Joanna Sawicka: Duda je prezidentem díky mladým a chudým Polákům

31. května 2015, 15:44 -
31. května 2015, 15:44

Odmítá potraty a umělé oplodnění, vítá debatu o trestu smrti, chce přehodnotit vztah k Německu – i to je nový polský prezident Andrzej Duda. Volili ho hlavně lidé, kterým se polský růst posledních let zdaleka vyhnul – mladí, nevzdělaní Poláci z venkova. „Jeho vítězství ukázalo, že přibývá voličů, kteří chtějí změnu. Tito voliči nemají vyloženě levicové nebo pravicové názory,“ říká v rozhovoru pro E15.cz Joanna Sawicka, analytička z varšavského think-tanku Polityka Insight.

E15.cz: Polsku se daří ekonomicky nejlépe v jeho historii. Proč tedy prezident prohrál volby, ptají se Američané?

Vítězství Andrzeje Dudy ukázalo, že množství voličů, kteří chtějí změnu, je vysoké. V prvním kole prezidentské volby to tak jasné nebylo, vždyť 20 procent v něm získal antisystémový kandidát, rocker Pawel Kukiz, který nemá politickou stranu ani program. Prezident Komorowski prohrál volby hlavně kvůli mladým lidem – Andrzeje Dudu volilo 60 procent voličů mezi 18 a 29 lety. To je velmi vysoká podpora pro Právo a Spravedlnost (strana Andrzeje Dudy – pozn. red.), se kterou Pawel Kukiz nesdílí politické názory. Vedlká část těchto mladých lidí je frustrovaná kvůli nedostatku zaměstnání nebo nízkými mzdami. Vláda Občanské platformy v posledních měsících nedokázala prosadit dostatečné změny, aby zlepšila platy nebo kvalitu zaměstnání mladých Poláků.

E15.cz: Němci, na druhé straně, se spíše bojí, že teď ztratí hlavního spojence na východě. Je ta obava opodstatněná?

Během své kampaně Duda mluvil o „rekalibrování“ vztahu s Německem. Bude hlasitěji mluvit o polských národních zájmech a bude se ty zájmy snažit dávat do kontrastu se strategií EU. Takže je pravděpodobné, že se vztahy mezi Německem a Polskem zhorší.

E15.cz: A co Poláci, kteří volili Komorowského? Jak zvládají porážku svého prezidenta? Otevřely volby nějaké rozdělení polské společnosti?

Existuje tady rozdělení mezi voliči dvou hlavních stran, Práva a Spravedlnosti (PiS) a Občanské platformy (PO). Ale to nevzniklo v prezidentských volbách, ale už v roce 2005. Tyto volby naopak ukázaly, že tohle rozdělení je slabší než dříve, protože PO slábne. Ukázaly také, že by na scénu mohla přijít nová silná strana, třeba hnutí rockera Kukize.

E15.cz: Ptám se proto, že v Česku před dvěma lety nastala podobná situace v tom smyslu, že prezidentský kandidát venkova vyhrál nad kandidátem měst, nebo spíše Prahy. Pražská kavárna, jak se přezdívá zdejším liberálním intelektuálům, byla v deziluzi. Pozorujete něco takového v Polsku?

Mohu říci, že je to podobné.


Joanna Sawicka


E15.cz: Vyvolává Dudovo vítězství u liberálů nějaké obavy?

Dudův zástupce v centrální bance se bude snažit omezit roli zahraničního kapitálu, bude upřednostňovat akvizice bank a finančních institucí státními institucemi, jako v případě PKO BP a PZU (největší banka a pojišťovna – pozn. red.). Bude také trvat na tom, aby náklady za převod hypoték ve švýcarských francích za polské dlužníky platily banky, což Duda sliboval ve své kampani.

E15.cz: U nás toho o Dudovi moc nevíme. Jak byste ho českému člověku jednoduše charakterizovala?

Má dobré vzdělání, vystudoval právnickou fakultu na Jagellonské Univerzitě a v roce 2004 tu obhájit doktorskou práci. Jeho politická kariéra začala v roce 2005, kdy se stal expertem na psaní nových zákonů a později druhým náměstkem ministerstva spravedlnosti, ještě později pak úředníkem prezidentské kanceláře. V roce 2011 byl zvolen poslancem a v roce 2014 europoslancem. Vyhrál prezidentské volby bez jakýchkoli předchozích politických zásluh, ještě před půl rokem ho skoro nikdo neznal.

E15.cz: Jaký je jeho vztah k církvi?

Má s ní dobré vztahy, během kampaně získal podporu mnoha farností.

E15.cz: Říká se o něm, že je velmi konzervativní. Co to přesně znamená?

Těžko říci, jaké jsou vlastně jeho názory – své postoje vždy držel ve stranické linii s PiS, i když v kampani byl o něco mírnější, než je PiS. Dám vám několik příkladů. Když se ho zeptali, jestli je pro trest smrti, řekl, že není absolutním podporovatelem, ale že se nediví, že diskuse na toto téma pokračuje, protože tento trest by měl mít odrazující účinek. V případu leteckého neštěstí ve Smolensku vysloveně neřekl, že šlo o atentát, jako to říká PiS, ale o prezidentu Kaczynském hovoří, že „padl v akci“. Duda je také odpůrcem umělého oplodnění a potratů.

E15.cz: Duda vyhrál na východě Polska. Proč?

Tohle rozdělení na jih a východ pro PiS a sever a západ pro PO máme v Polsku od roku 2005, kdy se z těchto stran staly nejsilnější partaje v Polsku. To rozdělení celkem věrně kopíruje hranice rozděleného Polska v 19. století. Sever a západ patřily Prusku, jih a východ Rusku a Rakousku. Ruská a Rakouská území byla velice chudá a stále jsou chudší než sever a západ. PiS byla vždy silnější u chudších, méně vzdělaných lidí z venkova a malých mest.

E15.cz: Jaký je Dudův vztah k šéfovi PiS Kaczynskému? Někteří říkají, že je Duda jeho loutkou.

Duda nikdy nevedl žádné společenství ani neměl vlastní křídlo v politické straně, proto není vnímán jako nezávislý politik. Ale teď je těžké předpovědět, jestli se z něj stane politik nezávislý na PiS, jak slíbil ve svém projevu po zvolení prezidentem.

E15.cz: Prezident má v Polsku spíše reprezentativní roli než politickou moc. Ale je hodně vidět v zahraniční politice, zastupuje zemi při cestách v zahraničí. Jak Duda změní polskou zahraniční politiku v vztahu k Bruselu, Berlínu, Moskvě, Washingtonu?

Vztahy s Německem a Francií mohou ochladnout. Prezident má vazby na Velkou Británii – stejně jako tamní konzervativci, také PiS je proti prohlubování evropské integrace a obě strany jsou ve stejném uskupení v evropském parlamentu. Duda chce také rozvíjet spojenectví se zeměmi ve střední Evropě. Bude se snažit být blíže USA, být tvrdší vůči Rusku.

E15.cz: Co zmůže v domácí politice?

Může vetovat důležité zákony a navrhovat své vlastní. Pokud se PiS dostane k moci v podzimních parlamentních volbách, což je pravděpodobné, tak jeho návrhy budou podporovat v Sejmu. Bude jmenovat členy rady pro měnovou politiku. V roce 2016 bude Sejm jmenovat nového předsedu národní banky na Dudův návrh. Jmenuje také nejvyššího státního zástupce a předsedu ústavního soudu.

E15.cz: Naznačuje Dudovo vítězství nějaký posun v polské společnosti směrem ke konzervatismu, euroskepticismu, pravé části politického spektra?

Jak jsem řekla, jeho vítězství ukázalo, že voličů, kteří chtějí změnu, přibývá, a že tito voliči nemají vyloženě levicové nebo pravicové názory. Od pádu vlády Svazu demokratické levice (SLD) v roce 2005 je v Polsku více pravicových než levicových voličů.


Čtěte také:

Poláci volili změnu, ne každý prý pocítil růst ekonomiky

Polský prezident zůstane nadstranický, Duda odešel z PiS

Potvrzeno: Novým polským prezidentem bude konzervativec Duda

Zahraniční tisk: Duda vůči Bruselu přitvrdí, napětí s Ruskem neuvolní

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez…
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes dorazil Citroën C3 Aircross
Technologie
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít