Ještě se neprobral. Tuzemský devizový trh zůstává v útlumu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ještě se neprobral. Tuzemský devizový trh zůstává v útlumu

,
Ještě se neprobral. Tuzemský devizový trh zůstává v útlumu
Zdroj: CC0 via Pixabay

Tuzemský devizový trh zatím marně vyhlíží návrat na předpandemické úrovně.

Představte si, že by se v Česku zavedlo euro. Kromě nepochybných výhod pro firmy, které by nemusely platit za zajišťování proti měnovým výkyvům a neustále kupovat koruny a eura, by zaniklo mnoho firem, které se obchodováním s měnami živí. Pro banky a další finanční společnosti představuje směna korun za eura či dolary, polské zloté nebo maďarské forinty velký zdroj příjmů.

Pandemie s kurzem koruny výrazně zamávala. Na jedné straně poklesla směna korun za zahraniční měny, která v zásadě kopíruje vývoj ekonomiky a objem zahraničního obchodu, na té druhé se exportéři začali víc zajišťovat proti výkyvům české měny. „Letos byl nejen kurz koruny, ale i obchodované objemy jako na horské dráze. Objemy obchodované exportéry ve druhé polovině loňského roku mírně klesaly, pak výrazně vyskočily letos v březnu (spotové i zajišťovací obchody), následně klesly v dubnu až červnu zhruba o pětinu objemu předchozího roku,“ říká stratég finančních trhů České spořitelny Miroslav Plojhar.

\"\"
Vývoj kurzu koruny k euru

Koruna v březnu výrazně oslabila z 25 korun na víc než 27 korun za euro. Následný pokles obchodů s korunou byl kvůli přerušení výroby v souvislosti s novým typem koronaviru, ale také nejistotě objednávek ze zahraničí. Útlum nevyrovnaly ani masivní nákupy Čechů na eshopech v zahraničí během pandemie. Teprve až začne oživovat ekonomika, budou firmy více obchodovat s měnami na devizovém trhu.

To ale ještě potrvá. „Utlumená aktivita zůstane pravděpodobně ještě ve větší části…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?