Jihočeši mluvili o dotacích i grantech

08. března 2010, 13:53 - Tomáš Stingl
08. března 2010, 13:53

Třetí letošní setkání podnikatelů s hejtmany, jež organizuje týdeník Profit, se konalo minulé úterý v Českých Budějovicích. Ústředním tématem setkání byly evropské dotace a také stav podnikání v Jihočeském kraji.

Autor: Profit

Krajský úřad Jihočeského kraje byl hostitelem v pořadí již třetího setkání letošní podnikatelské tour týdeníku Profit. Na čtyři desítky podnikatelů a manažerů si přišly poslechnout informace o současné situaci v čerpání evropských dotací a také vystoupení jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly, který referoval o hospodaření kraje v nejbližším období.

Kraj sází na turistiku

Setkání zahájil jihočeský zástupce vládní agentury Czechinvest Robert Bártů, který informoval o tom, že poptávka podnikatelů po evropských dotacích na Českobudějovicku věrně odráží charakter regionu. „Je příznačné, že o dotace směřující do oblasti průmyslu je tu relativně menší zájem. Naopak dotační tituly zaměřené na turistické služby tu mají obvykle velice rychle obrovské převisy zájemců,“ uvedl Robert Bártů.

O tematice evropských fondů mluvila v navazující přednášce i zástupkyně Ministerstva pro místní rozvoj Jana Maláčová. Ta uvedla informace z celorepublikové úrovně. „Při současném kurzu koruny je v Česku v rámci evropských dotací ve hře na 808 miliard korun. Z toho byly k počátku února schváleny projekty za zhruba 311 miliard. Vyplaceno bylo dosud asi 107 miliard korun,“ uvedla Maláčová. „Právě Jihočeský kraj patří mezi nejaktivnější, při zohlednění počtu podaných žádostí a dalších kritérií je třetím nejaktivnějším krajem v oblasti evropských dotací,“ dodala.

Jan Čmelák z Komerční banky pak vysvětlil, jak lze při žádosti o dotaci využít úvěrů. „U některých dotačních titulů se očekává už při podání žádosti, že žadatel bude mít předjednán i případný bankovní úvěr,“ připomněl.

O tom, jakou pomoc nabízí podnikatelům Evropská unie, byť v poněkud jiné podobě, mluvila také Eva Semeráková z Ministerstva průmyslu a obchodu. Představila některé méně známé formy pomoci. Zejména poradenská centra Solvit, jež pomáhají řešit problémy na vnitřním evropském trhu, nebo službu ProCoP, která pomáhá při zavedení některých druhů výrobků na tento trh.

Hejtman doporučil granty

Druhou částí programu pak bylo vystoupení hejtmana Jiřího Zimoly a jeho následná diskuse s podnikateli. Hejtman mimo jiné připomněl, že i pro letošní rok připravil Jihočeský kraj pro podnikatele a další žadatele několik grantových projektů. V jejich rámci mohou žádat například firmy v hospodářsky slabších oblastech o finanční pomoc na obnovení strojního vybavení. Kraj nabízí finanční podporu také firmám, které se budou podílet na výuce učňů. Škála grantů je široká. „Celkem letos kraj vyčlenil na tyto granty přes 275 milionů korun,“ uvedl Jiří Zimola.

Hejtmanovo vystoupení podnikatelé ocenili neobvyklým způsobem i při tombole, která uzavírala oficiální část programu. Někteří vylosovaní výherci se totiž vzdali dárkového balíčku Birell právě ve prospěch hejtmana, který výhru s úsměvem přijal.

Setkání pak pokračovalo ještě velkorysým rautem, na jehož přípravě se podílel i čtyřhvězdičkový Clarion Hotel Gomel. Podnikatelé při něm diskutovali v příjemné atmosféře až do večerních hodin.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít