Jednodušší daně a „legální úplatky“

15. května 2006, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
15. května 2006, 00:00

VOLEBNÍ PROGRAM ČSSD Snížení administrativy a zjednodušení daní. To slibují sociální demokraté ve svém volebním programu podnikatelům. Kromě registračních pokladen pro ně však chystají i majetková přiznání. Lákadlem prý bude i legalizace úplatků.

VOLEBNÍ PROGRAM ČSSD

Snížení administrativy a zjednodušení daní.

To slibují sociální demokraté ve svém volebním programu podnikatelům. Kromě registračních pokladen pro ně však chystají i majetková přiznání. Lákadlem prý bude i legalizace úplatků.

Sociální demokraté na rozdíl od ODS trvají na zachování stávající progresivní daně z příjmu fyzických osob. Obezřetní jsou i u sazby DPH a její snížení navrhují pouze u stavebních prací a sociálně citlivých položek. ČSSD ve svém volebním programu rovněž potvrzuje, že nemá v úmyslu rušit některé daně, tak jako to navrhuje ODS. Řada podnikatelů však možná přivítá jejich slib dále rozšiřovat možnosti využití daňových paušálů. Jejich zvýšení přitom prosadila stávající vláda už pro loňské daňové období.

ČSSD slibuje podobně jako ODS snížení administrativy pro podnikatele při styku se státní sférou. V podstatě se jedná o pokračování snah o zavedení centrálního kontaktního místa. „Navrhujeme sjednotit platby a snížit administrativu pro občany i podnikatele ve styku s finančními úřady, zabezpečit propojení jednotlivých izolovaných registrů veřejné správy a zavést centrální kontaktní místa,“ uvádí se ve volebním programu ČSSD.

Proti trendu snižování administratiy jde ovšem jejich další návrh, a to zavést majetková přiznání. Ta by se měla týkat prokazování původu vymezeného okruhu příjmů. Trvají rovněž na uzákoněném zavedení registračních pokladen a na zachování povinného bezhotovostního placení velkých transakcí.

JAK NA KORUPCI? LEGALIZACÍ ÚPLATKŮ

Mimořádně zajímavý je návrh na zavedení plateb za expresní vyřízení některých požadavků na veřejnou sféru. Z těchto peněz by se pak prý mělo financovat zlepšení kvality a rychlosti vyřízení žádosti pro všechny žadatele.

Součástí volebního programu ČSSD je i hladký přechod na společnou měnu euro v roce 2010. Naproti tomu ODS, ale i Česká národní banka, varují před urychleným přijetím společné měny před tím, než na něj ekonomika bude připravena. Související náklady by pak prý mohly být značné.

Celkově není program sociálních demokratů tak konkrétní jako program ODS. Obsahuje množství obecných slibů a tezí a je pokračováním stávající vládní politiky. Jeho hlavním zdrojem inspirace je již schválená Strategie hospodářského růstu České republiky.

KOMUNIKUJME ELEKTRONICKY

Sociální demokraté chtějí v případě svého volebního vítězství podpořit elektronickou komunikaci se státní správou - e-government. Velké množství pro občany i podnikatele důležitých informací by také mělo být zdarma k dispozici na internetu.

ČSSD navrhuje zavést nový registr dlužníků státu, který by měl snížit administrativní zátěž podnikatelů i běžných občanů. „Budeme rozvíjet komunikaci podnikatele a veřejných institucí prostřednictvím jediného kontaktního místa. Dále snížíme časové prodlevy při zakládání a rušení podniků. Počítáme s vyšší dostupností informací o ekonomických subjektech, například s elektronickou podobou sbírky listin obchodních rejstříků. Zjednodušíme a zpřístupníme elektronickou komunikaci mezi podnikateli a finančními úřady prostřednictvím daňového portálu,“ slibuje ČSSD.

JEDNA RUKA NETLESKÁ

Zřejmě největší rozdíly ve volebních programech ČSSD a ODS panují v oblasti vztahu státu a ekonomiky. Zatímco občanští demokraté prosazují minimální zasahování státu do tržní ekonomiky, ČSSD prosazuje „vyváženou souhru státu a trhu. V tomto smyslu jsme si vědomi toho, že jedna ruka netleská - ani ta neviditelná tržní ani ta viditelná státní,“ vysvětluje ČSSD ve svém volebním programu. Svoji hospodářskou politiku chce postavit na třech hlavních prioritách, a to snížení nezaměstnanosti na úroveň šesti procent, udržení tempa hospodářského růstu většího než pět procent ročně a vytvoření podmínek pro přijetí eura.

„Za klíčový faktor konkurenceschopnosti a hospodářského růstu považujeme sociální soudržnost. V tom spatřujeme zásadní odlišnost našeho hospodářského programu od našich ideových odpůrců, kteří stavějí svoji koncepci jen na co největším omezení jakékoli regulační funkce státu, jednostranném akcentu na uvolnění tržních sil, na sociální diferenciaci. Taková hospodářská politika v Evropě již opakovaně selhala a v polovině 90. let selhala i u nás,“ definuje sociální demokracie sama sebe.

Za svůj prvořadý úkol považuje boj s korupcí ve veřejném i soukromém sektoru, zprůhlednění zadávání veřejných zakázek. Ve svém programu slibuje zavést jednotný systém zadávání nákupů a zakázek jednotlivých státních orgánů na centralizované úrovni, doplněný o přísná protikorupční opatření.

ŠTĚDROST NADEVŠE

Velmi štědrá je sociální demokracie ke stávajícím i budoucím důchodcům. Slibuje pravidelně zvyšovat důchody nad rámec povinné valorizace tak, že se zohlední růst nákladů na bydlení, včetně cen energií. Zdrojem pro toto navýšení má být kromě jiného také výnos z dividend, které stát obdrží od společnosti ČEZ.

Cílem ČSSD není zásadní penzijní reforma. Nicméně slibuje dosáhnout toho, aby nízké, střední a vyšší střední příjmové skupiny pobíraly starobní důchod ve výši zhruba 70 procent čistých předdůchodových příjmů s tím, že zhruba 55 až 60 procent bude stejně jako dosud poskytovat základní důchodové pojištění, tedy průběžný systém. Ten navrhuje finančně i institucionálně oddělit od státního rozpočtu a svěřit jej do správy transformované České správě sociálního zabezpečení.

Základní průběžný systém má pouze jako dosud doplňovat dobrovolné doplňkové důchodové připojištění, do kterého se mají více zapojit zaměstnavatelé. Ti by si mohli uplatnit daňový odpočet na příspěvky pro své zaměstnance až do výše osmi procent vyměřovacího základu. Z čeho bude stát budoucí důchody platit, není z programu zcela zřejmé.

* připravit nový zákon o daních z příjmů

  • zachování snížené sazby DPH u sociálně citlivých položek
  • zpřesnění zaměření daňové kontroly
  • koncentrace finančních úřadů
  • zajistit jednoznačnost výkladu daňových předpisů finančními úřady
  • zavedení majetkových přiznání

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít