Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Výnos z dražby sběratelské kolekce „Muži 28. října“ získají váleční veteráni a děti po úrazech

Unikátní sběratelská kolekce „Muži 28. října“ vytvořená na počest 100. výročí vzniku…

Na internetu můžete díky PayU a Google Pay platit na jedno kliknutí

Budoucnost online plateb na internetu je v jednoduchosti. Zákazník chce zaplatit snadno a…

Kávovar JURA je tradice v moderním obalu

Pokud se řekne švýcarská přesnost, zřejmě si jako první představíte švýcarské hodinky,…

Jen slova nestačí

10. prosince 2007, 00:00 - (red)
10. prosince 2007, 00:00

SDRUŽENÍ DOBRÝ SKUTEK - Občanské sdružení Dobrý skutek je charitativní organizací, která pracuje na principu přímé a adresné pomoci. Staví na transparentnosti finančních darů a možnosti veřejné kontroly jejich použití. Sdružení se spolu s týdeníkem Profit obrací na individuální dárce i společnosti s výzvou k vykonání „dobrého skutku“.

Podnětem k charitativnímu projektu Dobrý skutek byla prostá myšlenka: Umožnit, aby dárce mohl sám určit, komu chce pomoci, a aby ten, jenž pomoc potřebuje, nebyl anonymní. Díky otevřenému (transparentnímu) účtu Dobrého skutku tak má prostřednictvím internetu každý dárce přímou kontrolu nad tím, zda jeho pomoc dorazila v plné výši tam, kam sám určil. U zrodu této jednoduché myšlenky stáli lidé, kteří ve svém životě a profesích dosáhli mnoha úspěchů, přesto však nezapomněli na to, že ne všichni lidé dostali od života stejné šance. A že je potřeba pomáhat těm, kteří si sami pomoci nemohou.

Činnost Dobrého skutku konkrétními aktivitami a vahou svých osobností podporují například modelka a Miss ČR 1998 Kateřina Stočesová, hokejista Jaromír Jágr, herec Ondřej Vetchý či moderátorka Jana Adámková.

PRO POSTIŽENÉ ČI NEMOCNÉ

Sdružení Dobrý skutek svou pomoc zaměřuje hned na několik oblastí:

• děti i dospělí (nemocní, opuštění) a zařízení, která o děti i dospělé pečují (například dětské domovy, ústavy sociální péče atd.)

• tělesně i mentálně postižení

• zvířata (například asistenční psi výhradně pro dospělé klienty, záchrana ohrožených druhů ve volné přírodě i v zajetí atd.)

• pěstounské rodiny

Dobrý skutek je víc než dobrá rada

Zajímavostí Dobrého skutku je také to, že každý, kdo se rozhodne pomoci, je sám obdarován – a to formou poděkování a originálního předmětu podle své volby a výše své pomoci. Tyto unikátní autorizované předměty věnují sdružení významní sportovci, umělci i politici. Za „dobrý skutek“ tak bylo možné získat například psací pero Václava Havla s věnováním, „vítěznou“ hokejku Jaromíra Jágra z hokejového Mistrovství světa ve Vídni 2005 nebo originální grafiku Kristiana Kodeta. Co všechno nyní může dárce finančního daru získat, najdete na stránkách www.dobryskutek.cz. A ještě jedna podstatná věc stojí za zmínku – Dobrý skutek je skutečně dobrovolným sdružením lidí, kteří se pro tuto činnost rozhodli z vlastní vůle, a protože mají svá povolání a profese, také bez jakéhokoli nároku na odměnu. Dárce poskytuje svůj dar vždy na konkrétní a předem známý účel.

Výběr žadatelů a následná kontrola

Předností této charitativní organizace je také skutečnost, že každá žádost o pomoc je vždy pečlivě ověřena a zdokumentována – ať už se jedná o spolupráci s lékaři a sociálními pracovníky, či nezávislé posudky a kalkulace stavebních úprav.

Žadatel (osoba, pečující rodina nebo ústav) je kontaktován a navštíven spolupracovníkem Dobrého skutku či spolupracující odbornou organizací, dokládá se nezbytnost finanční podpory a na jejím základě jsou vypracovány různé možnosti a postupy řešení daného případu. Průběh pomoci, stejně jako fyzické předání daru spolupracovníkem sdružení Dobrý skutek a další využívání daru, to vše je zaznamenáno a fotograficky zdokumentováno. Celý příběh i s jeho řešením tak mohou návštěvníci webových stránek Dobrého skutku průběžně sledovat a finanční toky na transparentním účtu kontrolovat. Darovací smlouvy přesně vymezují účel, na který mohou být finanční prostředky použity, a tyto smlouvy také dárci mohou ze zákona uplatnit ve svých daňových vyúčtováních.

Výběr z mnoha žádostí, které jsou Dobrému skutku adresovány, není snadný. Sdružení se proto snaží přednostně pomáhat aktuálně nejnaléhavějším případům, například klientům, kteří potřebují životně důležité pomůcky (odsávačky hlenů, speciální invalidní vozíky, sluchadla aj.). Podporuje však také pěstounské rodiny, které se starají o větší počet dětí, sociální ústavy apod. Obrátit se na Dobrý skutek s žádostí o pomoc může v podstatě kdokoli, ať už přímo či prostřednictvím jiné organizace. Vždy však platí, že podporována bude konkrétní osoba či konkrétní zařízení, aby bylo využití daru stoprocentně kontrolovatelné jak ze strany Dobrého skutku, tak ze strany dárců.

KAM ADRESOVAT POMOC

Občanské sdružení „Dobrý skutek“

Vršovická 82, 100 00 Praha 10

IČO 26996308

bankovní spojení (transparentní účet): 2093558001/2400

  • *předsedkyně sdružení:
  • *Barbora Hrubá, mobil: 731 537 537
  • *kontaktní osoba: Markéta Šarochová, mobil: 737 447 777 Jak lze pomoci? Možností je hned několik – přímým finančním darem, spoluprací s jinými neziskovými organizacemi nebo věcným darem. V případě přímého finančního daru zašle dárce libovolnou finanční částku na transparentní účet Dobrého skutku, vedený u e-Banky, a pokud přímo nespecifikuje, na jaký konkrétní případ chce peníze poskytnout, sdružení Dobrý skutek prostředky využije podle vlastního uvážení, obvykle na vyřešení případu, který je momentálně aktuální či nejzávažnější. Na webu je pak následně přesně uvedeno, k jakému účelu byly peníze dárců použity. Pokud dárce sám určí, na který případ chce svůj peněžní dar poukázat, může si použití svého daru ověřit na uvedeném transparentním účtu nebo přes telefonní kontakt přímo u příjemce daru. Jak již bylo řečeno – ve všech případech lze dar standardním způsobem odečíst od základu daně, ať už jde o právnickou nebo fyzickou osobu. Ve spolupráci s dalšími neziskovkami Potřebných lidí, kteří čekají na pomoc, eviduje sdružení Dobrý skutek desítky. Uveďme dva příklady z poslední doby, které ukazují, o jaké příběhy se často jedná. Osud malého Jakuba Dostála se ke sdružení dostal po ročním úsilí jeho maminky Martiny. Ta se snažila o získání prostředků na stropní zvedací a transportní systém Roomer, který by jí usnadnil péči o hendikepovaného syna. Paní Martina začala mít sama zdravotní potíže a bez technického pomocníka, který by jí rostoucího Jakuba pomohl přesouvat z místa na místo, by se v budoucnu určitě neobešla. Rozhodnutí o zařazení do projektu Dobrého skutku připadlo na den Jakubových osmých narozenin. Dostálovi požádali o pomoc i Konto Bariéry Nadace Charty 77. Díky účasti obou neziskových organizací se nakonec podařilo transportní zařízení pro Dostálovy získat. Z dopisu paní Dostálové: „Prvního března jsme nainstalovali po celém bytě kolejnicový systém k přepravě těžce tělesně postižených osob. Představit si tento den před dvěma lety, to by mi přišlo jako poznat se osobně s mimozemšťany. Jakub je šetrně vyzvedáván z postele na vozík, na toaletu, koupe se ve speciálním vaku ve vaně. To je ta ošetřující část péče. Díky kolejnicím se nám ale nyní rozšiřují také obzory rehabilitace – můžeme bez rizika nacvičovat plazení, lezení, nácvik rovnováhy ve stoje a další. Občas spolu též za odměnu ‚tančíme‘. Jakub nespadne, ani když krátkodobě upadne do epileptického záchvatu, které má denně a často, a může si bez rizika hrát v kleku,“ píše ve svém dopise Martina Dostálová. „Ještě nikdy jsem se nesetkala s tak jednoznačným a samozřejmým přístupem k pomoci potřebným. Váš přístup byl pohlazením, satisfakcí a pomocí v pravý čas. Milí dárci, děkujeme vám všem,“ pokračuje Martina Dostálová. Hodí se i věcný dar**

Pomoci lze nejenom finanční částkou, ale také darem. Dokládá to příběh Jaroslava Cvacha, který býval aktivním mladým mužem a sportovcem. Vše se náhle změnilo v září 2004, kdy se těžce zranil při dopravní nehodě. Utrpěl mnohačetná poranění, zlomeniny a odřeniny, bohužel i vážné poranění mozku.

Lékaři se soustředili na toto nejvážnější poranění, a tak zatímco byl Jaroslav velmi dlouho v kómatu, proleženiny a zvápenatění kloubů nadělaly další škody. Nohy má dnes Jaroslav Cvach téměř zcela nehybné. Sám se nedokáže přesunout na vozík ani bez podpory sedět. Přibližně rok po úrazu mohl z větší části používat pravou ruku, později se operativně podařilo částečně rozpohybovat i levou ruku.

Jaroslav dodnes jen leží a dlouhé hodiny a dny na lůžku mu mohl zpříjemnit přenosný počítač, o který si ale sám neodvážil požádat. Dobrý skutek proto kontaktovala jeho známá. Díky výzvě, kterou sdružení zveřejnilo, získal Jaroslav nakonec nejenom počítač, ale přes chat také nové přátele z řad vysokoškoláků.

Zmíněné příběhy jsou jen malým zlomkem toho, co patří do činnosti Dobrého skutku. Nyní čeká na pomoc mnoho dalších žadatelů.

Podrobnosti o jejich situaci i o možnostech, jak jim můžete pomoci, naleznete na webových stránkách sdružení www.dobryskutek.cz. Ty mimochodem dostaly cenu IEA za nejefektivnější řešení webových stránek zaměřených na charitu.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Co je dobré vědět o dobrovolném důchodovém pojištění?
Chemických škodlivých látek bývá víc doma než venku
Nezapomeňte do půlky prosince zaplatit zálohy na silniční daň
Jak a kde sledovat zásilky ze zahraničí
Výprodeje na akciových trzích mohly způsobit algoritmy
Auta
VW chce překonat Porsche na Nürburgringu. Využije k tomu…
Rekordní Bloodhound SSC, který zatím své schopnosti nepředvedl, je na prodej za pakatel
McLaren 720S Spider: Do prodeje míří extrémně rychlý roadster. Stojí sedm milionů
Test Jeep Grand Cherokee S: Cesta časoprostorem
Bude Cargo e-Bike dopravou budoucnosti?
Technologie
Doom slaví 25. narozeniny. Jeho tvůrce slibuje novou epizodu
Tatra 700 byla nejrychlejším českým autem (retro)
IDOS po 10 letech mění design. Jak se vám líbí nové jízdní řády?
Konec podpory. Pro sedm let starý Android 4.0 bude obtížnější vyvíjet aplikace
První telefon s dírou v displeji představil Honor. Co nabídne View 20?
Hry pro příležitostné hráče