Jižanský dotační skandál

22. dubna 2011, 18:12 - Tomáš Plhoň
22. dubna 2011, 18:12

Policie uzavřela kauzu ROP Jihozápad – výsledky nejsou příliš uspokojivé

Je to už více než rok, co vypukla kauza kolem manipulace evropských fondů v programu ROP Jihozápad. Ten přerozděluje miliardové částky, a když vyšlo najevo, že šéfové úřadu pravděpodobně ovlivnili některé projekty, způsobilo to notný poprask. ROP Jihozápad byl prvním programem, u něhož se doslova ze dne na den zastavilo proplácení a přehodnotily veškeré projekty ze dvou výzev. Dnes, dlouho poté, co zájem o kauzu utichl, uzavřela protikorupční policie vyšetřování. „Policisté předložili Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze návrh s podáním obžaloby na dva bývalé manažery Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad,“ říká tisková mluvčí policejního prezidia Pavlína Kopecká. Těmi dvěma muži má na mysli ředitele úřadu Jiřího Trnku a jeho zástupce Martina Půlpytla. Potíž je v tom, že policie toho za rok vyšetřování mnoho nového nepřinesla. Že Trnka s Půlpytlem ovlivňovali své podřízené tak, aby zvítězily jen některé projekty (podle policie jich byly stovky), se ví už od začátku. Ne nadarmo odvedli policisté Trnku z úřadu v poutech. Od začátku totiž není otázkou, zda Trnka projekty ovlivňoval, ale proč to dělal a především pro koho.

Všichni jedna rodina

V této souvislosti je velmi nápadné, že jedním z veleúspěšných žadatelů byla společnost G-Project, zprostředkovatelská agentura se sídlem v centru Českých Budějovic. Lecčemu napovídá i fakt, že její šéf Jan Šmídmayer – nedávno nominovaný na titul manažera roku – je Trnkův bratranec. Druhý obviněný Půlpytel zase v G-Projectu dříve pracoval. Vzhledem k tomu, že tato společnost je mezi zprostředkovateli dotací zaručeně nejdražší, plyne z toho poměrně relevantní podezření, že právě ona mohla na zneužívání dotací nejvíce vydělat.
Tím ovšem podivnosti kolem jižanského ROP zdaleka nekončí. Spousta dotací totiž mířila na jedno konkrétní místo, a sice do malebného městečka Hluboká nad Vltavou. Právě tady Jan Šmídmayer začínal svou kariéru v rámci civilní vojenské služby, když se na místní radnici staral o dotace. A právě tady dělá místostarostu vlivný člen jihočeské ODS Pavel Dlouhý, jehož neformální vazby napříč celým krajem jsou tu veřejným tajemstvím.

Golf a drogy

Projekty, které byly na Hluboké z evropských dotací realizovány, mají všechny poněkud úsměvný charakter. Například rozsáhlá výstavba luxusního golfového hřiště, které získalo dotaci pod neuvěřitelným názvem „Golfem proti drogám“. Firma Agriprod, v které figuruje Dlouhého letitý známý Josef Půr, z evropských peněz rekultivovala statek s chovem koní Vondrov. Bizarní je také vybudování kardiocentra Vysočina s dotací ve výši 150 milionů korun, které se mimochodem před několika měsíci přetransformovalo na luxusní lázně s plastickou chirurgií. A to je skutečně jen malý zlomek.
Že se peníze ze dvou krajů koncentrovaly v jednom malém městě s pěti tisíci obyvateli, začalo pochopitelně vadit hlavně politikům z Plzeňského kraje, jejichž starostové si museli vystačit sami. Podle informací, které týdeník EURO nashromáždil, se prý i v plzeňské krajské radě dříve otevřeně hovořilo o tom, že zdejší starostové by se o dotace raději vůbec neměli pokoušet. Vyšetřování, které odstartovaly audity ministerstva financí, ale nakonec Plzeňským umožnilo úřad regionální rady částečně převzít a provést alespoň některé změny. To ovšem nemění nic na tom, že policie potlačila spíše symptomy než příčiny rozkrádání jihočeského ROP. I kdyby byly výše uvedené vazby jen chimérou, Trnka s Půlpytlem rozhodně museli ovlivňovat projekty v něčí prospěch. Naděje na rozpletení zbývajících nitek však přece jen existuje. Oba manažeři jsou obviněni na základě vyšetřování páté a šesté výzvy. Nedávno však vyšlo najevo, že v pořádku nejsou ani předchozí dotační programy, konkrétně druhá a třetí výzva. „V současné době se stále zjišťuje, v jakém rozsahu se systémová pochybení dotkla předchozích výzev,“ říká Pavlína Kopecká.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Je tu Mini-ITX deska pro Skylake-X. Díky slotům SO-DIMM má pořád čtyřkanálové paměti
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v předplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít