Jsi ve straně? Dostaneš slevu

29. září 2011, 23:55 - Petr Kolář
29. září 2011, 23:55

ODS

Občanští demokraté jsou oficiálně od minulého týdne prvními členy politické strany v Česku, kteří budou moci využívat slevy vyplývající z jejich samotného členství v ODS. Výkonná rada strany totiž minulé pondělí jednohlasně schválila takzvaný věrnostní program, který občanským demokratům za jejich členství umožní čerpat slevy například na telefonování, pojištění či bankovní služby. Slevu bude možné uplatnit v cestovní kanceláři na zájezdy do zahraničí či v některých obchodech s elektronikou a podobně, jako tomu bývá ve velkých firmách. Hlavní kancelář ODS nyní podle manažera Jana Kočího hodlá znovu obnovit jednání s T-Mobilem a Českou pojišťovnou, s dalšími případnými partnery pro poskytování slev členům ODS bude jednat k tomu speciálně vybraná společnost.
S myšlenkou takzvaného věrnostního programu pro svých 30 tisíc členů přišlo vedení ODS už loni na podzim, vše mělo fungovat od začátku roku. Jenže kvůli obavám ze zneužití osobních dat členů či kvůli argumentacím, že slevy pro členy ODS by mohly na veřejnost působit jako elitářství, a to by stranu mohlo poškozovat, program odmítala i část občanských demokratů. Stanislav Beránek z Transparency International zase namítal, že by se mohla „otevírat cesta ke skrytému financování politických stran skrze soukromé firmy“.
Několik měsíců se zdálo, že je projekt „odpískaný“, ale paralelně probíhaly přípravy na jeho prosazení. Každý z členů ODS má dnes plastovou kartu s čárkovým kódem, na interních stránkách Moje ODS či v Listech ODS by se měly začít brzy objevovat první nabídky slev od dojednaných firem. Podle Kočího půjde pouze o pasivní nabídku, tedy pro jednotlivé slevy se bude každý straník moci rozhodnout sám, jeho data nebudou poskytována automaticky. Příjem z programu, při němž se ODS inspirovala například u britských konzervativců či německé CDU, Kočí odhadl na „desetitisíce až statisíce, nikoli miliony“ pro stranickou kasu ročně. Vše má být každoročně v řádném účetnictví strany, vyloučeny z programu by měly být státní a polostátní firmy.
V pondělí na jednání výkonné rady chyběli dva nejvýraznější kritici programu, europoslanci Ivo Strejček s Hynkem Fajmonem. „Začínalo nám plenární zasedání ve Štrasburku. Nezbývá než rozhodnutí výkonné rady respektovat. Myslím ale, že to je dlouhodobě strašně špatné rozhodnutí,“ míní Strejček. Ten dříve mluvil o tom, že slevy pro členy ODS budou působit elitářsky. Ostatní strany ve sněmovně, které týdeník Euro ve věci oslovil v červenci, o ničem podobném neuvažují. „Je to schválené. Harmonogram, co kdy kde přesně bude, zatím nemáme, ale technicky připraveni jsme,“ uvedl manažer Kočí s tím, že nyní už záleží na jednáních s jednotlivými firmami.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít