnému), že se mu to nelíbí, a vláda změní názor. Nikoli tedy 20 ale jenom 14 procent,“ připomíná nedávné peripetie. Nesmlouvavý je i tento manažer: „Naivně jsem si myslel, že největším ekonomickým paskvilem Nečasova kabinetu je návrh penzijní reformy. Mýlil jsem se.“ Dva příspěvky se shodly v tom, že by „českému hospodářství prospělo, kdyby ministr Kalousek opustil politiku“. „Jeho návrhy mají jediný cíl: vytvořit mu aureolu bojovníka za ekonomickou reformu,“ píše manažer, podle něhož tím ministr maskuje své skutečné cíle. Někteří manažeři zpochybňují také Kalouskovu kompetentnost. Jeden rovnou navrhuje, kdo by ho měl nahradit: „Co třeba dát tam pana Zdeňka Tůmu?“ V klidu nechaly návrhy tohoto účastníka: „Svět se moc nemění. Daně rostou, stát víc rozhazuje. Takže růst bude menší a menší, daně se budou zvětšovat. Ale ještě pořád nebude tak zle. Stále budeme o dost bohatší než třeba lidi v Súdánu…“

Celkem odpovídalo 121 manažerů

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít