Job na doživotí

09. ledna 2009, 18:49 - Tomáš Hořejší
09. ledna 2009, 18:49

Brusel chce v utajeném výběrovém řízení nabrat 230 euroúředníků

Jak získat prakticky „na doživotí“ velmi dobře placenou práci v Evropské komisi (EK)? Běžný smrtelník kvůli tomu musí vystudovat, projít náročným výběrovým řízením a mít hodně velké štěstí. Existuje ale i jiná cesta: dostat se – bez řádného konkurzu (třeba „ze známosti“ nebo za politické zásluhy) - do týmu některého ze sedmadvaceti eurokomisařů a počkat si, až EK ve vší tichosti vyhlásí interní konkurz pouze pro stávající zaměstnance. Taková situace nastala právě teď.

Jiní lidé, jiné konkurzy Konkurzy na zaměstnání v institucích Evropské unie bývají náročné, zdlouhavé (trvají i dva roky), ale obvykle až nezvykle férové. Alespoň na české poměry určitě. Tak například vstupní testy vyplňují uchazeči pod dozorem několika kamer přímo v počítači, jakákoli manipulace je prakticky vyloučena. Konkurence je obrovská, na jedno místo se obvykle hlásí několik tisícovek zájemců. Projdou opravdu jen ti nejlepší.
Co je vlastně na práci pro unii tak lákavého? Úspěšní uchazeči získají “definitivu“ a i na západní Evropu nadprůměrný plat. I bez všech sociálních výhod (mimo jiné příspěvek na bydlení, dítě, odlučné, delší mateřská a rodičovská dovolená) začínají euroúředníci s vysokou školou bez praxe na 3810 eurech měsíčně. Nově příchozí ředitel odboru (kategorie AD9) dostane nástupní plat 6244 eur.
Zmiňovaná férovost konkurzů se ale týká pouze „otevřených“ výběrových řízení, do nichž se mohou přihlásit všichni občané členských zemí EU, kteří splňují základní požadavky na vzdělání a praxi. Jenže existují i jiné konkurzy. Oficiálně se jim říká „interní“ (internal competitions). Na rozdíl od těch otevřených o nich nebývá ani zmínka v Úředním věstníku Evropské unie. Přihlásit se do nich mohou pouze lidé, kteří už pro unii pracují a kteří mají přístup na interní intranetové stránky EK zvané příznačně IntraComm. Může jít třeba o zaměstnance kabinetu některého z eurokomisařů (o jejich zaměstnání nerozhodla komise, ale komisař osobně, žádný regulérní konkurz neproběhl, evropská byrokracie je však umístila na takzvané pozice „temporary“ nebo „contract agents“). Hlásit se ale mohou třeba i sekretářky, jež si po nástupu do EK dodělaly univerzitu a chtěly by se „upgradovat“, tedy dostat do vyšší pozice rychleji, než by jí umožňoval obvyklý kariérní postup.

Děje se to V propozicích zcela čerstvého interního výběrového řízení vyhlášeného na konci listopadu 2008 je uvedeno, že Evropská komise chce tímto způsobem získat na 230 nových stálých zaměstnanců v pěti různých kategoriích, třech administrativních a manažerských (AD5, AD9 a AD12) a dvou sekretářských (AST1 a AST2).
Kritéria? Stačí být občanem některé z deseti zemí, které se staly členy Evropské unie v květnu 2004 a současně minimálně šest měsíců „řádným úředníkem nebo dočasným zaměstnancem EK“ v období leden 2006 až prosinec 2008.
„Jasně, že to není fér. Ale děje se to vždycky, když se funkční období EK chýlí ke konci,“ řekl týdeníku EURO zaměstnanec ředitelství EK pro personál a administrativu.
Stávající Evropská komise ukončí svoji práci letos v létě. Společně s eurokomisaři by měli odejít i členové jejich kabinetů: v průměru jde asi o patnáct lidí na jednoho komisaře. Pro ilustraci: český eurokomisař Vladimír Špidla ve svém kabinetu „zaměstnává“ 17 osob: jedenáct úředníků a šest sekretářek.
Samotný „interní“ konkurz je – kupodivu – o něco jednodušší než běžné otevřené konkurzy. Ve skladbě několika písemných testů například chybí zkouška ze znalostí fungování Evropské unie, která tvoří při testování „běžných smrtelníků“ poměrně podstatnou část. Vítaným ulehčením pak musí být i fakt, že téma eseje si mohou zájemci zvolit sami na základě své odbornosti.

Oficiálně vše v pořádku Na první pohled se zdá vše jasné: lidé z týmů končících eurokomisařů si „protlačili“, aby dostali ještě jednu šanci, jak si udržet nesmírně lukrativní a prestižní pozici. Oficiálně to ale nikdo samozřejmě nepřizná. Vysvětlení tiskové mluvčí EK pro týdeník EURO hovoří o tom, že unie má prostě podstav lidí z nových členských států. „Povinností Evropské komise je zajistit proporcionální a spravedlivé zastoupení všech sedmadvaceti členských zemí,“ uvedla Dale Kiddová z evropského ředitelství pro administrativní záležitosti. „K rozhodnutí vyhlásit interní výběrové řízení jsme dospěli hned z několika důvodů. Na úrovni administrátorů (nižších úředníků) jsme sice dosáhli náborových cílů již na konci roku 2008, ovšem musíme brát v úvahu, že v nejbližší době skončí kontrakt velkému množství smluvních zaměstnanců z nových zemí. Na úrovni středního managementu je situace složitější: komise zatím nemá dostatek odpovídajících uchazečů o posty ředitelů odborů, náborové cíle v kategorii EU-10 (nové členské státy) zatím nejsou splněny,“ dodává.
Podle informací týdeníku EURO mají stávající euroúředníci o čerstvě vyhlášený interní konkurz eminentní zájem: na pozici AD5 se hlásí zhruba tisíc uchazečů, na místo v kategorii AD9 240 lidí a na nejvyšší pozici AD12 asi 150 zájemců.

Příklady „evropských“ platů

  • Eurokomisař: minimálně 14822 eur
  • Ředitel odboru na úrovni AD12 (VŠ, deset let praxe): 9045 eur
  • Ředitel oddělení AD9: minimálně 6244 eur
  • Administrátor AD5 (čerstvý absolvent VŠ): 3810 eur

Pramen: Evropská komise

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
Minecraft v roce 2018 dostane velkou aktualizaci Aquatic. Co přinese?
Seznam Email bude bezpečnější. Konečně přijde dvoufázové ověření
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít