Jiří Hanzlíček: Vládě drahá elektřina nevadí

27. listopadu 2012, 10:37 - Jiří Hanzlíček
27. listopadu 2012, 10:37

Vláda v listopadu vzala na vědomí novelizaci Státní energetické koncepce. Především se počítá s posílením energie z jádra na 55 procent a utlumením energie z uhlí ze šedesáti na dvacet procent energetického mixu. Koncepce se však poněkud odchyluje od klíčové snahy využít co nejvíce tuzemských energetických zdrojů v čele s uhlím.

Například Mezinárodní agentura pro energii přitom nedávno uvedla, že právě uhlí bude hlavním zdrojem při výrobě elektřiny ještě dalších dvacet let. Jeho podíl bude klesat až po roce 2035.

„Pomoc“ vlády

Státní energetická koncepce konečně počítá alespoň s nějakým omezením podpory obnovitelných zdrojů energie, což je holá ekonomická nezbytnost. Co však chybí, je přinejmenším přibližný odhad budoucích cen elektřiny, které jsou u nás jedny z nejvyšších v Evropě. Evropská komise v energetické cestovní mapě do roku 2050 odhaduje, že v příštích dvou dekádách ceny elektřiny v Evropské unii stále porostou.

K dalšímu zvyšování cen elektřiny ovšem nerozvážně napomáhá i naše vláda. Přestože má už tak zcela mizivou důvěru občanů, dovolila si v rámci úspor omezit kompenzační opatření, která zabraňují rychlému nárůstu cen elektřiny. Chtěla tak příští rok ušetřit dvě miliardy korun, nakonec ale od plánu pod tlakem podniků a poslaneckého hospodářského výboru ustoupila a měla by zachovat příspěvek v letošní výši.

Co bude dál, však nikdo neví. V dalších letech může podpora klesat, takže ceny elektřiny rok za rokem porostou. Konečné rozhodnutí zůstává vždy na vládě a Energetickém regulačním úřadu.

Zbytečné miliardy

Vládě přitom nesmí být jedno, co její úspory v této oblasti působí. Bývalý lidovecký poslanec Miroslav Kalousek, který spolu s dalšími zákonodárci odsouhlasil nesmyslný zákon o podpoře obnovitelných zdrojů, by si to měl uvědomit. Domácnostem v roce 2013 elektřina opět zdraží. Dnes přispívají na obnovitelné zdroje zhruba 420 korunami za jednu megawatthodinu, příští rok to bude kolem 600 korun. Průmyslovým podnikům zápasícím na hraně konkurenceschopnosti se cena elektřiny zvýší ještě výrazněji.

Pouze pro upřesnění – letos nás podpora obnovitelných zdrojů stála 38,4 miliardy korun, které jinde chybějí. Stávající dotace, které do roku 2020 všichni zaplatíme ve fakturách za elektřinu, jsou za hranicí ekonomických možností České republiky; přesto na ně budeme muset zbytečně vynaložit další desítky miliard korun.

Čas na ústup

Dnes už se alespoň po dlouhých letech politického embarga může otevřeně říkat, že obnovitelné zdroje nejsou bez dotací životaschopné. Přes trvající zaslepenost orgánů EU začíná řada států od podpory těchto zdrojů ustupovat.
I do nebe vynášený přístup Německa dostává vážné trhliny. Němci budou muset omezit překotně rostoucí náklady na subvencování drahých obnovitelných zdrojů, jinak neúnosně přetíží spotřebitele, což prohlásil i evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger.

Zelená přirážka k cenám elektřiny, která jde do kapes majitelů větrných a solárních elektráren, bude podle něj v příštích letech výrazně růst a brzy by mohla představovat až třetinu celkové ceny energie.
I naše vláda by proto měla vážně přemýšlet, jak v nové energetické koncepci podporu ekonomicky i ekologicky nevýhodných obnovitelných zdrojů zrušit nebo výrazně omezit.


Čtěte také:

Uhlí čeká útlum, jádro posílí. Vláda schválila energetickou koncepci

Vláda chce zmírnit růst ceny elektřiny

Martin Kuba: Vlastníkem společnosti, která vznikne sloučením Mera a Čepra, by měl být stát


Autor je bývalý poradce ministrů průmyslu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít