Jednodušší, ale změny hlaste dál

07. července 2008, 00:00 - Petr Kučera
07. července 2008, 00:00

NOVELA ŽIVNOSTENSKÉHO ZÁKONA - Zjednodušení administrativy pro živnostníky přináší novela živnostenského zákona účinná od začátku července. Ne všechno je ale tak skvělé, jak podnikatelé čekali.

Největší změna živnostenského zákona od jeho vzniku v roce 1991 je konečně tady. Novinky jsou účinné od začátku července.

Jednou z nejviditelnějších změn je zrušení dosavadních živnostenských listů pro každou živnost zvlášť. Nově je nahrazuje výpis z živnostenského rejstříku, tedy jediný dokument se seznamem všech povolení vydaných konkrétnímu podnikateli. Dosud museli podnikatelé za každý živnostenský list zaplatit 1000 korun. Za výpis se všemi živnostmi zaplatí od července stejnou částku, ale pouze jednou.

Dosavadní majitelé klasických živnostenských listů se nemusejí obávat, že by si je okamžitě museli vyměnit. Náhrada je nepovinná a bude probíhat postupně, třeba při změně sídla nebo oboru podnikání.

Ruší se také povinnost podnikatele mít v provozovně pro účely kontroly průkaz živnostenského oprávnění. Úřad si totiž může jeho existenci ověřit v živnostenském rejstříku.

Jediná volná živnost

S uvedenou novinkou souvisí také zjednodušení takzvaných volných živností. Dosud si musel zájemce zvolit vždy konkrétní volnou živnost ze seznamu 125 oborů uvedených v zákoně, které celkově obsahovaly 622 předmětů činnosti. Například podnikatel se širším záběrem v textilní oblasti, pokud pak svou produkci i sám prodával, potřeboval přes deset živnostenských listů na značně příbuzné činnosti.

Od července už existuje jen jediná volná živnost s osmdesáti obory, odpadlo tedy oddělené povolování různých oborů a poplatky za ně. I přesto ale musí podnikatel nahlásit, v jakých oborech bude působit.

Zjednodušení se dočkaly také řemeslné a vázané živnosti, vyžadující určitou odbornou způsobilost uchazeče. Některé z nich se stávají volnými. Hlavní změnou však je, že u řemeslných živností už není pro vstup do podnikání nutná praxe v oboru, pokud má žadatel v oboru vzdělání.

„Pokud chtěl dosud někdo po vyučení podnikat jako zedník, musel doložit kromě absolvování učebního oboru také tříletou praxi. Jestliže však tutéž práci dělal jako zaměstnanec, žádnou praxi dokládat nemusel. Zrušení povinné praxe zrovnoprávní podmínky pro podnikání a umožní začít dříve podnikat,“ říká ředitel sekce podnikání ministerstva průmyslu a obchodu Martin Turnovský.

Hlavně pro začínající

Zástupci podnikatelů novelu vítají, Hospodářská komora na její přípravě přímo spolupracovala. „Výrazně zjednoduší veškeré papírování potřebné pro komunikaci s úřady, zakládání nových firem a zahájení vlastního podnikání,“ říká její prezident Petr Kužel.

Právě administrativní zátěž je často uváděna jako hlavní překážka podnikání v České republice. „Mnoho podniků uvádí, že je dokonce trápí více než komplikovaný daňový systém. Podle Světové banky si vloni Česká republika kvůli vysoké administrativní zátěži pohoršila v žebříčku podmínek pro podnikání o čtyři příčky a spadla na 56. místo,“ dodává Kužel. V podmínkách založení firmy je Česko třetí nejhorší zemí v Evropské unii.

Nejen Hospodářská komora ale poukazuje na to, že zlepšení se dotkne hlavně začínajících podnikatelů. „Postrádáme větší pozornost živnostníkům, kteří již podnikají,“ upozorňuje například předseda Unie malých a středních podniků David Šeich.

Pozor na pokutu

Podrobný přehled novinek jsme přinesli už v Profitu č. 12/2008. Stejně jako další média jsme však v článku zmínili i další z podstatných zlepšení zákona: „Oznamovací povinnost podnikatele vůči živnostenským úřadům se bude týkat jen změn takových údajů, které nejsou tyto úřady schopny získat z databází, jež má veřejná a státní správa k dispozici,“ avizoval ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Tato zásada je dodnes zmíněna také na webu ministerstva.

Výsledná podoba novely ale žádný podstatný úbytek oznamovací povinnosti pro stávající živnostníky neobsahuje. Došlo jen k odstranění duplicity, týkající se hlášení stejných údajů živnostenskému úřadu i obchodnímu rejstříku – tedy zátěže, na niž Profit jako první upozornil už vloni v březnu. Změna navíc ulehčí jen těm živnostníkům, kteří se povinně zapisují do obchodního rejstříku.

„Čekal jsem, že totéž začne platit třeba pro změnu trvalého bydliště. Že postačí, když ji nahlásím do registru obyvatel, a ten ji sám předá i živnostenskému úřadu,“ upozorňuje čtenář Profitu, podnikající v cestovním ruchu. Jak nám ale potvrdilo několik ředitelů živnostenských úřadů, podnikatelé budou zklamáni: S výjimkou zmíněného obchodního rejstříku musí i nadále hlásit veškeré změny. „A to do 15 dnů, jinak jim hrozí pokuta až 20 tisíc korun,“ upozornilo nás hned několik z nich.

Část stávajících podnikatelů nicméně potěší zrušení místní příslušnosti živnostenských úřadů. Plnit ohlašovací a oznamovací povinnosti je nyní možné na kterémkoli živnostenském úřadě v republice. Výjimkou zůstávají jen transformace živností, kontrolní činnost a řešení sankcí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných…
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Technologie
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít