Jen klíčové stavby. Hrozí pozastavení modernizace D1 i železničních staveb - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Jen klíčové stavby. Hrozí pozastavení modernizace D1 i železničních staveb

Petr Svoboda,
Jen klíčové stavby. Hrozí pozastavení modernizace D1 i železničních staveb
Zdroj: čtk

Zastavit, nebo nezastavit rozjeté stavby? Nic menšího neřeší stavební sektor, na který krize kolem koronaviru dopadla stejně tvrdě jako na mnoho dalších oblastí. „Drtivá většina firem se snaží udržet provozy v chodu, ale často je to velmi složité. Nejsou lidé a docházejí suroviny,“ shrnul situaci Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

Chybí například posádky strojů, zpožďují se dodávky materiálů a vedení stavebních firem freneticky shání každého, kdo je schopen na stavbu nastoupit. „Výpadek zahraničních, zejména slovenských a polských dělníků, je pro nás znatelný, ale ne natolik, abychom ho nepokryli z českých zdrojů. V současné chvíli jsme aktivovali všechny prověřené subdodavatele a na stavbách pokračujeme normálně dál,“ uvedl Radim Čáp, člen představenstva stavebního gigantu Metrostav.

Podobná je situace i u ostatních velkých hráčů. Předseda představenstva koncernu Strabag Ondřej Novák pro týdeník Euro uvedl, že dopravní stavby zatím pokrývají personálně i materiálně bez větších omezení. Odlišná je ale situace u pozemních staveb. „Každým dnem se zhoršuje přístup ke stavebnímu materiálu a také chybějí někteří pracovníci. Stejné potíže mají i naši dodavatelé,“ dodal Novák.

Firmy řeší i kritický nedostatek ochranných pomůcek. Například společnost Eurovia kvůli tomu zastavila veškerou stavební i kancelářskou činnost na 14 dní.

Problémy mají i výrobci materiálů. Někteří řeší nedostatek vstupních surovin, jiní jich mají naopak dost, ale chybí odbyt. „Paradoxně tak máme plné sklady a haly a zároveň řada stavebnin zeje prázdnotou, protože jim tam nemá materiál kdo dopravit,“ říká Nouza.

D1 prioritou

Na situaci musejí reagovat i státní investoři v čele s Ředitelstvím…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?