Jsem Němec! - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Jsem Němec!

, Pavel Matocha,
Jsem Němec!
Zdroj: Euro.cz

Šachista obětuje americké občanství

PRAHA, TOKIO (mtc) – Dáte-li mat soupeřovu králi, měly všechny předchozí případné oběti materiálu smysl. V beznadějné pozici je praktickou šancí zavřít oči a začít to do soupeře sypat. Třeba se lekne a v kalné vodě se podaří partii zachránit. Šachový mistr světa z roku 1972 Bobby Fischer, který je od 13. července držen v japonském vězení (EURO 30/2004), se rozhodl obětovat americké občanství a zkusit tak zachránit si svobodu.
Minulý týden Fischer oznámil, že se považuje za německého občana, neboť jeho otec Hans Gerhardt Fischer se narodil v roce 1908 v Berlíně. Německý zákon zaručuje právo na německé občanství každému, kdo se narodil před rokem 1975 německému otci. A němečtí diplomaté v Tokiu se nechali slyšet, že jejich zákony neumožňují, aby německý občan byl deportován do další země kvůli tam vznesenému obvinění.
Alespoň to tvrdí deník Los Angeles Times.
Japonští imigrační úředníci zamítli Fischerovo odvolání proti jeho vydání do Spojených států, v nichž ho čeká soud kvůli šachovému zápasu z roku 1992. Jeho sehráním a inkasováním honoráře přes tři miliony dolarů totiž porušil mezinárodní sankce proti tehdejší Miloševičově Jugoslávii, v níž se partie zápasu Fischer – Spasskij hrály. Fischer se ještě může odvolat k japonskému soudu. Bude-li vydán do USA, hrozí mu až deset let odnětí svobody.