Josef Němý: Nová emise v Praze - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Josef Němý: Nová emise v Praze

, Josef Němý,
Josef Němý: Nová emise v Praze
Zdroj: euro

Pražská burza se po necelém roce dočká nové emise. Slovenská vláda prodává 49procentní podíl ve společnosti Slovak Telekom a akcie se od 12. května kromě bratislavské a londýnské burzy začnou obchodovat také na českém akciovém trhu. Akcie přední slovenské telekomunikační firmy budou jistě vítanou alternativou pro současné nebo bývalé akcionáře české O2, jejíž velká část z burzy kvůli chystanému rozdělení brzy zmizí.

Váha akcií Slovak Telekom v indexu PX by měla být mezi šesti a devíti procenty, což znamená, že by se měly stát pátou nejvýznamnější emisí v českém akciovém indexu a na této pozici vystřídat právě O2. Nyní probíhá nabídkové období, které pro drobné investory končí 5. května a pro instituce v poledne následujícího dne. Upisovací cena byla stanovena v pásmu 17,7–23,6 eura za akcii.

Podle našich výpočtů by mohly být akcie Slovak Telekomu atraktivní pouze na dolní hraně pásma. Na základě sektorového srovnání totiž vidíme hodnotu akcií v rozmezí 16,5 až 19,7 eura za kus. Vzhledem k ziskům dosaženým v minulých letech se zdají být akcie Slovak Telekomu oproti většině evropského telekomunikačního sektoru nadhodnocené. V

elkým hendikepem je i výrazně podprůměrný dividendový výnos. Silnou stránkou firmy je naopak nulové zadlužení a velký objem hotovosti, který by v budoucnu teoreticky mohl být použit na vyplacení mimořádné dividendy. Většinový akcionář (51procentní podíl i po uvedení na burzu zůstává v rukou Deutsche Telekomu) tomu však podle všeho není nakloněn.

Autor je analytikem Komerční banky


Čtěte také:

O2 chce snížit dividendy a za loňský rok vyplatit 13 korun na akcii

Pražská burza je na dvouletých maximech, podle analytiků ještě poroste

Goldman Sachs přepsala budoucnost českých bankovních akcií

Ohodnoťte tento článek
Diskuze