Jsme před krachem, píší cestovky Babišovi. Prymula vyděsil klienty - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Jsme před krachem, píší cestovky Babišovi. Prymula vyděsil klienty

,
Jsme před krachem, píší cestovky Babišovi. Prymula vyděsil klienty
Zdroj: Jan Mihalíček/Euro

Situace na trhu cestovního ruchu se dramatizuje. Zatímco ještě před pár dny se cestovním kancelářím dařilo klienty přesvědčovat, aby nepožadovali vrácení peněz za zrušený zájezd a využili namísto toho poukázku, nebo cestu bezplatně přesunuli, nyní je vstřícnost klientů ta tam.

Po prohlášení náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly, které si lidé vyložili tak, že se až dva roky nebude smět vycestovat za hranice, požadují téměř všichni vrácení peněz. „To vyjádření způsobilo, že nyní se nám daří přesvědčit tak maximálně pět procent lidí,“ poznamenal šéf cestovní kanceláře Atis Petr Krč. Například cestovní kancelář Firotour v reakci na situaci zcela zavřela veškerá pracoviště včetně call centra. Na internetové stránky pověsila oznámení, že zavírá až do prvního dubna a vše bude řešit až po tomto datu. Nedovoláte se nikam.

Pokud by cestovky musely veškeré peníze vracet, hrozí velkému počtu subjektů na trhu bankrot. Jménem asociace proto kanceláře poslaly minulý týden vládě dopis, kde žádají o pomoc, jinak prý zkrachují. „Za stavu uzavření hranic jsou cestovní kanceláře zcela paralyzovány skutečností, že zákazníci nemohou čerpat objednané služby. Snaha cestovních kanceláří přesměrovat klienty na zájezdy v pozdějších termínech se nesetkává s pochopením zákazníků, kteří požadují okamžité vrácení prostředků jako jedinou možnou variantu,” tvrdí prezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Roman Škrabánek.

V dopise, který je adresovaný přímo premiérovi Andreji Babišovi, asociace urgentně žádá, aby formou změny legislativy umožnil namísto vracení peněz za zrušené zájezdy vydávání poukazů s platností až na 18 měsíců. „Dle našeho názoru neprodlené zavedení mechanismu vydávání poukazů může zabránit řetězovým úpadkům cestovních…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?