Jíst se přece musí

06. března 2009, 13:59 - Táňa Králová
06. března 2009, 13:59

Boj o zákazníka musí začínat u kvality...

Celý podtitul: Boj o zákazníka musí začínat u kvality, přestože tlak na ceny potravin je velký, říká ministr zemědělství

Obchodníci tlačí potravináře k nižším cenám. Více než dvě třetiny producentů chtějí na trh přijít s levnějšími výrobky. Zjistila to Potravinářská komora při průzkumu dopadů ekonomické krize. V takové atmosféře moderuje Česká republika předsedající Evropské unii debaty o politice kvality potravin. Evropskou konferenci na toto téma pořádá ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) tento týden v Praze.

EURO: Neobáváte se, že krize povede mimo jiné k ústupkům v kvalitě potravin? GANDALOVIČ: Jedna věc je kvalita ve smyslu splnění zákonných norem, a v tom se obcházení neobávám. Potravinářská inspekce tady funguje velmi dobře. Pokud by někdo chtěl používat náhražky a prodávat jako sýr produkt, který není vyrobený z mléka, přijde se na to. Takový výrobce bude mít problém. Pokud někdo zmenší balení, přitom na obalu uvede správně hmotnost, je to také efekt, a nedá se tomu bránit. Stejně jako když omezí procentní podíl některých surovin a poctivě to ve složení výrobku přizná. Tomu zabránit nemůžeme, je to důsledek konkurenčního boje a snížené koupěschopnosti obyvatel.

EURO: EU chce na jedné straně dělat politiku kvality, na druhé straně hlídat ceny potravin. Není v tom rozpor? GANDALOVIČ: Bylo to zhruba před rokem, v atmosféře obrovského růstu cen potravin, kdy některé členské státy, mezi nimi Francie, požádaly Evropskou komisi, aby zpracovala materiál k cenovému vývoji. Mezitím se situace otočila, ceny opět klesly. Komise nicméně odevzdala dokument, ve kterém popsala výkyvy v nabídce a poptávce, vliv spekulace, a přiznala, že existují určité problematické praktiky obchodních řetězců, jako jsou zalistovací poplatky a regálné. Nenavrhla však žádný legislativní krok, který by je měl řešit.

EURO: V české sněmovně ale leží další návrh zákona proti řetězcům. Jeho urychlené přijetí by pomohlo vyřešit zhoršující se obchodní podmínky, tvrdí Potravinářská komora. GANDALOVIČ: Zákon o zneužití významné tržní síly nevyřeší nic. Můžeme se bavit o tom, jestli úpravou některých norem, třeba obchodního zákoníku či zákona o odpadech, bychom neměli zpracovatelům ulevit. To jsou dílčí věci, o kterých je možné jednat. Nejsem ale příznivcem zvláštního zákona. Bude zajímavé vyhodnotit situaci na Slovensku, kde podobný zákon krátce platí. A co jsem slyšel, řada řetězců zvažuje, že bude zboží nakupovat od českých dodavatelů a vozit ho na Slovensko. Žádný zákon kritizovaným praktikám nezabrání. Když jich v zákonu vyjmenujeme deset, objeví se jedenáctá. Hlavní nebezpečí je v tom, že jakmile se zpřísní podmínky pro nákup od dodavatelů, logicky je pro řetězec výhodnější nakupovat v jiném státě, kde pravidla nejsou tak přísná. Nakonec to může vést k poškození dodavatelů.

EURO: Vládní protikrizový balíček se týká také potravinářů. Kromě toho pro ně chystáte další mimořádnou pomoc při odkupu pohledávek. Jak bude fungovat a kolik na ni bude peněz? GANDALOVIČ: Půjde o podporu odkupu pohledávek, kdy potravináři mají hodně závazků vůči zemědělcům a platí jim za delší dobu. Předpokládáme, že do tohoto vztahu by vstupovala faktoringová firma, která by tyto pohledávky odkupovala a zaplatila zemědělcům. Nový program Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF), který musí ještě schválit vláda, má příslušnou faktoringovou společnost motivovat dotováním úrokové míry a garantováním transakčních nákladů. Podporu bude fond poskytovat pouze v případě, že datum splatnosti uvedené na faktuře, která bude předmětem financování, nepřesáhne 120 kalendářních dnů. Na program máme vyčleněných 800 milionů korun.

EURO: Kterým zpracovatelům takto ulevíte? GANDALOVIČ: Může jít například o mlékárny, masokombináty, zpracovatele olejnin či konzervárny. Nebudeme rozlišovat, zda jde o velký či malý podnik.

EURO: Někteří analytici míní, že potravinářů a zemědělců se krize příliš nedotkne – jíst se přece musí. Nebo máte zprávy o tom, že také tyto firmy se hroutí a propouštějí? GANDALOVIČ: V zemědělství obzvlášť sledujeme chovatele mléčného skotu, kteří jsou na hraně. Na každém litru mléka vyrábějí ztrátu asi dvě koruny. K zavírání farem, likvidaci stád a propouštění lidí zatím nedochází, i když máme první signály, že se o tom rozhoduje. V resortu je krizí nejvíce postižené lesnictví. Cena dřeva je o čtyřicet a možná i víc procent nižší než v roce 2006 a řada firem je ve velmi složité situaci. Garance provozních úvěrů, které bude PGRLF poskytovat, budou moci využít i lesnické firmy.

EURO: Evropská konference ke kvalitě, kterou hostíte tento týden, má jiné cíle než diskutovat o aktuální situaci potravinářů. Asi před tím ale úplně neuteče… GANDALOVIČ: Chceme, aby diskuse nastínila další kroky, kterými by se EU měla ubírat při výrobě, označování a prodeji kvalitních potravin nejen na evropském trhu. Je to dlouhodobější téma a naše předsednictví chce zformulovat závěry z názorů jednotlivých členských zemí. Jistě, nyní mají téměř všichni na trhu problémy, tlak na ceny potravin je velký. Všichni by si ale měli uvědomit, že boj o zákazníka musí začínat u kvality.

EURO: Asi to vidí jinak, když přes dvě třetiny výrobců chtějí přijít s levnějšími výrobky, které těžko budou kvalitnější. GANDALOVIČ: Pak se také musejí rozloučit s národní značkou Klasa, udělovanou výrobkům na základě nějakých kvalitativních parametrů, které nelze změnit. Totéž platí pro chráněné značky EU – označení původu, zeměpisná označení a zaručená tradiční specialita. Výrobce je získal na základě příslušné receptury a jednotlivé složky nemůže nahrazovat levnějšími z dovozu. Právě tyto známky či cerfitikáty zaručují kvalitu. Spotřebitel je zná. Sleduje, jestli chráněnou značku dostanou Olomoucké syrečky, Karlovarské oplatky nebo České pivo. Při získávání těchto certifikátů je přitom Česko nejúspěšnější z nových členských zemí, má jich schválených sedmnáct. Současný systém značek je ale pro Evropana mnohdy nepřehledný a na pražské konferenci se bude diskutovat i o tom, zda by neměla být jednotná známka kvality pro EU, či zda zachovat národní známky, jakou je u nás Klasa.

EURO: Budete se zastávat Klasy? GANDALOVIČ: Chceme, aby zůstala. Přejí si ji potravináři, spotřebitelům pomáhá při výběru kvalitních výrobků. Nyní při její propagaci chceme přejít k intenzivnějšímu kontaktu se zákazníky přímo v prodejnách. Stručně řečeno, méně billboardů a více ochutnávek.

BOX:
Praha ladí politiku kvality V pražském hotelu Marriott se tento čtvrtek a pátek budou nejen ochutnávat tradiční české speciality, ale především se bude debatovat o tom, jaká bude příští evropská politika kvality zemědělských produktů a potravin. Ambicí českého předsednictví je utřídit výsledky odborné diskuse, kterou odstartovala Evropská komise zveřejněním takzvané Zelené knihy loni v říjnu. Komisařka pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischerová-Boelová a český ministr zemědělství Petr Gandalovič svými jmény zaštiťují konferenci, na niž jsou zváni ministři členských států EU, představitelé Evropské komise, Evropského parlamentu a řady odborných organizací. Debatovat budou o požadavcích na tyto produkty a normy pro uvádění na trh, o evropských programech kvality, certifikátech a ekologickém zemědělství. „Zdaleka nejde jen o technické věci. Pro Evropu jsou zdejší potraviny typem kulturního dědictví, o které pečuje,“ poznamenává první náměstek ministra zemědělství Ivo Hlaváč.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou…
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř Mercedesu třídy S
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Technologie
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít