Jitka Hronková: Vlastně nic nového

22. dubna 2014, 08:36 - Jitka Hronková
22. dubna 2014, 08:36

Let do Kyjeva přes Vídeň je klidný, možná až moc, jindy plné letadlo je téměř prázdné. Letí hlavně zahraniční novináři a podnikatelé. V Kyjevě na letišti mě čeká řidič. „Što novogo?“ ptám se, viděli jsme se naposledy hluboko před začátkem majdanské revoluce. Uzemní mě odpovědí, že vlastně nic nového není.

Ráno v Kyjevě je jako běžný pracovní den, všichni spěchají do práce, cestou se staví pro kávu a noviny… Setkávám se s kolegyní z jedné místní soukromé univerzity Darinou. Vypráví o plánech na letošní doktorandskou konferenci, kterou každý rok pořádá v Kyjevě. Bude i letos. „Přijedeš?“ ptá se. Odpovím spíše vyhýbavě.

Nad současným stavem si povzdechne jen dvakrát: nikomu v zahraničí (včetně mě) nedorazily publikace univerzity s jejich články. „To jsou ty vojenské kontroly, prověřují každou zásilku a hodně z nich nedorazí,“ vysvětluje Darina. „Také si nevíme rady se studenty z Krymu,“ dodává. Najednou jsou studenty z jiné země a systém si s tím prý neumí rychle poradit.

Známku toho, že se na Ukrajině opravdu něco děje, poznám až ve směnárně (dva dny není možné nikde vyměnit peníze) a při jednáních na úřadech. Nestabilita a hrozba vojenského konfliktu děsí ukrajinskou administrativu. Ta je po pádu Janukovyče nová, některé věci ale zůstávají při starém… například kupování náměstkovských míst na ministerstvech a jinde ve vrcholné administrativě.

Korupce v administrativě se příliš nezmenšila

Z rozhovorů s expaty v Kyjevě s relativně nezaujatým názorem plyne, že ne všichni vidí vládu vzešlou z Majdanu v růžových brýlích. Korupce v Janukovyčově administrativě byla enormní, dnes to ale není zas tak o moc lepší. Peníze na urovnání jednoho z otevřených případů českých firem se ztratily v procesu vyřizování, dnes již zkrátka nejsou. Takových případů je řada a zahraniční pozorovatelé mají obavy, co bude s penězi z USA, EU a MMF nebo bilaterální pomoci jednotlivých zemí. Pokud prostředky budou směřovat přímo do rozpočtu, hrozí jejich rozplynutí…

Na místě je také otázka na podmínky dané pomoci, reformy či transparentní zacházení s prostředky. Jednorázová finanční pomoc Ukrajině je jistě nezbytná, ale zapojení soukromého sektoru jak místních firem, tak zahraničních investorů je stěžejní. A k tomu je třeba podnikatelské prostředí bez korupce, které však nevznikne mávnutím kouzelného proutku, takže nutné jsou reformy.


Čtěte také:

Radek Palata: Majdan se ztratil v chřestění zbraní

Po násilnostech panuje na východě Ukrajiny klid, USA nabízí Kyjevu pomoc

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít