Jen šest procent lidí chce pracovat výhradně na home office, říká manažerka flexibilních kanceláří - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Jen šest procent lidí chce pracovat výhradně na home office, říká manažerka flexibilních kanceláří

Redakce Euro.cz,

Koronavirová pandemie zásadním způsobem mění způsob práce v Česku. Řada firem si uvědomila, že zaměstnanci mohou být při práci na dálku podobně efektivní, jako když sedí v korporátním open space. Avšak ani plný home office není pro spoustu profesí i celých firem tím nejvhodnějším způsobem práce lidí. „Průzkumy ukazují, že pouze šest procent lidí by chtělo pracovat výhradně z domova. Preferován je smíšený systém s flexibilními kancelářemi,“ říká Jana Gerhátová, manažerka společnosti Business Link.

Provozovatel coworkingových center a prémiových kanceláří před dvěma lety otevřel své prostory v kancelářské budově Visionary v pražských Holešovicích, na které se podílel známý architekt Jakub Cigler. Kromě flexibilních pracovních prostor a privátních kanceláří nabízí venkovní hřiště, specialitou je pak běžecká dráha na střeše budovy.

Sledujeme na živo revoluci ve způsobu využívání kanceláří?

Nejde vyloženě o revoluci, spíše hovoříme o postupných změnách, které však budou s velkou pravděpodobností trvalé a budou se dále vyvíjet. Rýsuje se zde nový fenomén, který si uvědomuje stále více společností, jež řeší prostory, v nichž pracují. Poslední měsíce totiž ukázaly, že celá řada zaměstnanců může bez větších omezení pracovat z domova. Klasické kanceláře jsou proto využívané jen částečně. Stále více firem řeší jejich efektivní využití a hledá případné alternativy.

Jaké?

Nabídky s kratší dobou pronájmu a flexibilním přístupem do pronajatých kancelářských prostor. Nejde o úplnou novinku, řada společností využívala flexibilní kanceláře ještě před vypuknutím pandemie. Sledujeme, že zájem o toto řešení bude v nadcházejících měsících dále růst, a to vzhledem k potřebě kombinace práce na dálku s prací v kanceláři. Průzkumy ukazují, že ačkoli možnost home office vítá drtivá většina zaměstnanců, pouze šest procent by chtělo pracovat výhradně z domova. Preferován je tudíž smíšený systém, pro který jsou flexibilní kanceláře ideálním řešením.

Flexibilní kanceláře?

Jako vhodné řešení se ukazuje takzvaný rotační model, který zaměstnavatelům poskytuje více přístupových karet, než jaký je skutečný počet pronajatých pracovních míst. Uvedu zjednodušený příklad – společnost má 30 zaměstnanců, někteří jsou pouze na částečný úvazek, jiní dochází do kanceláře pouze pár dní v týdnu, firma navíc umožňuje home office. Reálně se tedy v kanceláři takřka nikdy nesejde více než 20 lidí, tudíž firmě stačí kanceláře s nižším počtem míst, ale přístupovou kartu budou mít k dispozici všichni lidí. Firma jen koordinuje, kdo jaký den bude v kanceláři. Pro zaměstnavatele je tento systém pohodlným, a často levnějším řešením.

Byl tento trend znatelný ještě před současnou epidemiologickou situací?

Některé společnosti využívaly flexibilní kanceláře již dříve. Stejně jako v mnoha dalších oblastech je pandemie spíše akcelerátorem a příležitostí pro změnu statu quo. Uvědomme si, že kvůli současné situaci se významně změnil pohled na práci v open space – s ohledem na způsob přenosu onemocnění covid-19 jistě nejde o nejbezpečnější prostředí. Kanceláře, které kombinují oddělené prostory s vysokou úrovní bezpečnosti a téměř sterilními podmínkami se společnými prostory, jako jsou zasedací místnosti, kuchyňky a call boxy, naopak stoupnou na popularitě.

Co brání firmám v přechodu na flexibilní kanceláře?

Jednak je to charakter práce a specifické požadavky na prostory, případně určité místo, s nímž je předmět podnikání dané firmy neoddělitelně spjat – například výrobní závod. Poté je tu ale ještě jeden silný důvod: mnoho firem považuje vlastní kanceláře za symbol určitého postavení a prestiže. Nejistá hospodářská situace je často obdobím, kdy společnosti tento pohled přehodnocují a větší důraz kladou na ekonomickou stránku fungování. Nejprve musí proběhnout tato změna myšlení, jinak se jako vhodné nebudou jevit samotným uživatelům, a to je přitom základ.

Jsou flexibilní kanceláře vhodné pro všechny společnosti s kancelářským provozem?

Největší zájem registrujeme od malých a středních společností s řádově desítkami zaměstnanců, které se změnám snáze přizpůsobují. Naší dalším zákazníkem jsou také pobočky zahraničních společností, které vstupují na český trh. Hovoříme-li o vhodnosti u větších společností, ty využívají koncept flexibilních kanceláří nejčastěji pro týmy pracující na časově ohraničeném projektu. Vzniká tak v podstatě hybridní systém, kdy část kancelářských kapacit řeší vlastními klasickými kancelářemi, a na zbývající využívají flexibilní prostory.

Jen šest procent lidí chce pracovat výhradně na home office, říká manažerka flexibilních kanceláří
5 (100%) 3 hlasování
Diskuze