Jedno číslo na celý život

02. ledna 2006, 00:00 - PETR KUČERA, MARTINA MARTINOVIČOVÁ, TOMÁŠ JOHÁNEK, PETR BÝM, VÍT SMRČKA, PETR HAVEL
02. ledna 2006, 00:00

TELEKOMUNIKACE Knejvýraznějším novinkám letošního roku patří přenositelnost čísel, kterou musí mobilní operátoři podle zákona zavést nejpozději k 15. lednu. Fyzické i právnické osoby tak získají možnost změnit mobilního operátora a ponechat si přitom své číslo.

TELEKOMUNIKACE

Knejvýraznějším novinkám letošního roku patří přenositelnost čísel, kterou musí mobilní operátoři podle zákona zavést nejpozději k 15. lednu. Fyzické i právnické osoby tak získají možnost změnit mobilního operátora a ponechat si přitom své číslo. Firmám se tak otevírá cesta, jak ušetřit nebo vylepšit jejich telefonování bez toho, aby platily zvýšené náklady za nové hlavičkové papíry nebo vizitky. Novinka s sebou přináší i množství nejrůznějších lákavých nabídek, kterými si operátoři chtějí „pojistit“ své dosavadní klienty, nebo naopak přetáhnout zákazníky od konkurence.

Důležitým tématem roku 2006 bude pravděpodobně také snížení cen za roamingová volání. První výrazný krok udělal T-Mobile, který v půlce ledna výrazně zlevní volání z osmi evropských zemí a USA. Příliš vysoké a nepřehledné tarify za zahraniční hovory jsou problémem i v ostatních členských státech Unie. Proto chce Evropská komise přimět operátory ke zlepšení dosavadního stavu.

Jak potvrdil i nedávný veletrh Invex, současná mobilní éra sleduje jasný trend. Nejdůležitější je zábava. Fotky, videa, hry, hudba, filmy, televizní vysílání, a to všechno po mobilu. S tím souvisí služby třetí generace. A tedy určují směr, kterým mají operátoři i výrobci jít. Od letošního roku by měli například klienti T-Mobile získat možnost „televizi v kapse“. Podobnou novinku chystá i Český Telecom. Nutnou součástí je budování mobilních sítí třetí generace - s prvními krůčky přišly operátoři již koncem loňského roku.

Pro podnikatele se v telekomunikacích a informačních technologiích otevírá i řada dalších investičních příležitostí. Stát totiž neprodlouží smlouvu s Českým Telecomem o poskytování komunikačních služeb a infrastruktury pro ministerstva a další úřady. Na několikamiliardové zakázky chce vypisovat výběrová řízení. Další šancí jsou tendry a granty vypisované ministerstvem informatiky, směřující k většímu rozšíření vysokorychlostního internetu nebo ke zvýšení počítačové gramotnosti české populace. Velké množství nejrůznějších projektů i letos chystají kraje, města a obce - o veřejných zakázkách průběžně informujeme v pravidelné rubrice Profitu.

Zajímavé služby lze jistě čekat také od nového vlastníka Českého Telecomu, kterým se vloni stala španělská společnost Telefónica. Jedním z největších taháků má být možnost telefonních hovorů za paušální měsíční poplatek. Firma chce investovat do dalšího rozšiřování vysokorychlostního internetu ADSL, datových sítí na bázi internetového protokolu či telefonování přes internet pro firmy. Významným projektem bude také televize přes internet, kterou ve Španělsku již nabízí mateřská Telefónica pod názvem Imagenio.

Zatím není jasné, zda nový majitel změní také dosavadní název Českého Telecomu a Eurotelu. Jedna změna názvu nás ale čeká určitě: Zakončí se přeměna názvu nejmladšího tuzemského mobilního operátora z Oskar na Vodafone. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít