Jestřáb z globální finanční ligy

10. června 2010, 15:32 - Eva Jarešová
10. června 2010, 15:32

Vítězem desátého finálového klání v Monte Carlu se stal Brit Michael Spencer

(úvodní text)
Kulisy zůstaly stejné jako v uplynulých letech: úzké uličky Monte Carla, červnové středozemní počasí s klidnou mořskou hladinou, vybrané recepce, z nichž jednu poctil svou prchavou přítomností i monacký kníže Albert II., luxusní hotel a vysoká koncentrace byznysmenů z celého světa s elegantními protějšky. Finále soutěže o nejlepšího podnikatele roku, kterou pořádá společnost Ernst & Young, oslavilo na začátku června desáté narozeniny.

Nebyla to soutěž krásy Sedmičlenná porota nakonec rozhodla, že cenu si letos nejvíc zaslouží britský finančník Michael Spencer, zakladatel makléřské společnosti ICAP (viz Ostrovní šampión). „ICAP je finanční i technologický inovátor a díky technologiím a velkému objemu transakcí dokáže přinést svým zákazníkům benefit ve formě nižších nákladů,“ zdůvodnil volbu šéf porotců, byznysmen Guy Zarzavatdjian. Vítěz českého kola Eduard Kučera, spolumajitel firmy Avast Software, si s desítkami ostatních finalistů došel na pódium pro „menší“ cenu a zařazení do podnikatelské akademie. Kučera ocenil, že potkal lidi, s nimiž by se jinak nesetkal. Například Toma Adamse, šéfa americké společnosti Rosetta Stone vyrábějící jazykový software, s nímž probíral potíže při spolupráci s vyhledávačem Google. Byl pro něj neúspěch v soutěži velkým zklamáním? „Kdyby to bylo jako na soutěži krásy, že je finalistů nejdřív čtyřicet, pak deset, pět a nakonec jen jeden, pak by bylo zklamání nedostat se do první desítky. Ale když se vyhlašuje pouze jeden, nikdo nemůže říkat, že byl vicemiss. Já si myslím, že jsem klidně mohl být druhý. Samozřejmě i čtyřicátý druhý. Nikdo mi ale představu, že jsme byli docela dobří, nevezme,“ zavtipkoval. Vítěz podle něj porotce pravděpodobně oslovil svými štědrými příspěvky na charitu.

* (Článek 2)
Ostrovní šampion Michael Spencer (55), nejlepší podnikatel na světě za loňský rok podle společnosti Ernst & Young, bydlí ve Velké Británii a se jměním, které před krizí přesahovalo miliardu liber, je to jeden z nejbohatších lidí za kanálem La Manche. Spencer v polovině osmdesátých let založil makléřskou společnost ICAP, jež se počítá mezi největší svého druhu na světě. Jeho firma se zaměřuje na zprostředkovávání transakcí pro velké nadnárodní banky. Každý den jí „proteče“ přibližně 1,5 bilionu dolarů a roční výnosy společnosti se pohybují v miliardách dolarů. Významná charita Rozhodnutí poroty mnohé v Monte Carlu překvapilo. Spencerovo jméno při tipování konečných výsledků příliš často nepadalo a mnozí implicitně předpokládali, že porota dá přednost spíše někomu, kdo ve své kariéře dosud neurazil tak dlouhou cestu a není pevně zakotven ve vrcholném finančním a politickém establishmentu. „To je spíš otázka na porotce. ICAP má globální byznys, u jehož počátku jsem osobně stál, jsme silní na rozvíjejících se trzích. A máme významný CSR (corporate social responsibility – společenská odpovědnost firmy včetně charity – pozn. red.) program. Splňovali jsme asi řadu kolonek, které porota hledala,“ odpověděl Spencer na tiskové konferenci na otázku, proč si myslí, že vyhrál právě on. Nelze popřít, že na charitu dává společnost britského podnikatele významné prostředky. Každoročně věnuje potřebným veškeré příjmy, jež získá během transakcí za jeden vybraný den. V souhrnu jde od devadesátých let už o zhruba 120 milionů dolarů. Také loňský vítěz soutěže, čínský sklářský byznysmen Cchao Te-wang, se zavázal věnovat na dobročinné účely více než 300 milionů eur.
Hledisko „charita“ je jedno z těch, na něž se porota v Monte Carlu dívá obzvlášť pečlivě. Je ale zřejmé, že firmy, jejichž obrat se pohybuje v desítkách milionů dolarů, což je i případ českého zástupce Eduarda Kučery, nemohou v absolutních číslech v dobročinnosti nikdy velkým nadnárodním hráčům konkurovat.
Úspěšní nejsou pesimisté Spencerovo podnikání úzce souvisí s finančními trhy, jejichž podoba teď kvůli krizi nejspíš dozná podstatných změn. Nemůže se to – spolu s nadcházejícím šetřením ve státech EU – dotknout jeho činnosti? „Evropu teď zcela jistě čekají velké finanční problémy. A třeba Velká Británie je na tom obzvlášť špatně. Jsem ale optimista. Většina úspěšných podnikatelů nejsou pesimisté. Věřím, že velká část těchto problémů se vyřeší, i když to nebude snadno ani rychle,“ prohlásil Spencer. „Z globálního pohledu se domnívám, že je řada důvodů k tomu vidět věci příznivě. USA se rychle zotavují, a když se podíváme mimo Evropu, řadě regionů se teď ekonomicky daří poměrně dobře, třeba Latinské Americe, Asii obecně nebo Rusku,“ dodal. Chystané změny regulace finančních trhů označil za „velmi dobrý a vítaný vývoj“. A doufá, že jeho ICAP bude mít „ve zlepšování transparentnosti globálních trhů a snižování rizika vůdčí roli“. Není nutné o jeho slovech a priori pochybovat. Zní ale poněkud pikantně vzhledem k tomu, že z předchozího zaměstnání v dnes již neexistující investiční bance Drexel Burnham Lambert musel v osmdesátých letech odejít údajně kvůli nadměrnému riskování. Spencer vystudoval fyziku na Oxfordské univerzitě, záhy po studiích se však pustil do finančnictví. A dnes patří mezi nejvlivnější lidi v londýnské finanční čtvrti City, s těsnými vazbami na v současnosti vládní Konzervativní stranu. Pětapadesátiletý muž, s nímž britský tisk spojuje slova jako „okázalý“ nebo „nápadný“, fungoval jako fundraiser konzervativců. Do pokladny této politické strany dokázal sehnat miliony liber. Loni v lednu však ostrovní média informovala, že jej šéf konzervativců David Cameron „odstavil“ na úkor finančníka Stanleyho Finka.
Spencer se před dvěma lety odloučil od dlouholeté manželky Lorraine, s níž má tři děti. Do Monte Carla už jej doprovázela nová partnerka Sarah, která se pyšní titulem markýzy z Milford Haven. Společnost ICAP vznikla v roce 1986. Dnes je přítomna v 50 zemích světa a zaměstnává zhruba 4500 lidí. Nejvíc byznysu má v Londýně, New Yorku a Brazílii.
*

ČÍSLA – Soutěže se zúčastnilo 52 národních vítězů ze 42 zemí celého světa. – Celkové příjmy finalistů za rok 2009 činily 34 miliard dolarů. – Jejich společnosti pocházející z různorodých odvětví dohromady zaměstnávaly přes 200 tisíc lidí – Za deset ročníků stačilo soutěží projít 339 vítězů z jednotlivých zemí.

BOX1
Český finalista Eduard Kučera (1953) je spoluzakladatel firmy Avast Software a spolutvůrce antivirového programu avast! Ten firma nabízí domácím uživatelům zdarma. Společnost má zhruba 120 zaměstnanců, kteří zvládnou obsluhovat komunitu 140 milionů uživatelů po celém světě. Obrat firmy se pohybuje kolem půl miliardy korun. Kučera se společníkem Pavlem Baudišem nyní vyjednávají o příchodu investora. Jednou ze základních vyjednávacích podmínek majitelů firmy je, aby současný koncept produktu zadarmo pro domácí uživatele zůstal i nadále zachován.

BOX 2
Kdo také soutěžil Tom Adams (USA) – Prezident a šéf firmy Rosetta Stone, která se věnuje výrobě softwaru pro výuku cizích jazyků. Li Šu-fu (Čína) – Ředitel automobilky Geely Automobile Holdings, jež koupila švédskou automobilku Volvo. Čínský podnikatel za sebe do Monte Carla poslal pouze zástupce. Brunello Cucinelli (Itálie) – Módní návrhář a šéf stejnojmenné značky zaměřené na výrobu luxusního oblečení z kašmíru. Harti Weirather (Lichtenštejnsko) – Bývalý rakouský mistr světa ve sjezdovém lyžování, dnes zakladatel a šéf velmi úspěšné marketingové sportovní agentury. Anand Mahindra (Indie) – Výkonný ředitel Mahindra Group, obřího indického konglomerátu, jenž působí napříč průmyslem. Andrea Pfeiferová (Švýcarsko) – Jedna z mála žen mezi finalisty je šéfkou farmaceutické společnosti AC Immune, jež vyvíjí lék proti Alzheimerově chorobě.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Volby.cz byly pod „hackerským“ útokem, tvrdí Český statistický úřad
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít