Již pět oceněných - Euro.cz

Přihlášení

Již pět oceněných

, Tomáš Skřivánek,
Již pět oceněných
Zdroj: Euro.cz

Gentlemanem silnic se stal také bývalý narkoman z Ostravska

Už čtyřikrát předávali zástupci České pojišťovny a Policie ČR lidem, kteří pomáhali při záchraně osob po závažných autohaváriích ocenění Gentleman silnic. Poprvé to bylo v Novém Jičíně, podruhé v Karviné, kde tento titul získali hned dva lidé najednou a potřetí v Berouně. Pátým gentlemanem se stal v budově agentury ČP ve Frýdku-Místku Tomáš Cvrček (26).
V říjnu loňského roku byl v Kunčicích svědkem vážné havárie. Řidička škodovky, které selhaly brzdy, vjela do dráhy sanitce, jež osobní vůz doslova smetla ze silnice do příkopu. Tomáš Cvrček stál v tu chvíli jenom pár metrů odtamtud. „Rychle jsem přiběhl k vozu, abych zjistil, co se stalo,“ vzpomíná na dramatické okamžiky. „Uvnitř jsem uviděl dvě malé děti, holčička byla zaklíněná a její starší bratr seděl vedle ní. Abych ji odtamtud dostal ven, vykopl jsem sedačku. Potom jsem ji vzal do náruče a utěšoval ji, protože usedavě plakala. Než přijela záchranka, snažil jsem se, aby neupadly do šoku a neviděly svou maminku, která byla zaklíněna v přední části vozu.“
Tomáš Cvrček byl v době, kdy se nehoda stala, klientem terapeutické komunity Renarkon v Čeladné-Podolánkách, kde se léčil ze závislosti na drogách. Dnes už je v doléčovacím centru a začíná nový život. Ocenění, které získal, mu při tom podle jeho terapeutky Šárky Honové hodně pomohlo. Jde o člověka, jehož všichni odsuzovali, který měl v minulosti problémy se zákonem. Teď vidí, že stejné okolí jej může vyzdvihovat a považovat za hrdinu a to je velká motivace,“ tvrdí Honová.
Česká pojišťovna a Policie ČR předávají titul Gentleman silnic, s nímž jsou spojeny značkové hodinky, od konce loňského roku. Certifikát, který ocenění dostávají, má ve svém podtitulu napsáno, že je udělován za záchranu života po závažné dopravní nehodě, rychlou reakci a odvahu.

Diskuze