JMÉNO VERSUS TÝM - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

JMÉNO VERSUS TÝM

, Kateřina Koubová,
JMÉNO VERSUS TÝM
Zdroj: Euro.cz

Bývalý český šéf žaluje francouzskou právní kancelář a naopak

Pražská filiálka renomované francouzské právní kanceláře Gide Loyrette Nouel (GLN), jejímiž klienty jsou například Renault, Société Générale, EDF či Saint Gobain, se letos v polovině dubna rozdělila. Podle informací týdeníku EURO ji pro vzájemné neshody opustil český tým právníků vedený advokátem Ondřejem Peterkou, zapsaným u pařížské i české advokátní komory a donedávna jedním ze dvou vedoucích filiálky. V nové kanceláři Peterka & Leuchterová pokračuje v práci na spisech dosavadních klientů. Francouzi věří, že dočasně, protože někteří klienti se k nim vrátili, nebo projevili ochotu se vrátit, naopak Peterka doufá, že hlavní zákazníci zůstanou s jeho týmem. A protože jde o právníky, k soudu není daleko. Peterka podal na GLN žalobu u pařížské advokátní komory, GLN kontrovala disciplinární stížností. Rozhodčí nález by měl být vydán letos v létě.
V roce 1996 si pařížská centrála Gide Loyrette Nouel namluvila advokáta českého původu Ondřeje Peterku se čtyřletou praxí, který vystudoval práva ve Francii. Dosadila ho do Prahy, kde měla od roku 1992 organizační složku a v ní dva francouzské právníky. Podle Peterky tehdy vykazovala ztrátu a počet klientů byl nevalný. V následujících třech letech, kdy byl Peterka jedním ze dvou vedoucích kanceláře, se obrat vyhoupl podle jeho tvrzení trojnásobně a ze ztrát přešla kancelář do zisku. GLN, jedna z pěti největších právnických firem ve Francii, se na českém trhu stala hlavním právníkem pro frankofonní investory. „Díky týmu, tvrdí Peterka. „Nebýt značky… tvrdí Francouzi.

Pravda z jedné kapsy – Peterkovy.
Chvíli po Peterkově příjezdu do Prahy v roce 1997 vstoupil v platnost nový zákon o advokacii. GLN se rozhodovala, že buď založí veřejnou obchodní společnost mezi zástupcem francouzské GLN a advokátem Ondřejem Peterkou, nebo že Peterka jako fyzická osoba bude poskytovat právní služby pod obchodním jménem GLN, zaměstnávat právníky a platit struktuře GLN za nájem, služby a hodinové sazby francouzských právníků.
„V první variantě by Francouzi získali větší kontrolu. Jenže oni se rozhodli pro druhou, prekérnější strukturu. V ní nenesli odpovědnost a pouze inkasovali za služby. Kdybychom se potýkali se ztrátou, byl by to náš problém. Oni mohli kdykoliv odejít, vysvětluje Peterka.
Nevýhoda pro francouzskou stranu v této struktuře se ukázala podle Peterky nyní. „Nám se podařilo byznys rozvinout, dostat se do zisků a zvýšit obrat. Ale byli jsme naprosto nezávislí. Francouzi si při stále rostoucím obratu na konci roku 1999 uvědomili, že nemohou rozhodovat o naší struktuře a že nemají vliv, uvedl advokát.
Místo obvyklého ročního prodloužení smlouvy Francouzi Peterkovi navrhli vytvořit společnou strukturu za podmínek roku 1997, to jest za fixní plat a bez podílu na zisku. Když Peterka nesouhlasil a chtěl diskutovat o podmínkách společné struktury, GLN mu zakázala dále používat jméno kanceláře. „My jsme souhlasili, protože logo nepotřebujeme. Jenže konflikt se stupňoval. Oni začali tvrdit, že všechny peníze, které jsme inkasovali, jsou jejich, že my máme nárok jenom na fixní plat, což je v rozporu se všemi smlouvami i s českou legislativou, pokračuje.
„Konflikt vyvolali oni. My jsme neměli v úmyslu rozdělovat kancelář. Nesli jsme rizika, a tak jsme nemohli dovolit, aby nám říkali, co máme dělat. My advokáti přece nejsme do smrti vázáni jako nevolníci vůči jedné kanceláři, řekl Peterka.
Spor je šťavnatý proto, že kancelář měla na čtyřicet klientů a Peterka si jejich spisy s sebou odnesl. „Klientele jsme právní služby poskytovali my a za spisy jsme nesli plnou odpovědnost. Oni nám ji naopak chtěli přebrat, zdůvodňuje.

Pravda z druhé kapsy – GLN.
Z francouzské perspektivy se události jeví odlišně. „V roce 1996 postavil pražskou kancelář na nohy jeden z jejích dvou šéfů – právník Renaud Baguenault de Puchesse. V každé zahraniční filiálce máme dvojí vedení

  1. místní a francouzské. Baguenault nabíral lidi, mezi jinými i Ondřeje Peterku jako spolupracovníka, který byl francouzským právníkem a na naši žádost se stal i českým advokátem, vykládá Jean Rossi, jeden z vedoucích varšavské kanceláře GLN, který byl v únoru dočasně převelen do Prahy.

„Peterka byl součástí českého týmu Baguenaulta. Nárůst obratu za poslední tři roky nebyl dílem jediné osoby, aniž bych opomíjel Peterkovy odborné kvality. Sám však klienty nepřitáhl. Ať už je to v Petrohradě, Moskvě, Varšavě nebo Budapešti, všude máme většinou stejné zákazníky. Tyto klienty přivedl do Prahy Baguenault. Obchodům v celé
střední a východní Evropě se vůbec dařilo. V těchto zemích roste obrat o třicet až čtyřicet procent ročně, upozorňuje Jean Rossi.
Česká kancelář byla „samostatnější . „Požádali jsme Peterku, aby nám pomohl pracovat v souladu s českou legislativou. Od nás to byl výraz důvěry. O nevyváženosti rizik nemůže být řeči. Dali jsme mu všechny záruky, které si přál. Důkaz je, že i bez něj pokračujeme. Kdyby to nefungovalo, myslíte si, že bychom odešli? A co bychom řekli našim klientům? Nedaří se, odcházíme? To jsou dětské žvásty, pokračuje Rossi.

Praha – případ sám pro sebe.
Peterka se podle Rossiho nikdy nechtěl začlenit do fungování struktury Gide. V rámci kolektivní struktury Gide Loyrette Nouel si právníci předávají spisy jednotlivých klientů. „Jenže Peterka s námi tuto hru nechtěl hrát, co dělal Gide celoevrop–sky ho nezajímalo. Letos jsme se po určité finanční netaktnosti z Peterkovy strany rozhodli jej oddělit. Na počátku března jsme mu oznámili, že naše vztahy skončily a požádali jsme ho, aby pře–stal používat naše jméno GLN a vystěhoval se z našich prostor, popisuje Francouz.
Část týmu odešla s Peterkou, ostatní právníci zůstali u Gide. Na pomezí jsou čtyři čeští koncipienti, kteří byli zaměstnáni u Peterky, chtějí však pracovat pro Francouze. To budou moci po vypršení tříměsíční výpovědní lhůty. Kancelář Gide proto počítá, že od září už bude mít kolem patnácti právníků jako před časem, nová Peterkova kancelář počítá s dvaceti.

Když jde Francouz na východ.
Francouz, který se vydává na východ, chce v málo přehledném prostředí získat co největší jistoty. Tak jako Američané se v těchto případech obracejí na americké právní kanceláře, což je případ
White & Case, tak podobně se i Francouzi podle Rossiho obracejí na GLN, která má ve Francii zvuk. „I když většina klientů přichází za jménem, musíme se o ně dobře starat. Co by tady Ondřej Peterka bez Gide dělal? ptá se Jean Rossi. Peterka oponuje: „Francouzští investoři už nejdou za jménem jako na počátku devadesátých let. Přijdou sem a ptají se po referencích a na–vštíví několik kanceláří. GLN přeceňuje význam svého jména a podceňuje význam naší práce.
Klienti o sporech uvnitř kanceláře vědí od března, kdy jim Peterka poslal vysvětlující fax. „Přechody se dějí dnes a denně v západní Evropě a myslím si, že u nás se budou dít také. Není na tom nic špatného, klienti byli ti poslední, kteří tím byli šokováni, řekl Peterka. Oslovení klienti se k boji advokátů zatím nechtěli vyjádřit.
Stejnou vyjadřovací nechutí trpí i Vladimír Čermák, předseda České advokátní komory. „Česká advokátní komora není oprávněna, narozdíl od pařížské, rozhodovat v takovém řízení, jaké se nyní vede v Paříži. Proto si myslím, že bude na místě počkat na definitivní vyřešení sporu. Jsem rád, že se situaci podařilo alespoň v rámci možností uklidnit, uvedl.
Pražská kancelář Gide Loyrette Nouel vloni dosáhla s patnáctkou právníků obratu kolem dvanácti milionů franků (zhruba 66 milionů korun), podobně jako budapešťská. Pro srovnání: v Polsku pracuje na šedesát lidí a obrat se točí kolem 35 milionů franků.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze