Jen vítězství reklamě nestačí

12. prosince 2010, 06:32 - Tomáš Nohejl
12. prosince 2010, 06:32

Kdo je nejlepší český sportovec? A podle čeho to lze poměřit? Profit se pokusil odhadnout reklamní potenciál aktuální desítky z novinářské ankety Sportovec roku 2010, jejíž pořadí bude vyhlášeno před Vánocemi. Seřadili jsme je abecedně.

Foto: ČTK

Kdo je nejlepší český sportovec? A podle čeho to lze poměřit? Profit se pokusil odhadnout reklamní potenciál aktuální desítky z novinářské ankety Sportovec roku 2010, jejíž pořadí bude vyhlášeno před Vánocemi. Seřadili jsme je abecedně.

Vstupenku do elitní společnosti jim zajistila obecná sportovní popularita. Tedy dosažený úspěch v letošním roce s jasně preferovanou olympiádou. K tomu troška zásluh z minula, hvězdná gloriola, tryskající více z kolektivních her. Přidalo se i dost sympatie, pojem vzpírající se rigoróznímu uchopení, ale zcela jistě násobený jímavým příběhem.

Přitom tady chybí ten jasně nejvíc vydělávající a zřejmě i světově nejznámější český sportovec, fotbalista Petr Čech (skončil 13.). Nebo společensky asi nejvíc uznávaný fenomén, žokej Josef Váňa (11.). Ale i muž, výsledky jasně stojící teď přinejhorším na druhém místě na světě. Jaroslav Kulhavý (14.), jezdec na horském kole, navíc v olympijské disciplíně cross-country. A jistě najdete další…

A jak shánějí peníze v Česku nejmocnější bossové sportovního byznysu? „Spolupracujeme s firmami, v nichž na vrcholných postech dělají mí kamarádi,“ prozradil jednoduchý recept Miroslav Černošek, majitel TK Plus a České sportovní. „Rozpočty na marketing spadly až o 50 procent, ale zájem trvá. A pokud Martina vydrží ještě pár let závodit, může se doživotně zajistit,“ dodal David Trávníček z firmy Sport Invest, která se stará o Martinu Sáblíkovou.

Lukáš Bauer, 33 let, zastupující agentura M-production, dvě bronzové olympijské medaile v běhu na lyžích, aktuálně: okolo 3 milionů korun.

Zhruba polovinu vydělá na odměnách od FIS a ČOV, polovinu z české reklamy (internetový obchod, finanční skupina), o níž se mu stará lyžařský kamarád. Byť tady prezentuje i mezinárodní značky (Swix, Craft, Adidas, Volvo a další…), ve světě jejich ikonou není. Běh na lyžích je příliš málo rozšířený sport a Skandinávie má své vlastní hrdinné vikingy.

Tomáš Berdych, 25 let, Česká sportovní, finalista Wimbledonu, účastník Turnaje mistrů, aktuálně: přes 10 milionů korun.

Patří do světového týmu Nike, hodně vydělá tenisem, doma je spíš tváří projektů své agentury. Každopádně bonitní značka!

Hana Horáková, 31 let, bez manažera,vůdce stříbrných basketbalistek z mistrovství světa, aktuálně: do 100 000 korun.

Hned po triumfu zmizela ve Fenerbahce Istanbul, kam ji vyštval její brněnský klub, přestože spíš uvažovala o Praze. Tam si může líp vydělat hrou, ale reklamou těžko. A z Turecka na fototermíny do Prahy asi lítat nestihne. Cena jde rychle dolů.

Filip Jícha, 28 let, část Sport Invest, nejlepší hráč ME a nejlepší střelec Ligy mistrů v házené, aktuálně: do 500 000 korun.

Nečekaná premiéra v elitní společnosti. Doma takřka nevyužit(eln)ý. Na bohatém německém trhu už je sice dostatečně proslulý, přesto má těžkou pozici v tlačenici s tamějšími hráči. Bere dost na to, aby kývl na lacinou českou nabídku.

Jaromír Jágr, 38 let, Česká sportovní, mistr světa v hokeji, aktuálně: od 10 milionů korun.

Nejhůř „spočítatelná“ a takřka nezaplatitelná osobnost. Vzhledem k věku, vydělaným penězům a téměř celoročnímu působení v Rusku. Patří do Star teamu, ale v Česku dělal letos i „obyčejnou“ reklamu na kloubní preparát GelActiv. Pomáhá otci a přátelům.

Martina Sáblíková, 23 let, Sport Invest, dvojnásobná olympijská vítězka a královna světového poháru, aktuálně: okolo 6 milionů korun.

Fenomenální příběh Popelky, co ke štěstí přišla. Ale i ten má své (ekonomické) meze, bohužel. Nezapomeňte, že nejlépe vydělávající ženy zimní olympiády byly krasobruslařky a snowboardistky, atraktivní krasavice z bohatých trhů Ameriky a Koreje. Nezničitelné dynamo ledových oválů kromě českých značek podporuje pojišťovna Aegon s kořeny v Nizozemsku, zemi tomuto sportu zaslíbené.

Ondřej Synek, 28 let, Sport Invest, mistr světa a vítěz světového poháru ve veslařském skifu, aktuálně: okolo 1,5 milionu korun.

Usměvavý sympaťák a poctivý silák, co si vydřel úspěch neúnavnými záběry mocných paží. Má potenciál k rozvíjení. Ideální scénář? Třeba jediný český vítěz z olympijského Londýna za dva roky.

Barbora Špotáková, 29 let, manažer Libor Varhaník, bronzová z evropského šampionátu v hodu oštěpem, aktuálně: okolo 2 milionů korun.

Patří do portfolia giganta Nike, ale spíš pro tuzemský trh, drží vlajku atletického svazu. Letos nebyla tak dominantní jako se zlatým olympijským příběhem á la „Jdi domů, Ivane…“ Ale trh jí není přesycen a ona umí být velmi společensky zajímavá napříč prostředími.

Zdeněk Štybar, 25 let, část Sport Invest, mistr světa v cyklokrosu, aktuálně: do 1 milionu korun.

Oblíbený a populární díky českému cyklokrosu. Jenže většinu roku žije v Belgii, kde má přítelkyni a bere solidní plat i provize z týmových reklam. Míří k horským kolům (olympiáda?) i na silnici (velký etapový závod?), ale tady by musel zářit mnohem mocnějším žárem, aby si přišel na cyklokrosovou popularitu.

Šárka Záhrobská, 25 let, Česká sportovní, bronzová medailistka z olympijského slalomu, aktuálně: okolo 4 milionů korun.

Od léta čerstvě zajištěna členstvím ve Star teamu, k tomu má trvalou přízeň rakouské Milky, odměny od rakouské lyžařské firmy Head, částečnou podporu z centrály švýcarského Scottu a vlastní české partnery. Stále společenská perspektiva velké dámy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít