Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Protext Video: Konference CyberCon Brno 2019

Moderní technologie jako nástroj vládnutí, sociální inženýrství, novinky z oblasti…

Pronajaté auto vás může vyjít levněji než vlastní

Dvě třetiny Čechů si pořizují vozy maximálně za 200 000 korun. Volí tedy často starší…

Jak absolventi hodnotí náplň MBA studia? Zjistili jsme v unikátním průzkumu!

Jsou absolventi MBA studia spokojeni s jeho obsahovou náplní? Jak hodnotí odbornou a…

Jeff Immelt poprvé v Praze

10. července 2003, 16:22 - Filip Poštulka
10. července 2003, 16:22

Velký boss večeřel s manažery a setkal se s premiérem

Za naprostého nezájmu českých médií přijel do Prahy jeden z nejvýznamnějších světových manažerů. Na cestě do Moskvy strávil v hlavním městě dva dny (8. a 9. července) Jeffrey Immelt, prezident a generální ředitel americké společnosti General Electric (GE), největší firmy na světě. Nástupce legendárního Jacka Welche, který byl v Praze v červnu 1999, přijel do České republiky s dalšími vysoce postavenými manažery evropské části GE a v pražském hotelu Four Seasons pořádal slavnostní společenskou večeři s dvanácti klíčovými českými byznysmeny. Den poté odpoledne se Immelt zhruba na tři čtvrtě hodiny setkal v sídle úřadu vlády s premiérem Vladimírem Špidlou a ministrem průmyslu a obchodu Milanem Urbanem. (Portrét Jeffa Immelta přinášíme na straně 42.) GE je největší korporací světa, má 315 tisíc zaměstnanců. Loni vykázala obrat 137 miliard dolarů a zisk ve výši čtrnácti miliard dolarů. Její tržní kapitalizace přesahuje roční HDP České republiky téměř pětkrát.

Dvanáct večeřících mužů.

Pečlivě utajovanou schůzku provázela přísná bezpečnostní opatření. Večeře, která trvala zhruba dvě hodiny, se za českou stranu zúčastnili ředitelé Miroslav Kůla z ČSA, Jaroslav Míl z podniku ČEZ, náměstek České pojišťovny Jan Blaško, šéf společnosti T-Mobile Roland Mahler, ředitel Ústřední vojenské nemocnice v Praze Miroslav Bartoš, Zbyněk Keisler z Tatry Kopřivnice, Martin Seidler z firmy Mora Aerospace, Vladimír Hlavička ze společnosti Jihlavan, náměstek firmy Kooperativa pojišťovna Hans-Peter Hagen, ředitel Škody Holding Martin Roman a prezident firmy Aero Vodochody Antonín Jakubše. Americkou hospodářskou komoru v ČR zastupoval člen vedení České rafinérské (za firmu Conoco) Barry N. Kumins. Šéf firmy Skanska Zdeněk Burda se omluvil.
Pobyt Jeffa Immelta v Praze organizovala pražská centrála GE Capital Bank, jejíž ředitel Gerard Ryan spolu s dalšími manažery GE se večeře zúčastnil také.
Immelt s novináři neměl čas hovořit. Mluvčímu GE Capital Bank Janu Hainzovi se dařilo odhánět jediného novináře, který se o pražskou návštěvu nejvyššího bosse světového byznysu zajímal, reportéra týdeníku EURO.

V zájmu země.

Za lídra české delegace byl považován šéf firmy ČEZ Jaroslav Míl, který u stolu seděl naproti Immeltovi. Po jeho úvodním proslovu mu Míl poděkoval za pozvání. „Pan Immelt je pohodový člověk, velice komunikativní, jsem rád, že jsme se mohli setkat,“ řekl týdeníku EURO Míl. „Jsem velkým obdivovatelem filozofie společnosti General Electric. Přečetl jsem o ní mnoho knih. Je skvěle řízená. Některé věci se snažím pomalu aplikovat i ve Škodě,“ přiznává Martin Roman. Jan Blaško z České pojišťovny považuje setkání za „jednu z mimořádných příležitostí, aby se Česká republika mohla prezentovat před tak významnou osobností, jakou je Immelt“. „Na večeři nikdo nemluvil v zájmu své společnosti, ale každý vystupoval v zájmu naší země. Určitě by nás všechny velice těšilo, kdyby General Electric byl v Česku přítomen nejen ve finančnictví, ale i ve strojírenství,“ řekl Blaško týdeníku EURO.
Diskuse prý byla vedena v americkém stylu, dotazy i odpovědi byly velmi konkrétní. „Prostě otázky na komoru,“ popisoval Immeltův styl jeden z manažerů. Jaroslav Míl týdeníku EURO řekl, že pozvaným manažerům se podařilo Immeltovi nastínit reálný obraz o České republice a o ekonomice. „Ze setkání jsem měl velmi dobrý pocit, škoda, že jsme neměli více času,“ dodal nadšeně.

Kolik stojí absolvent?

„Nedomnívám se, že by na večeři mohlo dojít ke konkrétnímu jednání o nějaké akvizici. Jde se spíše o poznávací cestu nástupce slavného Jacka Welche,“ řekl týdeníku EURO jeden z manažerů, kterého překvapilo, že Immelt je růstem mnohem vyšší, než je Welch. Další ředitel soudí, že GE zřejmě nemá zájem o žádný z velkých tuzemských podniků. „Výjimkou by mohla být plzeňská Škoda,“ dodal. Možná právě proto se Immelt podle vyjádření přítomných ředitelů zajímal více o strojírenský průmysl než o finanční služby. „Měl jsem pocit, že se GE stále orientuje spíše na strojírenské technologie než na finančnictví, i když v této oblasti je rovněž nesmírně silná,“ řekl jeden z ředitelů. Immelta prý nejvíce zajímal stav inženýrství v Česku. „Ptal se, kolik stojí čerstvý absolvent technické univerzity, na odbornou úroveň absolventů, i na to, kolik kvalifikovaných inženýrů v zemi zhruba vůbec máme,“ prozradil další z ředitelů.
Immelt se také ptal, co čeští manažeři očekávají od vstupu do Evropské unie. Zajímaly ho rovněž dopady loňských povodní na makroekonomiku, řeč i přišla mimo jiné i na stav justice. „Překvapilo mne, že v mnoha případech porovnával Česko s Maďarskem, kde GE má silné zastoupení,“ řekl týdeníku EURO jeden z manažerů.

Bez leadershipa.

Samozřejmě se hovořilo rovněž o politice, a to spíše o globální. Immelt prý chválil amerického prezidenta George W. Bushe, kterého považuje za velkou osobnost a zejména zdůrazňuje, že není konjunkturálním politikem. „Shodli jsme se, že v dnešní politice a byznysu je málo výrazných a konsistentních osobností, chybí takzvaný leadership,“ sdělil týdeníku EURO šéf firmy ČEZ Míl. Za českou stranu nejvíce diskutovali Martin Roman a Jaroslav Míl. Byli však i tací, kteří prý neřekli téměř nic. „Nechápu, jak je možné, že někdo při setkání s takovým člověkem skoro vůbec nepromluví, nevyužije příležitosti,“ divil se jeden ředitel.

Golf a Juventus.

Jelikož večeře měla společenský ráz, přítomní se bavili nejen o byznysu. Immelt prozradil, že hraje golf a má hendikep čtrnáct. (Jen pro srovnání: bývalý šéf GE Jack Welch má hendikep tři či dva, z čehož znalci vyvozují, že za rok musí hrát nejméně stokrát, tedy zhruba třikrát za týden…) „Při debatě o golfu jsem z legrace řekl, že český manažer, který má nižší hendikep než 25, by měl být propuštěn, protože věnuje golfu více času než firmě,“ dodal další z přítomných.
Hovořilo se také o českém sportu, o fotbalu. Immelt sice „soccer“ nesleduje tolik jako golf, ale v jeho delegaci byl i Ital Nani Beccalli, nejvyšší ředitel evropských aktivit GE, který je velkým fanouškem italského klubu Juventus Turín, v němž hraje i český reprezentant Pavel Nedvěd. Jaroslav Míl, o kterém je známo, že je velký Sparťan, prý poznamenal, že Nedvěd je skvělý fotbalista proto, že hrál ve Spartě Praha.

Strohý úřad.

O den později (minulou středu v jednu hodinu odpoledne) se opět za tvrdých bezpečnostních opatření sešel Jeff Immelt a jeho kolegové s premiérem Vladimírem Špidlou na půdě Strakovy akademie. Kromě předsedy vlády se za českou stranu jednání s guru světového byznysu zúčastnili ministr průmyslu a obchodu Milan Urban a jeho náměstek Martin Pecina. Týdeníku EURO se podařilo na část jednání proniknout. V té chvíli hovořil generální ředitel GE o tom, že si velmi váží české průmyslové tradice, na jejíž základ může – podle jeho soudu – tuzemský průmysl navázat. „Při setkání premiér Vladimír Špidla a generální ředitel General Electric Jeff Immelt hovořili o možnostech rozvoje podnikání firmy v České republice,“ stojí ve strohé tiskové zprávě úřadu vlády.
Jeffa Immelta nechránila před jediným žurnalistou, který se o rozhovor s ním pokoušel, skupina bodyguardů, ale jeho vlastní manažeři, kteří kolem něj při sebemenším náznaku novinářské zvědavosti vystavěli vlastními těly neprostupnou hradbu…


Čtěte také

 Projekt přehrady GERD se stal pro Etiopany symbolem naděje v lepší budoucnost.

Tunel na Nilu. Etiopané vzhlížejí ke vznikající přehradě jako k záruce světlých zítřků

Gumuzové vědí, že nemají šanci. Zhruba dvacet tisíc jich žije v severozápadní Etiopii z…

před 2 hodinami

Zimbabwe, ilustrační foto

Ťukání na dno zespodu. Hospodářský pád Zimbabwe se dodnes nezastavil

Kdysi bohatá země na jihu Afriky světu ukázala parádní číslo, jak se dá prošustrovat…

před 2 hodinami

Události  Kuba, ilustrační foto

Melouchy, okrádání státu a svádění turistek. Kubánský recept, jak přežít za 30 dolarů

Třicet dolarů je cena večeře v lepší havanské restauraci. Také je to v současnosti…

před 7 hodinami

Události  Znečištěné ovzduší

Jak bude brzy vypadat česká krajina? Les budoucnosti roste na jižní Moravě

Nové invazní druhy rostlin, ale i mokřady a stromy na polích - českou krajinu čeká kvůli…

před 7 hodinami

ilustrační foto

Co je zdravější? Margaríny mohou škodit, odborníci spíše doporučují máslo

Většina příslušníků starší generace vyrostla na pokrmech připravovaných na másle či sádle…

před 7 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Jak vylepšit životopis, abyste zaujali
9 mýtů ohledně dluhu na zdravotním pojištění
Porušení zákazu předjíždění: Jaké jsou sankce, kolik bodů a hrozí zákaz řízení?
Abyste nebyli u pracovního pohovoru překvapeni…
Státní svátky 2019 - jak vycházejí podzimní svátky a Vánoce?
Auta
Toyota Land Cruiser kraluje terénu už skoro 70 let. Na…
Galerie: Jak se v Sovětském svazu přepravovala auta tam, kam nevedly koleje
Galerie: 12 přestaveb Hondy CB1000R připomíná 50. výročí řadového čtyřválce
Připraven na zimní sezónu: Obytný Kamaz má saunu i nádrž na vodku
Přehledně: Kolik stála auta v Československu na konci 70. let?
Hry pro příležitostné hráče