Jménem anti-agingu

07. srpna 2009, 12:51 - <a href="http://www.lobby.cz">Lobby.cz</a>
07. srpna 2009, 12:51

Anti-aging medicína, která se v Evropě „rozjela“ po roce 2000, je dnes nejrychleji se rozvíjející lékařskou specializací. Staví na nejmodernějších výzkumných postupech, genetickém výzkumu, biotechnologii, aplikuje výzkumné metody NASA…

Autor: www.a2c.cz

Proces stárnutí můžeme zastavit. Anti-aging medicína využívá látek tělu vlastních, které mohou s věkem klesat a které my můžeme přirozeně doplňovat přibližně na úroveň 30letého člověka,“ říká MUDr. Monika Golková, která je nejen zakladatelkou Asociace medicíny proti stárnutí ČR a SR, ale zároveň primářkou 1. certifikované kliniky proti stárnutí A2C Anti-Aging Clinic.

Kde a kdy vlastně vznikl pojem anti-aging medicíny? Anti-aging medicína (AA) je nový lékařský obor, který vznikl v roce 1992 v USA. Tehdy se sešlo dvanáct lékařů různých medicínských specializací a vyhodnotilo jako nesmírně důležité založit nový obor, který by reflektoval rychlé stárnutí populace. Pokud bych měla tento termín vysvětlit laicky, je to vlastně preventivní medicína, která se pomocí nejmodernějších lékařských metod snaží zpomalit stárnutí a dosáhnout co nejlepšího možného zdravotního stavu při dlouhověkosti. Cílem je, aby lidé nejenom dlouho žili, ale aby žili také velice kvalitně až do hlubokého stáří, proto je AA pro všechny ty, kteří se zajímají o své zdraví a chtějí si ho dlouhodobě udržet. Znají u nás lidé pojem anti-aging medicíny? Do České republiky se celá koncepce dostala teprve před několika lety, v roce 2005 byla založena Asociace medicíny proti stárnutí ČR, jejímž cílem je šířit informace o AA medicíně mezi lékaři, ale i laickou veřejností. Následně proto v roce 2007 vznikla první certifikovaná klinika Anti-Aging medicíny v ČR. Stále je ale povědomí o tomto lékařském oboru malé. Často si ho lidé paradoxně spojují spíše s krémy… Proč jste se rozhodla založit Asociaci medicíny proti stárnutí ČR a SR a jaké jsou její cíle? Asociace byla založena zejména s cílem šířit informace o medicíně proti stárnutí, má za úkol vzdělávat lékaře a všechny, kteří mají o své zdraví zájem. Pořádáme semináře, kongresy a další vzdělávací akce či nadstavbovou lékařskou specializaci Anti-aging. Studium je tříleté a probíhá na univerzitě v belgickém Charleroi, je zakončeno teoretickou a praktickou zkouškou. Jak poznám toho správného odborníka „proti stárnutí“?

Certifikovaného specialistu poznáme podle diplomu, který prokazuje, že lékař certifikaci má. V současné době jsem já jediným certifikovaných anti-aging specialistou v ČR i SR a Anti-Aging Clinic A2C je jedinou certifikovanou klinikou. Nedávno vznikla pobočka kliniky v Karlových Varech v luxusním pětihvězdičkovém hotelu CarlsbadPlaza.

Pro koho je projekt AA vhodný?

Pro všechny, kteří si cení svého zdraví a potřebují být dlouhodobě výkonní a efektivní. Nechtějí zbytečně trpět nemocemi a život si chtějí užít. Jedná se o preventivní medicínu, ale zasahuje také intervenčně, pokud již zdravotní problém nastal. Protože využívá nejnovějších diagnostických metod, snaží se najít vždy příčinu onemocnění a potom ji řešit. Využívá látek tělu vlastních, které mohou s věkem klesat a které my můžeme přirozeně doplňovat přibližně na úroveň 30letého člověka. Toxické látky, například některé těžké kovy, jsme schopni z našeho těla odstranit, naopak dodáváme to, co nám chybí.

Jak probíhá základní vyšetření a léčba u pacienta?

Po vstupní konzultaci, při které probereme komplexní anamnézu a subjektivní potíže, se nastaví individuální diagnostický plán. Provádíme odběry krve, moči, slin a tkání ke genetickému vyšetření, klient podstupuje testování biologického věku orgánů. Z krve provádíme hormonální analýzu, komplexní preventivní vyšetření všech orgánů a také speciální imunologické testy.

Jedním z vašich nejvyhledávanějších testů je testování na potravinové intolerance. Proč?

Jeho velkou výhodou je, že jsme schopni odhalit potraviny, které našemu tělu prospívají, a ty, které nám naopak mohou škodit. Že máme potravinovou intoleranci, to poznáme tak, že se cítíme unavenější, můžeme mít trávicí potíže – větší bříško, problémy s pletí a můžeme více přibírat na váze, i když se nepřejídáme. V současné době testujeme více než 200 druhů potravin a také nejrůznější složky jídla a chemikálie, které se mohou v naší stravě vyskytovat. Výsledkem je nastavení individuálního stravovacího plánu, při kterém nehladovíme, jen si vybíráme potraviny, které nám dělají dobře, cítíme se lépe, máme více energie, lepší pleť a lepší metabolismus.

Existuje tedy seznam vhodných či nevhodných potravin, které mohu či nemohu bez problémů konzumovat?

Každý člověk je naprosto individuální a může mu vyhovovat něco jiného. Existují ale některé „superpotraviny“, které získaly přívlastek funkční nebo anti-aging potraviny. Je jich dost, jen pro příklad alespoň některé z nich. Losos obsahuje esenciální mastné kyseliny omega 3, které jsou nezbytné pro funkci mozku, imunitního systému, regulují hladinu cholesterolu a krevního cukru, ale působí také velice pozitivně na naši pleť a vlasy. Rybí maso obsahuje DMAE (dimethylaminoethanol) a ten je lepší než plastická operace! DMAE je právem považován za žehličku na naši pleť, která působí protizánětlivě a vypíná předčasně se vyskytlé vrásky. Druhou je brokolice, to je absolutní bomba ve zdravé hormonální detoxikaci organizmu. V brokolici je obsažena molekula DIM, diindolylmethan, přirozeně stimulující detoxikační enzymy a hormonální metabolismus. Zároveň DIM přispívá k prevenci nádorových onemocnění, zejména prsu. A třetí jsou rajčata, přívlastek rajská získala určitě právem, protože obsahují tři antioxidanty – beta karoten, vitamin C a lykopen – ovlivňující kvalitu, stárnutí a zdraví pokožky a vznik nádorových onemocnění. Lykopen pomáhá také zabraňovat vzniku rakoviny kůže, projevům akné, zlepšuje obranyschopnost kůže a celého našeho těla. Pozitivní vlastnosti na kůži se projevují od 5 mg lykopenu denně, což odpovídá 6 zralým rajčatům. Zřetelně zpomaluje stárnutí buněk, zejména těch, které jsou nejvíce vnímavé k vlivům prostředí.

Jaký typ vyšetření byste navrhla vytíženému manažerovi?

Naše kliniky se specializují na vytížené manažery, kteří potřebují být velice výkonní a efektivní a samozřejmě mají málo času. Všechna potřebná vyšetření jsme schopni provést za jedno dopoledne a pak následuje konzultace s výsledky. Mezi vyšetření, která jsou businessmanům šitá na míru, patří „Genetika Manager“, kterou vědci vyvinuli v poslední době s cílem zachytit všechna genetická rizika a poté jim efektivně předcházet. Test se zaměřuje na srdečně-cévní onemocnění a rizikové civilizační choroby a je doporučován pro všechny špičkové vedoucí, podnikatele a osoby s vysokým pracovním nasazením, kteří se chtějí starat o své zdraví a potřebují být výkonní a efektivní po celý svůj život. Provedení testu doporučujeme společně s hormonálním vyšetřením, protože jsme schopni pomocí přirozených bio-identických hormonů vybalancovat lidský organizmus na mladší věk. Zároveň doporučuje vyšetření mozkových neurotransmiterů, které je vhodné pro všechny, kteří se cítí unavení, nevýkonní a mají problémy s koncentrací a pamětí nebo chtějí být ještě efektivnější a výkonnější, než jsou nyní.

Kolik mě tato vyšetření budou stát?

Vyšetření jsou doporučována individuálně a cena se pohybuje od 20 000 korun.

Je možné změřit biologický věk? Vlastně rozlišujeme dva věky – biologický a chronologický. Chronologický je kalendářní a ten bohužel změnit nemůžeme. Biologický je ale dán stavem naší DNA, buněk, tkání a orgánů a může se podstatně lišit od věku chronologického. Co tedy zahrnuje vyšetření biologického věku? V současnosti jej můžeme měřit pomocí vyšetření, které se nazývá Bio-Aging. Jedná se o pečlivě vybraná vyšetření se zaměřením na jednotlivé orgány těla. Testujeme mozek, srdce, plíce, klouby, svaly, ale také zrak a sluch. Vyšetření se skládá z několika částí – anamnestické, diagnostické a laboratorní. Biologický věk jednotlivých orgánů se může lišit až o desítky let a nejstarší orgán je naše nejslabší místo. Podstatné ale je, že věk můžeme snižovat a preventivně se vyhnout problémům. Lze obecně stanovit doporučení, aby člověk nestárl rychleji, než je nutné? Ano, proces stárnutí můžeme rozhodně zpomalit! Vypracovali jsme takové anti-aging desatero, obecná doporučení, která vycházejí z lékařských studií. Jedná se zejména o nastavení protizánětlivé diety, která vede k dlouhověkosti. Zahrnuje co nejvíce zeleniny, ovoce a bílkovin s nízkým obsahem tuku, týká se také užívání rybího tuku, olivového oleje a cereálií, naopak vylučuje bílou mouku a rafinovaný cukr. Nezbytný je také dostatečný příjem minerálů a vitaminů, příjem minimálně dvou litrů čisté vody denně, omezení stresu, dostatek spánku, během kterého produkuje naše tělo hormon melatonin, stabilní váha, vyhýbání se znečištěnému vzduchu, aktivní pohyb minimálně 30 minut denně a pozitivní přístup k životu. Pokud člověk bude dodržovat rady lékařů a bude se starat o své zdraví, jak si může prodloužit život? **

Náš život je z genetického hlediska naprogramován na 120 let. V současnosti se délka života ve vyspělých zemích stále prodlužuje a populace stárne. Nejde ale jen o to dožít se co nejvyššího věku, ale zejména se ho dožít v jisté kvalitě. Nikdo nechce být stár a nemocen, a pokud se budeme řídit nejnovější lékařskou vědou, můžeme se dožít věku přes stovku v plném zdraví a vitalitě.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít