Jídelníček se nesmí stát posedlostí

07. října 2002, 00:00 - (gab)
07. října 2002, 00:00

MUDr. Václava Kunová se zabývá výživovým poradenstvím, popularizuje poznatky z oblasti výživy, přednáší a publikuje, vede kurzy snižování nadváhy ve společnosti STOB (Stop obezitě). Je členkou Fóra zdravé výživy, Obezitologické společnosti a Společnosti pro výživu.

Je možné skloubit zdravý životní styl s časově náročnou prací a péčí o rodinu?

Samozřejmě, dokonce je to nutné. Nedostatek času je vždy jen relativní a záleží na každém, jak si stanoví své vlastní priority. Zdravý způsob života je nutnou podmínkou k tomu, abychom mohli bez problémů vykonávat práci, starat se o rodinu a ještě k tomu žít „jako člověk“. Bohužel, většina žen je až příliš obětavá a má sklony k perfekcionizmu. Jediné, co je žena schopna „odbýt“, je sama sebe. To se však velmi brzy negativně odrazí na životě celé rodiny. Žena ve stresu tloustne, není spokojena sama se sebou a svoji nespokojenost přenáší dále. Je potřeba včas říci DOST a začít jinak. Mnoho práce za nás mohou udělat ostatní.

Můžeme pomocí vyvážené stravy bojovat i se stresem?

Správně sestavený jídelníček nás stresu nezbaví, ale rozhodně odstraní některé jeho negativní důsledky. Jídelníček by měl obsahovat všechny základní živiny, vitaminy a minerální látky. Ale pozor! Nesmí se stát další posedlostí. Není nutné každodenně naplnit všechny doporučené dávky, důležité je držet se určité linie a vědět, že občasná drobná odchylka naše zdraví zásadním způsobem neohrozí. Bohužel, řada žen ve snaze zhubnout podléhá knižním bestsellerům, jež ve většině případů dělí potraviny, nebo jejich kombinace, na „povolené“ a „zakázané“. To naopak míru stresu ještě dále zvyšuje.

Jak by tedy měl vypadat zdravý jídelníček?

Zdravý jídelníček je složen z více denních jídel, nejlépe pěti, přičemž žádné z nich nemusí být příliš vydatné. Základem je snídaně: V ideálním případě jogurt nebo sýr a celozrnné pečivo, kousek ovoce. Pokud máte představu, že si nemůžete udělat čas na svačinu, pak si uvědomte, že úplně stačí, když vypijete například 3 decilitry kefíru. Udržíte tak svou hladinu cukru v krvi od snídaně do oběda stabilní, vaše pracovní tempo bude vyšší a snadněji se na práci soustředíte. U oběda pak sníte jen tolik, kolik si sama naplánujete a zákusek vás nechá zcela chladnou. K obědu je nejlepší rybí či drůbeží maso se spoustou čerstvé či dušené zeleniny. Přílohu regulujte po-dle toho, zda potřebujete zhubnout, nebo váhu udržovat. Nevynechávejte ani odpolední svačinu - předejdete tak návalům hladu po příchodu ze zaměstnání. Večeři si dejte lehčí, ale nemyslete si, že musíte jíst naposledy v 17 hodin a že smíte jen zeleninu. Dejte si klidně velký zeleninový salát například s opečenými kousky kuřete, tuňákem, sýrem, občas i vejcem. Vše polijte jogurtovým dresinkem s bylinkami. K tomu si můžete dopřát až dvě deci kvalitního vína.

Doporučujete v zimě užívat vitaminy v pilulkách?

Tuto otázku je možno zodpovědně vyřešit až po rozebrání jídelníčku konkrétního člověka. Pokud se řídíte dávkami, které doporučuje výrobce a nepřekračujete je, rozhodně vám neuškodí. Maximálně budou lehce v nadbytku. Pokud ale hubnete, rozhodně si kvalitní multivitamin dopřejte.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Minecraft v roce 2018 dostane velkou aktualizaci Aquatic. Co přinese?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít