Jiří Pospíšil: Vymýcení korupce je pozvolný proces

12. dubna 2011, 06:30 - Zina Plchová
12. dubna 2011, 06:30

O nutnosti boje proti korupci, jejíž míra v zemi v dlouhodobých srovnáních roste, mluví vždy před volbami všechny politické strany. Jejich recepty se ovšem mohou v mnohém lišit. Jak vidí problematiku korupce Jiří Pospíšil z ODS, ministr spravedlnosti a místopředseda strany?

Foto: ODS

O protikorupčních opatřeních mluvily všechny předešlé vlády, ale bez větších praktických dopadů. Myslíte si, že této vládě se podaří opatření realizovat tak, aby u nás míra korupce klesla?

Boj s korupcí je klíčovou prioritou této vlády, věřím, že naše snaha přinese své ovoce. Na ministerstvu spravedlnosti jsme připravili řadu opatření, která by měla pomoci korupci vymýtit. Mám-li být konkrétní, kabinet nedávno schválil novelu trestního zákoníku, která zvyšuje postihy úředníků za braní úplatků a zneužití pravomoci. Vláda také posvětila novou úpravu trestní odpovědnosti právnických osob. V plánu je například i zřízení centrálního registru evidenčních orgánů, jenž má přinést účinnější veřejnou kontrolu veřejných funkcionářů ze strany občanů.

Najdou politici recept, jak bojovat s korupcí?

Radek John: Na úplném zrušení akcií na doručitele nevznikla v koalici shoda Petr Gazdík: Příležitost dělá zloděje Jiří Dienstbier: Vláda se zabývá vlastními korupčními skandály

Jaký je váš recept na efektivní omezení korupce?

Obávám se, že žádný rychlý recept neexistuje. Ozdravení společnosti v otázce korupce je pozvolným procesem, podobně jako rekonvalescence nemocného člověka. Vždy záleží v prvé řadě na způsobu myšlení lidí, zákony tvoří jen jakési mantinely jednání.

Navrhne či podpoří vaše strana zavedení nejdůležitějšího protikorupčního opatření: zrušení anonymních akcií?

ODS se nedomnívá, že zrušení tohoto institutu by mělo na řešení korupce zásadní dopad. Podobné typy akcií fungují například v Rakousku či Německu a žádné problémy tam s nimi nejsou. Co ODS prosazuje a co pro boj s korupcí považuje za zásadní, je vyloučení společností s anonymními akciemi z veřejných soutěží. V souladu s koaliční smlouvou požadujeme maximální transparentnost a důvěryhodnost soutěžících společností.

Navrhnete či podpoříte omezení sponzorských darů pro politické strany? Právě v tom totiž vidí zárodky korupce 85 procent veřejnosti.

ODS se vyslovila pro diskuzi o limitech financování volebních kampaní. Je si však vědoma, že tyto limity by jen vytvářely prostor pro obcházení nastavených pravidel. Podobný efekt by nastal i v případě omezení sponzorských darů. Řešení vidíme ve zprůhlednění podmínek poskytování daru a jejich zjednodušení. „Zastropování“ výše daru by však podle našeho názoru problém nevyřešilo.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě…
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Technologie
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Čína nemá ráda ani Skype. Ten tak zmizel z katalogů aplikací
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít