Jednotná platební zóna nabírá zpoždění

29. října 2009, 04:42 - <a href="http://www.euractiv.cz">EurActiv.cz</a>
29. října 2009, 04:42

EU připouští, že vznik Jednotné oblasti pro platby v eurech (SEPA) bude trvat déle, než původně očekávala. Finanční instituce a sdružení spotřebitelů argumentují tím, že systém je třeba nejdříve zrevidovat. Až poté je podle nich možné v implementaci SEPA pokračovat.

Autor: Příhonský

Pondělí 2. listopadu je den, kdy začne fungovat velmi očekávaný systém přímého inkasa SEPA, který má snížit administrativní náklady na přeshraniční platby. Bankovní instituce a sdružení spotřebitelů se obávají toho, že SEPA ulehčí možnosti různých finančních podvodů a neférového zpoplatňování plateb. První fáze SEPA, která si klade za cíl zřídit jednotná pravidla pro bezhotovostní úhrady a platby uskutečňované prostřednictvím platebních karet, byla uvedena do provozu 28. ledna.

Podle údajů Evropské centrální banky (ECB) ze srpna 2009 je pouze 4,5 % všech transakcí prováděno jako bezhotovostní převod SEPA (tzv. SEPA Credit Transfer). Další údaje zase ukazují, že pouze 2.600 z 8.000 evropských bank bude 2. listopadu schopno spustit systém přímého inkasa SEPA (tzv. SEPA direct debit scheme). Elemer Tertak, který stojí v čele ředitelství Evropské komise pro finanční instituce, dodává, že implementaci SEPA zpomaluje současná ekonomická krize, která snížila důvěru v platby kartami.

V červnu vydalo několik asociací malých a středních podniků a spotřebitelů společné prohlášení, že SEPA selhala ve dvou ohledech – bezpečnosti a stanovení poplatků. Dnes, tři měsíce poté, tyto problematické oblasti stále nejsou vyřešené, tvrdí tyto organizace.

V minulosti vyjadřovali zástupci spotřebitelů a malých a středních podniků vůči SEPA jisté výhrady. Měli totiž strach, že obě skupiny neúměrně zatíží transakční poplatky. Mezibankovní poplatky (MIF – multilateral interchange fees), které jsou účtovány příjemcům plateb, se staly předmětem podrobného zkoumání Evropské komise a lobbistické organizace maloobchodníků EuroCommerce ( EurActiv 11.9.2009). Ruth Milligan z EuroCommerce říká, že výši poplatků dnes EU upravuje dočasným rozhodnutím, jehož platnost vyprší roku 2012 a dodala, že ještě není jasné, co se stane potom.

Ve většině členských států zákazníci nemusejí platit za přímá inkasa mezi bankami, ale SEPA nezaručuje, že tomu tak bude i nadále, kriticky podotýká David McCullough z organizace evropských spotřebitelů BEUC.

Více na EurActiv.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít