Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Výnos z dražby sběratelské kolekce „Muži 28. října“ získají váleční veteráni a děti po úrazech

Unikátní sběratelská kolekce „Muži 28. října“ vytvořená na počest 100. výročí vzniku…

Na internetu můžete díky PayU a Google Pay platit na jedno kliknutí

Budoucnost online plateb na internetu je v jednoduchosti. Zákazník chce zaplatit snadno a…

Kávovar JURA je tradice v moderním obalu

Pokud se řekne švýcarská přesnost, zřejmě si jako první představíte švýcarské hodinky,…

Jsem váš přítel Rath a budu u vás čtyři roky bydlet

27. října 2008, 04:01 - Libuše Frantová
27. října 2008, 04:01

Po podzimních krajských volbách změnila Česká republika zbarvení z modré na oranžovou a někde možná i zrudne.

Zkušené a často dlouholeté hejtmany ODS a jednoho lidovce vystřídají ve třinácti krajích sociální demokraté. Někde se zřejmě spojí i více či méně otevřeně s komunisty. Je otázkou, jak bude levice vládnout a hospodařit s miliardami v krajských rozpočtech. Mnozí podnikatelé mají obavy, že s podporou podnikání v regionech je amen.

Rozestavěné krajské zakázky, čerpání evropských peněz, budování infrastruktury. Nad tím vším nyní po volebním vítězství sociální demokracie visí otazník. O to větší, že jazýčkem na vahách krajské politiky se stávají komunisté, kteří, jak známo, byznysu příliš nefandí. Šéf ČSSD Jiří Paroubek již dal nepokrytě najevo, že nejlépe by se jeho straně vládlo právě s tichou podporou KSČM. V uzavření finální dohody zatím mnohde brání jen nechuť komunistů podílet se na řízení krajů jen nepřímo. Vytvoření koalic s jejich zastoupením se však zatím sociální demokraté obávají. Jenže při uskutečňování jejich populistických volebních slibů, s nimiž vyhráli volby, by se jim komunisté hodili.

Podnikatelé jsou zatím ve svých komentářích opatrní. „Hospodářská komora nekomentuje výsledky voleb, neboť jí to nepřísluší. Na hodnocení dopadů voleb v jednotlivých krajích je navíc ještě velmi brzy,“ říká mluvčí komory Jiří Štefek. Stejně opatrní jsou i další zástupci firem. „Svaz průmyslu a dopravy akceptuje výsledky krajských voleb jako demokratické rozhodnutí voličů,“ tlumočí stanovisko mluvčí Milan Mostýn. Zájmem svazu je podle jeho slov to, aby nová zastupitelstva nastavila dobrou spolupráci s firmami. „Zejména v době, kdy západní Evropu začíná stále více tížit krize a tuzemští vývozci pociťují pokles poptávky v zemích EU, je to velmi potřebné. Situace se liší kraj od kraje vzhledem k oborům a firmám zde působícím. Společné je však eliminování dopadů na podnikatelský sektor s co nejmenšími ztrátami, ať už se to týká investic do inovací či redukce pracovních míst,“ připomíná současnou ekonomickou situaci českých podniků.

Místo investic spíše rozdávání peněz

Sociální demokraté budou mít ve třinácti krajích pod palcem pořádný balík peněz. Jen příští rok odteče ze státního rozpočtu do krajských pokladen 146,1 miliardy korun. K tomu je ještě nutné připočíst stovky miliard korun od Evropské unie, které jdou z regionálních operačních programů. Dokáží s nimi sociální demokraté hospodárně nakládat? Nedopadnou krajské rozpočty jako státní pokladna po osmileté vládě ČSSD? Tedy s obrovskými dluhy, které budou splácet ještě děti našich dětí?

Vyhlídky nejsou příliš růžové. „ČSSD slibuje rozdávání peněz, například na zvýšení platů zdravotníkům, na hrazení regulačních poplatků. Jinými slovy peníze se projí, tedy půjdou na provoz, nikoli na investice. A investice přinášejí do regionů prosperitu a pracovní místa,“ vyjadřuje obavy poslankyně ODS Alena Páralová.

Budoucí hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola však uklidňuje: „Žádná revoluce nehrozí. Jako kraj jsme dělali některé věci, s nimiž se plně ztotožňuji. Jde například o spolupráci s Hospodářskou komorou. Podpora podnikatelského prostředí je správná,“ říká. Jihočeští sociální demokraté mají podle něj jako jednu z priorit podporu zaměstnaneckých míst a podnikání. Právě Jihočeský kraj bude možná výjimkou, protože vztahy mezi zástupci obou rivalů – ODS a ČSSD – tu nejsou tak napjaté jako třeba ve Středočeském kraji. „K přímému ohrožení podnikání v regionu by dojít nemělo,“ míní i odstupující hejtman Jan Zahradník.

Zakázky čekají prověrky

Mnozí představitelé sociální demokracie podporovaní komunisty chtějí prošetřit rozhodnutí bývalých vedení krajů. Již dlouho se například mluví o podivné spolupráci některých velkých firem a brněnské ODS při přidělování veřejných zakázek. Podobné případy se objevují i v jiných regionech. „Rádi bychom vyhodnotili nejnákladnější stavby, protože máme signály, že jsou předraženy,“ potvrzuje komunistický zastupitel v Ústeckém kraji Stanislav Rybák.

Do hledáčku sociálních demokratů se nyní dostává i údajné propojení vedení Libereckého kraje a stavební společnosti Syner. Těsně před volbami dali kritici svou nespokojenost najevo velmi jasně. Přelepili několik dopravních značek na příjezdu do města označujících začátek obce na Synerov.

Jenže prošetřování již připravených projektů velmi pravděpodobně zbrzdí čerpání evropských peněz. „Tak drastická změna ve vedení všech krajů, kde nastoupí lidé bez zkušeností, nebo přezkoumávání projektů může znamenat několikatýdenní zpoždění v čerpání peněz, což může způsobit i jejich totální krach,“ obává se předseda Unie malých a středních podniků David Šeich.

Konečně s vámi zatočím

Papežštější než papež. Tak by se dal označit bývalý ministr zdravotnictví David Rath, který převezme žezlo vlády ve Středočeském kraji po hejtmanovi Petru Bendlovi. Rath, který před lety volal po vysoké spoluúčasti pacientů, je dnes největším bojovníkem proti poplatkům a celé reformě zdravotnictví. I když předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek chce nechat alespoň šedesátikorunové platby za hospitalizaci, Rath hodlá zrušit v krajských nemocnicích i ty.

U poplatků však skončit nehodlá. Nemocnice chce z akciových společnosti převést na neziskové organizace a ty již zprivatizované odkoupit od současných majitelů. A i když nejvíc kritizoval změny na ministerstvech po nástupu Topolánkovy vlády, sám nyní chystá čistky ve vedení nemocnic a na krajském úřadě. Odvolat chce nejen šéfa kolínské nemocnice a bývalého ministra zdravotnictví za ODS Luďka Rubáše, ale i ředitele benešovské nemocnice Miroslava Petríka, šéfa příbramské nemocnice Romana Bočka a ředitele kladenské nemocnice Otakara Mareše.

„Všichni čtyři jako ředitelé manažersky naprosto selhali. Zprivatizovali lukrativní oddělení, jako jsou dialýzy nebo magnetické rezonance, a připravili tak nemocnice o obrovské peníze. Ředitelé příbramské a kladenské nemocnice navíc souhlasili s nesmyslně předraženými investicemi do místních nemocnic,“ tvrdí Rath. Otazník visí ještě nad pátým šéfem krajské nemocnice v Mladé Boleslavi Ladislavem Řípou. Pokud prý ale nemocnice úspěšně projde důkladnou kontrolou, pak ho nový hejtman na postu ponechá. Ředitelé nemocnic respektují právo vlastníka na personální změny, ale brání se nařčení z nehospodárnosti nebo dokonce rozkrádání. Rath si chce přivést nové, loajální lidi i na místa vedoucích odborů a jejich zástupců na krajském úřadě. Jedno je jisté: ve středních Čechách nezůstane kámen na kameni.

Rath přijde Středočechy draho

Splnění všech Rathových slibů přijde Středočechy zřejmě hodně draho. „Splní-li ČSSD všechno, co v kraji slíbila, zaplatí za to nejméně jednu miliardu korun,“ soudí odstupující hejtman Petr Bendl. Ve volebním programu totiž nasliboval Rath všechno možné: kromě již zmíněných zrušených poplatků je to například razantní navýšení platů lékařům i zdravotním sestrám, modernizace nemocnic, 500 milionů ročně pro venkov, doprava za vzděláním pro děti a studenty zdarma, výstavba nových a rozšíření současných mateřských škol nebo výstavba nových domů pro seniory a hospiců. Je otázkou, zda mu na to všechno bude stačit půjčka, kterou si vzal kraj na investice. „K dispozici bude mít čtyři miliardy korun a může je použít, na co chce. Zřejmě tím zaplatí své politické sliby,“ říká Bendl. Předpokládá, že ve středních Čechách bude ČSSD nakonec spolupracovat s komunisty.

Příkladem zjevně nereálných slibů v Rathově krajském volebním programu je zpětné snížení sazby DPH z devíti na pět procent. Je otázkou, jak chce Rath prosadit novelu zákona, když nejvyšší představitelé ČSSD – šéf Jiří Paroubek i místopředseda Bohuslav Sobotka potvrdili, že tuto změnu sociální demokraté už prosazovat nebudou.

Neúspěšní ministři opět v sedle

Střídání ve vedení krajů povede podle ekonoma Liberálního institutu Miroslava Ševčíka k větší míře klientelismu než dnes. „Souvisí to s tím, že v některých krajích jsou lidé velmi náchylní ke korupci,“ tvrdí. Naráží tak na skutečnost, že například oblíbeného dlouholetého hejtmana Evžena Tošenovského nahradí v Moravskoslezském kraji muž s pošpiněnou minulostí. Jde o bývalého ministra zemědělství Jaroslava Palase, kterého tehdejší premiér Paroubek před pár lety odvolal mimo jiné kvůli podezření, že zvýhodnil jednu firmu.

Palas totiž prodal státní podíl v potravinářském podniku Setuza pod cenou a navíc ještě bez vědomí vlády kontroverznímu podnikateli Tomáši Pitrovi. Toho Paroubek označil za „nepřítele státu“. Nejen umístění Jaroslava Palase a Davida Ratha, ale i dalších bývalých ministrů nebo minulých či současných poslanců, jako třeba Milady Emmerové, Radko Martínka nebo Michala Haška do čela krajských kandidátek naznačuje, že ČSSD nemá dost vhodných lidí, kteří by oslovili voliče. I když se to nakonec s pomocí známých tváří z vrcholové politiky podařilo, je otázkou, jak si odvolaní a neúspěšní ministři ČSSD poradí s řízením krajů.

Skončí rozjeté projekty na slepé koleji?

Sociální demokraté toho zatím voličům naslibovali poměrně hodně, jak to bude s již rozjetými plány jejich předchůdců, není jasné. Například ODS v Moravskoslezském kraji chystala zejména investice do modernizace letiště Leoše Janáčka v Mošnově nebo do projektů na oživení Bruntálska a Osoblažska. Na Zlínsku se zase intenzivně buduje dálnice D1 mezi Vyškovem, Kroměříží a Hulínem a pokročily i přípravy na výstavbu R 49, především její první etapy mezi Hulínem a Fryštákem. Právě lepší dopravní propojení kraje, kde donedávna nebyly žádné dálnice, s ostatními částmi republiky, má přispět ke zvýšení počtu pracovních příležitostí a zastavení vylidňování kraje.

V Pardubickém kraji, stejně jako v jiných částech republiky, chybějí pracovníci v technických profesích. „Radní kraje Jana Smetanová dokázala, že za poslední dva roky stoupl o šest procent počet dětí, které se hlásí na střední školy technického směru,“ upozorňuje poslankyně ODS Alena Páralová. Představitelé kraje tu také úzce spolupracují s Hospodářskou komorou a na půdě malé tripartity se zástupci zaměstnanců i zaměstnavatelů. „Kraj podporuje malé a střední podnikání, například na provoz regionálních informačních míst pro podnikatele přispívá Hospodářské komoře 400 tisíci korunami ročně. Je tu rozpracovaná regionální inovační strategie na podporu inovací. V Pardubicích vznikl Technopark, při Univerzitě Pardubice má vzniknout nové výzkumné středisko,“ vypočítává Páralová. Nikdo dnes ovšem neví, jestli v těchto i dalších projektech bude nové vedení pokračovat.

Mají se tedy podnikatelé bát? Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský je přesvědčen, že změny ve vedení krajů nebudou mít zásadní dopad na podnikání. „Sociální demokraté mohou zasahovat do regionálních operačních programů, ale šance zásadně je měnit je dost omezená. Je možné jen přeskupovat peníze v rámci programu,“ vysvětluje. Ale současně připouští, že pokud ČSSD splní pohrůžku přezkumu všech rozhodnutí krajských zastupitelstev a hejtmanů, může to zpomalit čerpání evropských peněz. Současně nevylučuje, že když budou sociální demokraté platit regulační poplatky ve zdravotnictví pacientům ze svých rozpočtů, může to ohrozit investice do infrastruktury. „A to může mít na podnikání vliv,“ připouští.

Námluvy mezi stranami v krajích ještě neskončily, partnerství nejsou ještě všude zpečetěna. Až bude jasné, s kým se sociální demokraté v krajích spojí, bude možné lépe odhadnout, jak hluboká změna v jednotlivých krajích nastane.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
3 tipy, jak si snížit daňovou povinnost ještě do konce roku
Kdy potřebujete výpis z katastru nemovitostí?
Kdy se (ne)vyplatí pracovat při exekuci?
Test: která navigace do auta je ta nejlepší
Co je dobré vědět o dobrovolném důchodovém pojištění?
Auta
Modernizace pro UAZ Profi
VW chce překonat Porsche na Nürburgringu. Využije k tomu elektrický speciál z Pikes Peak
Rekordní Bloodhound SSC, který zatím své schopnosti nepředvedl, je na prodej za pakatel
McLaren 720S Spider: Do prodeje míří extrémně rychlý roadster. Stojí sedm milionů
Test Jeep Grand Cherokee S: Cesta časoprostorem
Technologie
Nvidia brzo vydá grafiku GeForce RTX 2060, bude mít GPU s 1920 stream procesory
Špičkový držák dvou monitorů Stell SOS 2020 (recenze)
Planeta Blink. Konec vývoje EdgeHTML není dobrý pro web [komentář]
Google+ opět děravý. Google síť nakonec ukončí o čtyři měsíce dříve
Voyager 2 je už v mezihvězdném prostoru a po 41 letech stále pracuje
Hry pro příležitostné hráče