Jmenuji se Klitorína. A vy?

05. října 2007, 15:46 - Martin Rychlík
05. října 2007, 15:46

I Brfxxccxxmnpckcccc111mmnprxvc1mnckssqlbb11116 je jméno

perex místo podtitulku
Budeme mít děťátko! Toto radostné oznámení nedávno uslyšel od své německé manželky Anne také třicetiletý advokát Jan Šafránek. Pak přišla první starost: výběr jména. „Zvolili jsme Edgara. A to proto, že není jisté, kde bude žít. Naše křestní jména Němci komolí a německé jméno by tu vzbuzovalo veselí. Staroanglický Edgar, značící 'mocného kopiníka', nám přišlo jako dobrý kompromis,“ říká hrdý otec.
Edgar Šafránek, jemuž lze podomácku říkat Edíku, Edo, Eddie, ale i Éčko, se nejspíše v multikulturní společnosti uchytí. Do Česka už totiž - často právě ve smíšených manželstvích - dorazili Maxmiliánové Novotní, Nicoletty-Rosemarie Vyhňákové, Aranky Grünnové, Brunové Buštové, Venuše Rodríguezové i Erikové Vlachos-Aksamitové. Reálně existují i Josefína-Sarah Allisonová, Victoria Birhanzlová nebo Tadeáš-Andrea Hlučín. Synové bývají Merliny i Nikifory, dcery Neriskami či Sarikami. A kdo ví? Za pár let abys takového Tomáše Nováka pohledal.

Indiáni a opatrné Česko.
Pojmenovávání je kulturní univerzálií, tedy něčím, co je vlastní všem lidem. Osobu identifikuje a označuje její původ. Richard D. Alford v etnologické studii z roku 1988 ukázal, jak pestré může pojmenovávání být: od zisku jmen při narození a iniciaci, přes teknonyma (otec Martinův) či eskymácké klanové klasifikace až po „zasloužení“ jména u indiánů. „Pojmenovat člověka tím pravým jménem, dát mu pečeť, která jej bude provázet pro všechny chvíle bytí, je opravdu vážná a zodpovědná záležitost,“ píše v úvodu veleužívané knihy Jak se bude vaše dítě jmenovat Miloslava Knappová z Akademie věd ČR. A na dalších stránkách publikace, jež vyšla loni už ve čtvrtém vydání a zahrnuje jedenáct tisíc jmen, dodává: „Různých výstřelků ve volbě jmen je v České republice v průměru velmi málo. Týkají se zhruba méně než jediného procenta z celkového počtu.“ Nejčetnějšími jsou Jiří, Jan, Petr a Marie, Jana, Eva. V evidenci se už ale vyskytují ženská jména Žydroné, Ysolt či Vidhu a mužská Alias, Duláčko i Bá. Ve většině evropských zemí - Česko nevyjímaje - regulují volbu zákony (zvláště přísné je prý Dánsko, kde se jistá dáma marně domáhala zapsání popleteného Christophphera).

Superman Wheaton.
Jinak je tomu ve světě. Ve Spojených státech, Austrálii či na Novém Zélandu zásadnější omezení neexistují. V Texasu se tudíž narodila dvojčata Pneumonia a Astma, italským přistěhovalcům hošík Macaroni. A od dob, kdy si hvězdy Hollywoodu začaly vymýšlet roztodivná jména, jsou Američané pod tlakem. Aby našli něco extra, ptají se odborníků. V konkurenci takové Shiloh Jolieové-Pittové touží obstát natolik, až se pro mánii vžilo označení „baby branding“. Jedním z nejnavštěvovanějších webů je BabyNames.com. Až 1,2 milionu rodičů měsíčně klade zakladatelce Jennifer Mossové otázky typu: „Můžu syna pojmenovat Angel Aurelius?“
Nikoho se zřejmě neptali Pat a Sheena Wheatonovi z novozélandského Wellingtonu, když pojmenovali syna Superman. Jinak benevolentní úřady jim totiž zamítly předchozí návrh 4Real (obsahoval číslici) a stejně jednaly i v minulosti, kdy „zatrhly“ zrod dítka Satan. Ale třeba v Indii to dokonce Adolf L. Hitler Marak dotáhl až na post ministra životního prostředí!
Se jmény se nepářou v Latinské Americe. Mají tu Tádž-Mahal Sánchezovou i Darwina Lenina Jiméneze. Mezi křestními jmény se najdou Yusmairobis, Nefertitis, Yaxilana či Riubalkis nebo svérázné transliterace angličtiny Yesaidú [Yes, I do]. Honduras před pár lety šokoval jmény Llanta de Milagro (Zázračná Pneumatika) a Bujía (Svíčka do zapalování). Rodiče ve Venezuele jména otáčejí - z Hectora vznikne Rotceh, z Jesúse je Susej. Jako král si zřejmě v Ekvádoru žije Burger King Herrera, ovšem pokud jej nepřepadne Ali Baba Cárdenas… Se zajímavě složenými jmény se dá leccos zažít i v Česku. Pedagožka Leona Šťastná vypráví: „Někteří lidé, jimž se představím, mají tendenci stát se mi ozvěnou. Řeknu Leona a oni: 'Leona?' Povím Šťastná a oni na to: 'Hm. Šťastná?' Nikdy si pak neodpustím reakci: 'Jen dokud se nevdám.'“

Dokonce i @
Nejextrémnějším příkladem je spor z roku 1996. Švédský chlapec, jemuž dala média přezdívku Tarzan, neměl do svých šesti let jméno. Proč? Rodiče, velcí obdivovatelé Alfreda Jarryho a Krále Ubu, přišli s nápadem na 45znakové jméno. A ne ledajaké! Prý se čte Albin, ale píše se takto: Brfxxccxxmnpckcccc111mmnprxvc1mnckssqlbb11116.Listu Hallands Nyheter věc vysvětlili: „Zvolili jsme typografickou a expresionistickou formuli, kterou považujeme za umělecký výtvor patafyziky.“ Když jim úřady uložily pokutu 5000 švédských korun, změnili pata-estéti jméno na prosté A. Ani tehdy soud neobměkčili.
Jinak na to šel čínský pár, jenž hledal moderní jméno. Nakonec vybral symbol @ (v anglické výslovnosti „et“), který se používá pro e-mailovou komunikaci. Ještě se uvidí, zda úředníci jméno zapíší. Plíživá invaze bizarních jmen do čínštiny postupuje. „Už se objevila i jména Čao-A nebo King Osrina,“ kroutí hlavou Li Jü-ming, zástupce ředitele Státní jazykové komise. K hledání neobvyklých jmen vede Číňany snaha uniknout uniformitě, 87 procent obyvatel má v miliardové zemi pouze 129 různých příjmení. To mladý Nor, narozený 1. ledna 2000, je díky přízvisku Thomas Millennium Sivertsen-Johansen nepřehlédnutelný.

Rumun Yahoo, Američan Xerox
V Česku prý rodiče pojmenovali dceru Beáta, protože milovali cigarety BT (zkratka Bulgar tabak). Slabý odvar proti Dragomanovým, jejichž volba padla na Yahoo; aspoň že bez vykřičníku na konci. „Je to Lucian Yahoo. Po mém otci a po webu, který je majákem mého života,“ exaltovaně prohlásila matka Cornelia. Podivnostem se meze nekladou. Miminka Xerox, Nike či Canon už v USA nikoho nezaskočí, jistí Američané si ujíždějí na dětech začínajících na písmeno J. Na Ukrajině se zapsání domáhal Jesus Christ Vladimirovič, Bulhar se soudil o právo stát se Manchesterem United. V jedné australské rodině využívají atlas – mají malou Peru, Čínu a syna Izraele.
Pro výstřelky nemusíme daleko. Na Slovensku stále žijí dva Vinnetouové a dvě Ribanny (tedy v přepisu Rybany), druhdy populární u Romů na východní výspě. Záměr vyniknout přehnala německá občanka, která se s düsseldorfským soudem přela o potomkovo „netuctové“ jméno (o dvanácti částech), nicméně muži v taláru rozhodli, že Chenekwahow Tecumseh Migiskau Kioma Ernesto Inti Prithibi Prathar Chajara Majim Henriko Alessandro je už příliš. Rodiče nadané zvláštním druhem sadismu musejí mít belgická dítka Tsippy, Twinky, Zorro Kompot, Tatajet a – světě div se! – holčičku Klitorínu.

Haničko, ty má kytičko.
S již běžným míšením kultur není divu, že se v Británii jméno Mohammed dotahuje na nejoblíbenějšího Jacka, a k čemu upomínají rodiče Palestinky Hizballáhy nebo syna Džiháda, je zřejmé. U nás bývají jména exotických párů prozaičtější. „Děti ze smíšených česko-japonských manželství se nejčastěji jmenují Hana, což znamená japonsky květina. Oblíbená je i Erika,“ řekla týdeníku EURO japanoložka Alena Adámková, která vychovává dceru Amálku. „To jméno se nám líbilo. Ale nebylo v matrikách, takže jsme museli hledat nejbližší tvar. Tím byla Amélie, a protože pocházíme z hudebních rodin, zdálo se nám, že k tomu i ladí.“ Kromě profesních vazeb při volbě záleží na rodinných zvyklostech, množství domáckých variant či na libozvučnosti (ráčkující Barbora Rorejsková má možnost změny jména), ke jménům inspirují prarodiče, přátelé, kmotři. A slavné osobnosti.

Nejsem Peaches Geldofová!
Za odstrašující křestní jméno ze světa celebrit bývá považována dcera hudebníka Franka Zappy. Jmenuje se Moon Unit čili Měsíční jednotka, což její tatínek vysvětloval lakonicky: „Protože jsem chtěl.“ Další rockerovy děti se jmenují Dweezil, Ahmed Emuukha Rodan a Diva Muffin. Na otce-hudebníka Boba Geldofa se zlobila Peaches Honeyblossom Michelle Charlotte Angel Vanessa. „Nesnáším podivná jména. A to mé příšerné mne pronásleduje celý život,“ říkala. A trio sester by ji nejspíš doplnilo, neboť má jména Fifi Trixibelle, Pixie a Heavenly Hiraani Tiger Lilly. Ještě že neřádily jako jistý Kaname Jošida, jenž kvůli svému „holčičímu“ jménu ubodal nenáviděného otce. Dcera Gwyneth Paltrowové se jmenuje Apple (Jablko), syn Woodyho Allena je Satchel (Školní brašna) a ani Paris H. není úplně normální - jméno, že.
Dostatečně švihlá pojmenování, řečeno po montypythonovsku, však svým drobečkům nedávají do vínku jen celebrity, ale módně znějící kopie dle vzoru telenovel (Ramon, Esmeralda) lákají hlavně manuálně pracující, jak naznačuje studie Gabriely Rodriguezové z univerzity v Lipsku. Vzdělanějším na exotice tolik nezáleží. Právník Šafránek uzavírá: „Pakliže k tomu mají rodiče nějaký rozumný důvod, chápu to. Chtějí, aby jejich ratolesti vynikly, k čemuž může přispět i vhodné jméno. Třeba u jména Maxmilián vnímám aristokratickou vznešenost, ale když se k ničemu vnitřně zajímavému nevztahuje, ani extravagance nepomůže.“

BOX:
Blázinec pod kontrolou
Český stát svá nemluvňátka chrání. Zápis jmen do matriky usměrňuje vyhláška, jež stanoví, že „zápis jmen zkomolených, zdrobnělých nebo domáckých nelze připustit. Rovněž není přípustné, aby osobě mužského pohlaví bylo dáno jméno ženské a naopak; aby jako jméno bylo dáno dítěti jméno neosobní (to jest označení věcí, dnů…)anebo jméno, které má žijící sourozenec“. Dle zákonných směrnic lze vybrat pouze ze jmen doložených doma či v zahraničí, což ověřují soudní znalci.
Pramen: Sbírka zákonů ČR

BOX:
Jména v zapomnění. Naštěstí?
Mužská:
Abdon, Achil, Barnabáš, Bazil, Bohuchval, Cyprián, Čistoslav, Dětřich, Elizej, Fridolín, Fortunát, Gracián, Haštal, Hroznata, Chrabroš, Jasoň (a Drsoň), Květoš, Mečislav, Miromil, Něhoslav, Pantaleon, Polykarp, Serafín, Sixt, Stojmír, Šebíř, Všemil, Zosim, Žibřid
Ženská:
Afra, Aglaja, Arleta, Bertolda, Blahomila, Čeňka, Čistoslava, Davida, Dobřena, Dulcinea, Edeltruda, Eufrozína, Eulálie, Gražina, Ildika, Kunigunda (Kunhuta), Krasava, Leokádia, Lesana, Ludiše, Ondřejka, Rovena, Řehořka, Světluška, Tekla, Vojtěcha, Zbyhněva, Žitomíra
Pramen: M. Knappová - Jak se bude vaše dítě jmenovat (2006) a V. Rameš – Po kom se jmenujeme? (2001)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Auta
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový…
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Volkswagen California Ocean 2.0 TDI 150 kW a malý výlet za velkým větrem
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný rebel
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Technologie
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít