Jižní Amerika nabírá dech, Čechy lákají perspektivní trhy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Jižní Amerika nabírá dech, Čechy lákají perspektivní trhy

, BusinessInfo.cz,
Jižní Amerika nabírá dech, Čechy lákají perspektivní trhy
Zdroj: čtk

Jihoamerické země jsou pro české podnikatele velmi pestrými a perspektivními trhy. Přestože se musejí často potýkat s ochranářskými opatřeními a prosadit se zde je poměrně obtížné, vzájemný obchod České republiky s většinou zemí v regionu roste.

Prioritní zemí pro český export a stejně tak nejdůležitějším strategickým partnerem pro EU je Brazílie. Češi vyvážejí do Brazílie rok od roku více zboží, přestože se vývozci musejí potýkat s vysokými cly a dalšími ochranářskými opatřeními. Nyní se ovšem chystá jejich částečné snížení. Vzájemná obchodní výměna probíhá čile i s ostatními zeměmi – s Argentinou vzrostla v uplynulých deseti letech téměř pětinásobně. Stejně pozitivní trend můžeme sledovat i u Peru. Větší potenciál vzájemného obchodu než dosud je například mezi ČR a Chile.

„Pro Evropu je hlavním a pevným strategickým partnerem v regionu Brazílie. Pokud zohledníme i přidružené země, tak je zjevné, že k hlubší integraci je sice velmi daleko, nicméně společný politický postup Latinské Ameriky pro vyjednávání s Evropskou unií je nutný, což si všechny tyto země více či méně pragmaticky uvědomují,“ říká vedoucí zastoupení Ministerstva průmyslu a obchodu v Buenos Aires Milan Harmáček.

Integrace jako v EU? Ne tak docela

Integrace jihoamerických zemí sice není tak intenzivní jako ta evropská, určité strategické propojení zde ovšem existuje. Země jsou sdruženy v seskupení volného obchodu MERCOSUR. Zakládajícími členy jsou Argentina, Brazílie, Paraguay, Uruguay a loni se stala pátým členem Venezuela. Přidruženými členy jsou Chile, Kolumbie, Bolívie, Ekvádor a Peru. Nejblíže k plnému členství má Bolívie. „Seskupení MERCOSUR bylo založeno v roce 1991 s cílem zřízení svobodného pohybu statků a služeb mezi členskými státy, vytvoření společné politiky externích cel, přijetí společné obchodní politiky, koordinace makroekonomických a sektorových politik a harmonizace legislativních procesů s cílem integrace,“ definuje Harmáček.

„Hmatatelným výsledkem dosavadního integračního vývoje je relativně volný pohyb osob mezi členskými zeměmi a určitá koordinace cel tak, aby bylo výhodnější obchodovat uvnitř seskupení než dovážet zvenku. Klasický volný pohyb zboží, služeb a kapitálu to však není, to platí jen částečně, zejména pro Brazílii a Uruguay,“ doplňuje.

Integrační proces se neobejde bez potíží. Paraguay v roce 2012 nesouhlasila se začleněním Venezuely a byla ze seskupení vyloučena. Formálně byla Paraguay letos přijata zpět, a ačkoli své znovupřijetí oficiálně kvůli členství Venezuely neakceptovala, všech pět zemí se podle Harmáčka chová tak, jako by členství vůbec nepozbyla. „Svými politicko-ekonomickými modely a vnitropolitickými výkyvy jsou členské země MERCOSUR natolik rozdílné, že o hluboké integraci, jak ji známe z Evropy, zatím nemůže být řeči,“ upozorňuje ještě šéf argentinského zastoupení CzechTrade.

Celý článek čtěte na serveru BusinessInfo.cz


Také čtěte:

Trojkoalice chce obnovit pobídky pro zahraniční i domácí firmy

Obnovme značku Made In Czechoslovakia, shodli se Fico a Rusnok

Obchod s Ruskem útočí na rekord, vývoz míří přes sto miliard

Ohodnoťte tento článek
Diskuze