Jobs.cz: Pětinu středoškoláků lákají humanitní obory

01. prosince 2011, 21:54 - MediaFax
01. prosince 2011, 21:54

 Bezmála 20 procent studentů zkoumá možnosti vysokoškolského studia v oborech s humanitním zaměřením, na druhém místě je ekonomie a management (13,3 procenta). Vyplývá to ze statistik portálu Jobs.cz.

Foto: Profimedia.cz

Vzácně vyrovnaný je zájem mladých lidí o studium medicíny, práv a technických oborů. Nová sekce Vzdělávání na portálu Jobs.cz po prvním měsíci provozu přináší zajímavé statistiky poskytující náhled na preference středoškoláků při výběru oboru a školy pro vysokoškolské studium. Z prvních více než dvaceti tisíc unikátních návštěvníků nové vzdělávací sekce přibližně pětina zamířila k humanitním oborům a společenským vědám. Překvapivě vyrovnané jsou především oblasti na třetím až pátém místě. Celková návštěvnost všech kategorií studia představovala během prvního měsíce od spuštění bezmála 80 tisíc zobrazených oborů.

První data z Jobs.cz Vysoké školy ukazují, že středoškoláci nejčastěji uvažují o studiu humanitních a společenských věd, v nichž je však na pracovním trhu dlouhodobě poměrně obtížné uplatnění. Naopak zájem o technicky orientované studium, včetně informatiky, je mnohem nižší. Ovšem právě například ve strojírenství či softwarovém vývoji je v posledních letech největší poptávka firem po nových pracovnících s potřebným vzděláním. Tuzemské školství je ale zatím není schopno trhu dodat. Nízký zájem studentů indikuje, že tomu tak bude i za tři až pět let,“ prohlásil Ondřej Mysliveček, analytik společnosti LMC, která provozuje portál Jobs.cz.

Pozoruhodný je podle něj také fakt, že i na dalších místech přehledu následují obory s humanitním zaměřením: učitelství, respektive jazyky a mezinárodní studia. Při výběru studijních oborů v ČR bezmála šest procent návštěvníků Jobs.cz Vysoké školy využilo také fulltextové vyhledávání. Mezi nejčastěji zadávanými výrazy figurují: cestovní ruch, žurnalistika, andragogika, psychologie, fyzioterapie, pedagogika, logopedie či mezinárodní vztahy. “Statistiky vyhledávání ukazují na rozličnost oborů, které dnes středoškoláky zajímají. V dnešní době je nabídka možností studia tak široká, že jim poskytuje i varianty, které v Česku nebyly ještě před několika lety příliš dostupné,“ poznamenal Mysliveček.

Projekt Jobs.cz Vysoké školy registruje silný zájem studentů o zjištění šancí na přijetí k vybranému studiu. Bezmála dva tisíce lidí během prvního měsíce provozu sekce Vzdělávání na Jobs.cz vyzkoušelo kalibrovanou verzi Národních srovnávacích zkoušek od hlavního partnera projektu, společnosti SCIO. Dalším pokračováním aktivit společnosti LMC na podporu vzdělanostní ekonomiky bude také diskuze středoškoláků se zástupci univerzit a jejich studenty v rámci projektu Vysoké školy on-line, která proběhne v lednu a únoru příštího roku ve čtyřech tematických týdnech, věnovaných ekonomii, informatice, technickým oborům a společenským vědám.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít