Ježek na mrtvém koni

15. srpna 2008, 21:38 - István Lékó
15. srpna 2008, 21:38

Evropská komise potvrdila, že soutěž nebyla v souladu se zákonem

Staré dakotské přísloví varuje: Na mrtvého koně nenasedej! Předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina radí Národní knihovně, aby údajně nezákonnou soutěž, kterou vyhrála chobotnice Jana Kaplického, zrušila. „Všechny řeči kolem jsou bičování mrtvého koně,“ dodal Pecina. Ale Čunkův volební kůň, ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek, se na tomto koni rozhodl docválat až k senátorskému křeslu. A není vyloučeno, že tato extrémně přepolitizovaná kauza z něj nakonec senátora udělá a udrží ho i nadále v ředitelském křesle.
Zdá se, že Ježka, který v této „úctyhodné“ jízdě pokračuje, nikdo nezastaví. Předpokládalo se totiž, že ho přesvědčí stanovisko z Bruselu. Ale opak je pravdou. Podle dlouho očekávaného stanoviska Evropské komise, jež bylo na jaře vyžádáno českým Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve věci tendru na novou budovu Národní knihovny v Praze na Letné, nebyla Národní knihovna oprávněna spoléhat na výjimku ze zákona o veřejných zakázkách. Pravidla UNESCO ani pravidla Mezinárodní unie architektů (UIA) nejsou dle Evropské komise pravidly mezinárodní organizace, která by mohla nahradit postup podle platných právních předpisů. Týdeníku EURO to potvrdila místopředsedkyně ÚOHS Jindřiška Koblihová.
Evropská komise tak dala za pravdu kritikům soutěže, kteří již několik měsíců tvrdí, že soutěž, v níž vyhrál návrh architekta Jana Kaplického, proběhla v rozporu se zákonem. Stanovisko Evropské komise by tak s definitivní platností mohlo ukončit debatu o možnosti realizace blobu na Letné.
„ÚOHS 5. srpna 2008 obdržel stanovisko Evropské komise – Generálního ředitelství pro vnitřní trh a služby ve věci soutěže na novou budovu Národní knihovny na Letné,“ řekla týdeníku EURO Koblihová. Závěry tohoto stanoviska jsou podle ní nyní předmětem důkladné analýzy, která potrvá několik dnů. ÚOHS svoje stanovisko již poslal zadavateli soutěže, tedy Národní knihovně, ale informovala i ministerstvo kultury.

V ČEM SE POCHYBILO

Podle místopředsedkyně ÚOHS Jindřišky Koblihové se však již dnes se dá konstatovat, že:
• Evropská komise je názoru, že při soutěži o architektonický návrh na novou budovu Národní knihovny na Letné bylo nezbytné postupovat dle závazných pravidel o veřejných zakázkách, tedy podle zákona o veřejných zakázkách.
• Evropská komise nepovažuje pravidla UNESCO ani pravidla Mezinárodní unie architektů (UIA) za zvláštní postup mezinárodní organizace, který by mohl představovat výjimku pro daný případ. • Evropská komise dále konstatovala, že v daném případě nejsou splněny podmínky pro použití jednacího řízení bez uveřejnění pro zadání projektových prací na stavbu.
Ze uvedených informací vyplývá, že soutěž o architektonickou podobu nové budovy Národní knihovny byla v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Vedení knihovny se totiž při organizaci soutěže spoléhalo na výjimku ze zákona o veřejných zakázkách. Na základě této výjimky se zákon neuplatní v případě soutěží, které probíhají v souladu s pravidly mezinárodní organizace, jimiž jsou podle názoru ředitele Vlastimila Ježka UNESCO a UIA. Názor Evropské komise je opačný.

JEŽEK: BÉM LŽE!

„Po analýze stanoviska Evropské komise ke kauze nové stavby Národní knihovny mohu sdělit následující: unijní stanovisko jen potvrzuje má opakovaná prohlášení o zásadních pochybeních v zadání mezinárodní soutěže, její evidentní neregulérnosti, manažerském selhání ředitele Ježka a taktéž potvrzuje závěry právníků v expertní komisi k Národní knihovně,“ uvedl pro ČTK pražský primátor Pavel Bém. Od kandidatury na senátora by měl podle něj Ježek upustit, protože je post „spojen s institutem imunity“. Bém zřejmě narážel na odpovědnost vrcholového manažera za škodu, která vznikla státu v důsledku nelegální soutěže. Náklady na tendr již přesáhly částku 28 milionů korun… Ředitel Národní knihovny, který se chystá v Praze 9 kandidovat za lidovce, veškerá obvinění popřel. Podle něj jde o nepravdivé formulace. „Pavel Bém tímto siláckým prohlášením jen pokračuje ve své politice drobnějších i větších lží, kterými provází celou dobu od vyhlášení výsledků soutěže,“ řekl Ježek.
Upozornil, že Evropská komise žádné stanovisko dosud nevytvořila. „Pouze neznámý úředník ředitelství vnitřního obchodu EU vytvořil právní názor, který je pro Česko zcela nezávazný. Jediným orgánem, který má právo rozhodovat v konkrétních kauzách, je český antimonopolní úřad,“ zdůraznil.
Jestliže Ježek myslí, že se kauzou budou zabývat přímo komisaři či dokonce předseda Evropské komise, tak se hluboce mýlí. Český antimonopolní úřad komunikoval s příslušným generálním ředitelstvím Evropské komise.
Ježek se brání všemi možnými prostředky a vyhrožuje, že se obrátí na soud i na ombudsmana Otakara Motejla, aby prověřil postup Prahy v otázce pozemků, na kterých by nová budova knihovny měla být postavena.
Ředitel Národní knihovny má za to, že „s lidmi, jako je Pavel Bém, lze bojovat pouze v politických vodách, protože ničemu jinému oni nejsou schopni porozumět“. Není vyloučeno, že se Ježkovi nakonec vyplatí, že se přidal k Jiřímu Čunkovi. Architekt Kaplický si za politickou berličku vybral předsedu ČSSD Jiřího Paroubka, jemuž dělá poradce v otázkách kultury. Kaplický rozhodnutí bruselských úředníků považuje za nesmyslné. „Evropská komise nemůže popřít to, co dělá Mezinárodní unie architektů,“ tvrdí architekt, který ale rozhodl, že sám celou záležitost již nebude komentovat. Prý tento úkol ponechá svým právníkům. Poslední vývoj událostí jako by nahlodal Kaplického víru v to, že jeho knihovna v Praze na Letné bude postavena. Architekt se totiž přeorientovává do jižních Čech, kde Českým Budějovicím nabízí koncertní síň ve tvaru rejnoka.

PECINA: ZRUŠTE SOUTĚŽ!

Minulý týden ředitel Ježek i první náměstek ministra kultury obdrželi stanovisko od předsedy ÚOHS Martina Peciny. „ÚOHS se ztotožňuje s názorem, že standardní regulativy UNESCO pro mezinárodní soutěže v architektuře a územním plánování, ani pokyny Mezinárodní unie architektů nelze považovat za pravidla daná zvláštními postupy mezinárodních organizací, která by umožňovala výjimku z postupu daného zákonem. ÚOHS proto doporučuje, aby předmětná soutěž byla jejím zadavatelem zrušena,“ uvádí Pecina.
Bude tento argument Ježkovi stačit? Těžko říct. Před tímto verdiktem antimonopolního úřadu se již k nelegálnosti soutěže vyslovili tři právní autority v Česku a všichni potvrdili názor Evropské komise. To, že Národní knihovna při soutěži chybovala, nejdříve potvrdil Ústav státu a práva ČSAV, děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy (PF UK) prof. Aleš Gerloch (na žádost pražského magistrátu), pak přišel expertní posudek vedoucího katedry mezinárodního práva na PF UK prof. Pavla Šturmy (na žádost ÚOHS). Tato tři stanoviska Ježek nebral vážně, ale názor Evropské komise a následné doporučení ÚOHS by ignorovat neměl. Přesto se jeho mluvčí tváří, jakoby se nic nestalo. Pecinovo stanovisko považuje pouze za doporučení a tvrdí, že neexistuje žádný právní důvod ke zrušení soutěže. „K právním otázkám se vyjádříme až poté, kdy k tomu budeme mít důvod. Nezávazný právní názor 'Bruselu' dezinterpretovaný médii takovým důvodem zcela jistě není,“ odpověděla týdeníku EURO Kateřina Nováková.
Ježek je tedy odhodlán v projektu pokračovat. Šéf ÚOHS Pecina proto pravděpodobně zahájí proti Národní knihovně správní řízení, jež může skončit vysokou pokutou.

Co se dělo kolem blobu Září 2004 - Vlastimil Ježek řekl, že knihovna by měla mít novou budovu, postavenou nejlépe mimo centrum Prahy. Leden 2005 - Ježek po konzultaci na ministerstvu kultury představil projekt na výstavbu nové budovy NK na Letné. Březen 2006 - Zastupitelstvo hlavního města předběžně souhlasilo, že knihovně prodá potřebné pozemky. Březen 2007 - Byly vyhlášeny výsledky mezinárodní soutěže na novou budovu; vítězem se stal projekt architekta Jana Kaplického a studia Future Systems. Březen 2007 - Česká komora architektů (ČKA) vydala prohlášení, podle něhož vítěz porušil podmínky soutěže tím, že umístil konzervační fond pod zem. Květen 2007 - Proti výstavbě NK podle Kaplického návrhu se vyslovil prezident Václav Klaus. Srpen 2007 - ÚOHS oznámil, že se nebude zabývat soutěží na budovu NK, protože mu to nepřísluší. Říjen 2007 - Ježek odmítl výhrady pražské ODS včetně námitek, že stavba zasahuje i na pozemky, jejichž prodej zastupitelstvo neschválilo; premiér Mirek Topolánek řekl, že nová budova NK nepatří mezi priority současné vlády. Únor 2008 - Ježek oznámil, že NK má k dispozici vyjádření UIA, která akceptuje výsledky soutěže; ÚOHS se na základě podnětu od MK začal opět zabývat soutěží. Duben 2008 - Kaplického tým upravil projekt návrhu nové budovy NK tak, aby se stavba vešla na původní pozemek. Červenec 2008 - Ministr kultury Václav Jehlička uvedl, že nová budova NK podle návrhu Kaplického na Letné nevyroste. Srpen 2008 - Soutěž na novou budovu NK Praze, v níž uspěl se svou kontroverzní stavbou architekt Jan Kaplický, byla podle Evropské komise v rozporu se zákonem.

REJNOK PRO BUDĚJOVICE Architekt Jan Kaplický se svým týmem Future Systems navrhl pro jihočeskou metropoli koncertní síň, která by měla vyrůst na místě bývalých kasáren ve čtvrti Čtyři Dvory. Studie, kterou Kaplický představil 12. srpna, počítá se zvlněným černým objektem ve tvaru trojúhelníku. Někomu připomíná rejnoka, další vidí ležící ženu či dokonce předhůří Šumavy. Nejpodstatnější je, aby prostor vyhovoval akusticky a byl příjemný muzikantům i publiku, tvrdí Kaplický. Na rozdíl od Prahy a pověstného blobu architekt nespatřuje žádnou formální překážku, jež by stála projektu, který chce postavit Jihočeská společnost přátel hudby, v cestě. Náklady na novou koncertní síň se zatím odhadují na jednu až 1,5 miliardy korun a začít stavět by se mohlo při hladkém průběhu na jaře 2010.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít