Jiří Paroubek: Podnikatelům nabízíme nízké daně a sociální smír

13. února 2006, 00:00 - ANDREA CERQUEIROVÁ, ERICH HANDL
13. února 2006, 00:00

„Snažíme se usnadnit podnikání,“ říká místopředseda ČSSD Jiří Paroubek. Úbytek živnostníků ho přitom příliš netrápí. Podnikatelé prý pouze pochopili, že švarcsystém je nedůstojný a neefektivní.

„Chceme snížit firemní daň, zjednodušit celý daňový systém a ulehčit práci podnikatelům,“ říká premiér Jiří Paroubek. foto: Profit - Jakub Stadler

* Co Česká strana sociálnědemokratická prioritně hodlá v případě volebního úspěchu nabídnout podnikatelům?

Příjemné prostředí, nízké daně, sociální smír a příznivé mzdy. Dobré vzdělání pracovníků, programy pomoci malým a středním podnikatelům, investiční pobídky podnikatelům velkým. Podle renomované firmy Ernst and Young jsme země se sedmým nejpříznivějším investičním prostředím na světě. Jsme také zemí s nejvyšší mírou přímých zahraničních investic mezi srovnatelnými státy. To jsou docela slušné výsledky.

* Takže podle vás vládní strany splnily volební sliby, které podnikatelům daly? Jsme-li pro investory sedmí na světě, tak asi ano. Jinak jsou tu rozšířené daňové paušály a změny ve zdravotním pojištění, na kterých podnikatelé vydělali miliardy. * S velkou kritikou zaměstnavatelů se setkává nový zákoník práce. Jsou to podle vás odůvodněné obavy? V žádném případě. Tento zákon ponechává současný prostor pro vzájemná jednání mezi zaměstnanci a zaměstnavateli a někde je ještě rozšiřuje. Je zde ctěn základní stavební kámen. Totiž, že co není zakázáno, je dovoleno. * Přišla podle vás vláda s nějakými zjednodušeními v podnikání? Ano. Například je tu nová zásada jednoho formuláře, kdy při zakládání živnosti stačí podat nikoli pět či kolik různých žádostí na pět různých institucí, ale jednu jedinou. A tyto úřady již všechno další zařídí svými kanály. * A dále… Zjednodušili jsme také účetní předpisy pro živnostníky a drobné podnikatele. Jsou zde nové možnosti paušálních nákladů při výpočtu základu daně z příjmu. * O co se snažíte, když zvažujete vytváření podmínek pro podnikání v Česku?

Snažíme se usnadnit podnikání a činnost živnostníků, a tím ji zlevnit, ušetřit jim peníze. Na druhé straně musíme dbát na to, aby se plnily příjmy rozpočtu a různých fondů, protože nechceme snížit míru jistot, které tento stát garantuje svým občanům.

* Proč tedy podle vašeho názoru vracejí tisícovky živnostníků své listy? Protože se vracíme do kulturního prostředí, kdy už podnikatelé pochopili, že švarcsystém je nedůstojný a neefektivní. Je to proto, že naši podnikatelé i zaměstnanci už chtějí poctivě platit daně. Jinak zůstává náš podíl podnikatelů v evropském srovnání velmi vysoký. * Proč považujete švarcsystém za nedůstojný? Neměl by si sám zaměstnavatel se zaměstnancem určit podmínky, jaký pracovní vztah navážou? Švarcsystém je obcházení daňových předpisů. Tam nejde přece o to, že by si zaměstnavatel a zaměstnance nemohli dohodnout vzájemný vztah, ale o to, že právě tímto způsobem jsou obcházeny některé předpisy a snižovány příjmy. * Mnozí podnikatelé si ale stěžují, že platí vysoké pojištění a odvody za své zaměstnance. Uvažujete o změně? Naším plánem je - tak, jak to budou podmínky umožňovat - snižovat především celkové daňové zatížení - chceme snížit firemní daň, chceme zjednodušit celý daňový systém a ulehčit práci podnikatelům. V oblasti sociálního a zdravotního pojištění budeme velmi rádi, pokud se podaří něco podobného, ale tady je třeba vidět jednu věc - jak sociální rozpočty (především penzijní systém), tak i zdravotní pojištění patří mezi ty oblasti, kde není velký prostor pro snižování příjmů. * Proč? Česká republika je vyspělá země, která svým občanům garantuje určité celkem rozsáhlé jistoty, což znamená také náklady. Jedna z forem, jak je hradit, je cena práce. Pokud chceme tyto jistoty udržet, nemůžeme bezhlavě snižovat příspěvky do pojistných fondů. * Podnikatelům jejich výše ale komplikuje život. Já chápu, že pro mnohé malé podnikatele to představuje významnou zátěž, že je pro ně cena práce vážný problém. Ale právě cena práce se odvíjí od životní úrovně v zemi a je třeba soustavně pracovat na vývoji produktivity práce tak, aby tyto veličiny zůstávaly v každém jednotlivém podnikání v rozumných mezích. * Hovořil jste o snižování firemních daní. Uvažujete i snížení přímých daní?

Naši podnikatelé mají nejnižší daně z okolních zemí. Pokud jde o právnické osoby, stejnou úroveň efektivního zdanění má jen Slovensko, to jest sedmnáct procent. Rakousko, Polsko a Německo mají daň vyšší. Paušály jsou nastaveny nejvýhodněji ze všech zemí Evropské unie a jejich nová podoba přinesla podnikatelům kolem dvou miliard korun.

* Proč odmítáte rovnou daň?

Protože ji žádná země na našem nebo vyšším stupni vyspělosti nemá. Vyspělé společnosti jsou prostě solidární. To zabezpečuje daňová progrese. Ale i ta je u nás mírnější než v kterékoli zemi EU 15.

* Neuvažujete o zrušení minimální daně, která trápí především malé živnostníky?

Chceme omezit zneužívání systému daní a dávek. Zkuste navrhnout levnější a efektivnější způsob.

* Podnikatelé také příliš nejásají nad zvažovaným zavedením povinných majetkových přiznání. Trváte na nich? Máme představu o rozumném rozměru majetkových přiznání, která pomohou oddělit poctivé aktivity od nepoctivých. Poctivému podnikání to pomůže, protože transparentní prostředí je vždy výhodné pro ty dobré. * Podle europoslance Vladimíra Železného se pro české podnikatele ukázaly jako nevýhodné dojednané podmínky pro vstup do Evropské unie. Souhlasíte s tím?

Všechno, co máte, může být ještě lepší. Vzhledem k tomu, že česká ekonomika běží sedmý kvartál po vstupu do Evropské unie rekordním tempem, svědčí to o tom, že podmínky byly hodně dobré a že jsme na nich vydělali.

* Přemýšlíte už nyní o vhodném kandidátovi na prezidenta? Volba prezidenta republiky se uskuteční v roce 2008. V otázce, kdo by měl zastávat funkci hlavy státu po Václavu Klausovi, mám ale jasno již nyní. Za nejvhodnějšího kandidáta považuji Miloše Zemana. V pozici hlavy státu by politik takového formátu, jakým Miloš Zeman je, jistě vykonal mnoho přínosného a užitečného pro Českou republiku a její občany. CO ČSSD NABÍZÍ PODNIKATELŮM**

  • příjemné prostředí, nízké daně, sociální smír a příznivé mzdy
  • dobré vzdělání pracovníků, programy pomoci malým a středním podnikatelům, investiční pobídky podnikatelům velkým
  • snížení celkového daňové zatížení - třeba snížení firemních daní
  • zjednodušení celého daňového systému
  • majetková přiznání v rozumném rozměru, která pomohou oddělit poctivé aktivity od nepoctivých
  • zákaz švarcsystému
  • nový zákoník práce podle premiéra ponechává současný prostor pro vzájemná jednání mezi zaměstnanci a zaměstnavateli a někde je rozšiřuje
  • odmítá rovnou daň

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít