Jen zlomek auditů může být závadný

03. února 2009, 10:17 - Lukáš Novotný
03. února 2009, 10:17

Auditorské firmy odvádějí dobrou práci, ale lidé dělají chyby

Společnost Deloitte zatím v souvislosti s hospodářskou recesí nezaregistrovala významnější omezení výdajů firem na poradenské služby. „Řada našich klientů ale již indikovala, že budou své rozpočty pro rok 2009 sešktrávat,“ říká vedoucí partner Deloitte Michal Petrman.

EURO: Jak se zpomalení, případně pokles ekonomiky projeví na vašem hospodaření? PETRMAN: Určitě poklesem nebo zastavením růstu. V minulosti jsme byli zvyklí na dvaceti- a v některých oblastech až třicetiprocentní růst ročně, což je pro tento a možná i příští rok nereálné. Naše očekávání jsou stagnace nebo mírný růst, i když budou oblasti, kde růst může být i dvouciferný.

EURO: Kde se nyní z vašeho pohledu objevují obchodní příležitosti? PETRMAN: Předpokládám, že zájem bude zejména o služby v oblasti zefektivnění fungování firem a úspory nákladů, finančních restrukturalizací, forenzních šetření zaměřených na drobnější, avšak časté okrádání ze strany zaměstnanců nebo zákazníků, ale také riziko větších podvodů. Ve větší míře budou požadovány audity mezitimních účetních závěrek a průběžných výsledků či služby při řešení insolvence. Banky budou stát před úkolem jak zvládnout zhoršující se úvěrové portfolio a budou poptávat služby v oblasti hodnocení a klasifikace úvěrů a jejich vymáhání.

EURO: Přijali jste již nějaká úsporná opatření? PETRMAN: Zatím jsme neměli důvod snižovat počty pracovníků a ani to nepředpokládáme. Chceme si ale více vybírat při náboru nových zaměstnanců a budeme přísnější i při hodnocení těch současných. V provozních nákladech jsme již přijali některá úsporná opatření, ale všechny klíčové potřeby budeme dál zabezpečovat bez zásadního omezení. Nechceme si krátkodobým šetřením podvázat možnosti růstu, až přijde opět konjunktura, nebo šetřit v oblastech, které jsou rozhodující pro kvalitu služeb.

EURO: Pociťuje vaše firma otřesení důvěry v renomé velké poradenské čtyřky v souvislosti s účetními skandály v některých společnostech (nedávno například indický Satyam)? PETRMAN: Ne, zatím se nic takového neobjevilo. Zastávám názor, že pravidla pro provádění auditu a regulace profese jsou dostatečné a auditorské firmy odvádějí dobrou práci, ale lidé dělají chyby a sebedokonalejší sytém tomu nedokáže zabránit. Auditoři jsou jen součástí systému kontroly spolu například s ratingovými agenturami, dohledem nad kapitálovým trhem a tak dále. Hlavním zdrojem firemních skandálů je lidská nenasytnost, například v podobě tlaku na růst ceny akcií kombinovaná s vedením, které se neštítí jakýchkoliv nástrojů pro dosažení výsledků.

EURO: Objevili jste podobné případy i v České republice? PETRMAN: Ne, protože tady není tak rozvinutý kapitálový trh a vedení firem je obezřetnější. Bolestivým místem je dnes zejména vysoká míra korupce.

EURO: Jak je možné vyvarovat se toho, aby se auditorské a poradenské firmy na krytí účetních podvodů podílely? PETRMAN: Jsem přesvědčen, že současný systém a regulace auditorů je dostačující, dokonce v některých případech je profese přeregulovaná. Navíc, všechny velké firmy vědí, že si nemohou dovolit fatální chybu, což ale nemůže vyloučit chybu lidskou nebo slabost a podlehnutí tlaku okolí. Každý rok jsou na světě provedeny miliony auditů a jen zlomek z nich může mít nějaké nedostatky. To je ve srovnání s jinými odvětvími špičkový výsledek.

EURO: Co byste doporučil firmám, na něž dolehla nynější krize? PETRMAN: Žádný zázračný recept neexistuje. Firmy by v každém případě měly mít na paměti, že po krizi přijde oživení a některá krátkodobá úsporná opatření se mohou vymstít. Více než kdy předtím bude slavit úspěch ten, kdo bude schopný zaujmout zákazníka a technicky inovuje.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít