Již 6500 autobusů se přeregistrovalo pro levnější mýtné

26. srpna 2011, 11:20 - Profit, TZ
26. srpna 2011, 11:20

Jen několik dní zbývá do 1. září, kdy budou moci autobusy čerpat výhody v podobě nižších mýtných tarifů.

Foto: Profimedia.cz

„Nezbytnou přeregistraci do nové kategorie k dnešnímu dni provedlo už 6500 autobusů, z nich je pět set zahraničních, nejčastěji slovenských,“ říká za provozovatele mýta Jiří Švorc, generální ředitel ŘSD. Podle expertních odhadů se v českém mýtném systému pravidelně či občas pohybuje 10 až 12 tisíc autobusů. „Neočekáváme na přelomu srpna a září na distribučních místech žádný mimořádný nápor. Velcí dopravci se již přeregistrovali a jednotlivé autobusy ze zahraničí k nám zajíždí nepravidelně v průběhu celého roku,“ doplňuje Jiří Švorc.

Od září budou autobusy v tuzemsku platit výrazně nižší mýtné za ujetý kilometr. Podmínkou ale je, že se přeregistrují - v mýtném systému pro ně totiž vzniká samostatná kategorie s minimálními mýtnými sazbami. V rámci nové kategorie se budou sazby lišit jen podle emisní třídy motoru, nebude se přihlížet k počtu náprav, jako je tomu u kamionů. „Chceme podpořit hromadnou dopravu občanů a také rychlejší obnovu vozového parku za ekologičtější vozy,“ vysvětluje záměry státu Jiří Švorc, generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic, které je provozovatelem mýta. Na autobusy se také přestanou vztahovat páteční odpolední zdražení mýtných tarifů. Autobusové mýtné sazby budou celkem tři:

Emisní třídaEuro 0 - IIEuro III - IVEuro V+
Mýtný tarif / 1km1,38 Kč1,00 Kč0,80 Kč

Dosud autobusy spadaly do stejné mýtné kategorie jako ostatní vozidla s hmotností přesahující 3,5 tuny. Aby od září mohly využívat zlevněný tarif, musí se přeregistrovat. Přeregistrace odstartovaly 1. srpna. „Pokud uživatelé platí mýto předem (PrePay), stačí, aby se zastavili na kterémkoliv z dvěstěpadesáti distribučních míst, kterými jsou čerpací stanice podél zpoplatněné sítě. Tam vyplní krátký formulář, prokáží se dokladem o emisní třídě a technickým průkazem autobusu, vrátí starou a dostanou novou palubní jednotku,“ popisuje proces Martina Vápeníková, mluvčí ŘSD. Uživatelé, kteří platí mýtné následně (PostPay) nejčastěji na fakturu, buď navštíví některé z kontaktních míst – krajských poboček Hospodářské komory, nebo jim s přeregistrací mohou pomoci jejich vydavatelé tankovacích karet. „Určitě by to řidiči nebo provozovatelé autobusů neměli nechávat na poslední chvíli. Když provedou přeregistraci již během srpna, jejich palubní jednotka se v září automaticky přepne do autobusového režimu s levnější platbou,“ doplňuje Martina Vápeníková.

Podrobné informace o nových tarifech a přeregistraci najdou uživatelé na mýtném portálu www.mytocz.cz nebo na bezplatné infolince 800 698 629 (800 MYTO CZ). Zeptat se mohou také na kterémkoliv distribučním či kontaktním místě mytného systému.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít