Jednejte s virtuálním úředníkem

12. března 2007, 00:00 - JAN NĚMEC
12. března 2007, 00:00

ADMINISTRATIVA PO INTERNETU Přechod státních úřadů k většímu využívání moderních technologií je stále pomalý a bolestivý. Přesto se blýská na lepší časy. Už nyní je možné řadu byrokratických úkonů řešit bez osobní návštěvy prostřednictvím internetu.

ADMINISTRATIVA PO INTERNETU Přechod státních úřadů k většímu využívání moderních technologií je stále pomalý a bolestivý. Přesto se blýská na lepší časy. Už nyní je možné řadu byrokratických úkonů řešit bez osobní návštěvy prostřednictvím internetu.

Podnikatelé už přišli na chuť elektronickému daňovému přiznání (jeho podání se Profit podrobně věnoval v č. 8/2007). Finanční úřady ale nejsou jedinou státní institucí, které je možné zasílat dokumenty či formuláře v elektronické podobě internetem. Elektronicky lze přes Portál veřejné správy podávat například evidenční listy důchodového pojištění a přihlášky zaměstnanců k nemocenskému pojištění pro Českou správu sociálního zabezpečení nebo daňové přiznání ke spotřební dani pro Generální ředitelství cel.

Povinnost zřídit elektronické podatelny a přijímat dokumenty v elektronické podobě (e-mailem nebo na datovém nosiči) navíc stanovilo ministerstvo informatiky úplně všem státním úřadům. Ne všechny úkony lze ovšem provádět čistě elektronicky přes elektronickou podatelnu a cestě na úřady se tak prozatím není možné vyhnout úplně. Díky Portálu veřejné správy a e-podatelnám si ale můžete výrazně usnadnit život.

POŘIĎTE SI e-PODPIS

Pro elektronickou komunikaci s úřady existují v zásadě dvě podmínky - vhodné vybavení počítače, který budete pro komunikaci používat, a vlastnictví elektronického podpisu s kvalifikovaným certifikátem.

Nároky na počítačové vybavení není možné zcela zobecnit, protože mohou být u jednotlivých aplikací pro elektronická podání různé. Pokud ale vlastníte počítač s nejrozšířenějšími operačními systémy Windows 2000 nebo Windows XP a webovým prohlížečem Internet Explorer, neměli byste narazit na žádné problémy. U ostatních operačních systémů a internetových prohlížečů je pak lepší si nároky aplikací elektronického podání ověřit v nápovědě nebo instrukcích pro používání.

Zaručený elektronický podpis s kvalifikovaným certifikátem je naopak pro elektronickou komunikaci se státní správou nutnou podmínkou - slouží jako náhrada klasického „ručního“ podpisu a občanského průkazu. Kvalifikovaný certifikát oběma komunikujícím stranám (pověřené osobě na úřadě i „podateli“) umožní ověřit si, že dokument opravdu odeslal podepsaný člověk, a že nebyl během doručování pozměněn.

Na veškeré dokumenty a elektronická podání doručená bez připojeného elektronického podpisu s kvalifikovaným certifikátem úřady pohlížejí jako na nedostačující a je nutné je po elektronickém doručení ještě potvrdit buď v tištěné podobě nebo osobně přímo na úřadě. Pokud tedy nechcete elektronicky komunikovat pouze „napůl“, musíte si elektronický podpis pořídit.

Vydávají ho takzvané certifikační autority s akreditací od ministerstva informatiky: eIdentity, První certifikační autorita a Česká pošta. Investice to přitom není nijak závratná - u České pošty pořídíte elektronický podpis už za 190 korun.

PORTÁL VEŘEJNÉ SPRÁVY

„Prostředníkem“ i rádcem pro komunikaci s úřady přes internet je Portál veřejné správy provozovaný ministerstvem informatiky na adrese http://portal.gov.cz. Portál nabízí vedle znění zákonů a rozsáhlé sekce instrukcí pro řešení různých „životních situací“ ve vztahu k úřadům také sekci Podání. Právě zde je možné najít aplikaci Elektronická podání, sloužící jako vstupní brána či rozcestník k jednotlivým úřadům.

Po vstupu do zabezpečené aplikace je nutné se nejprve zaregistrovat. Na výběr jsou tři možnosti. První nabídka je určena pro využívání aplikace pro osobní účely a jako organizace se registrují firmy či neziskové organizace. Registrace v sekci Zástupce je pro osoby zplnomocněné zastupovat ve vybraných věcech statutární orgány obchodních společností. Registrace je možná pomocí uživatelského identifikátoru a hesla nebo s využitím ověřeného digitálního certifikátu.

Po zaregistrování portál nabídne výpis všech elektronických podání, která je možné v současnosti uskutečňovat (podrobnosti v rámečku). Po zaškrtnutí vybraných služeb požaduje aplikace podle jejich charakteru poskytnutí specifických informací nebo základních údajů. Tedy například registrační číslo a variabilní symbol při komunikaci se Státní správou sociálního zabezpečení, DIČ při komunikaci s daňovou správou nebo ID subjektu (IdSubjektu) a číslo zúčastněného (TIN) při podání Celní správě. Po ověření těchto údajů následuje vstup do vybrané aplikace, umožňující zasílání a přijímání dokumentů konkrétnímu úřadu.

Portál veřejné správy slouží jako rozcestník a nabízí pouze odkazy na portály úřadů (respektive na aplikace elektronického podání), s kterými chcete komunikovat. Konkrétní forma aplikací pro elektronická podání, podmínky pro její využívání i jejich zabezpečení tak záleží na organizaci či úřadu, který zajišťuje její provoz. Aplikace jsou tedy různé, nicméně všechny nabízejí kvalitně zpracovanou nápovědu a instrukce pro správné používání.

e-PODATELNU ZŘÍDILA VĚTŠINA ÚŘADŮ

Přes Portál veřejné správy lze uskutečňovat elektronická podání konkrétním úřadům, které tyto služby poskytují. Povinnost elektronicky komunikovat mají ale úplně všechny úřady státní správy, obecními úřady počínaje a ministerstvy konče. Komunikace s nimi se uskutečňuje prostřednictvím takzvaných elektronických podatelen neboli e-podatelen.

V souvislosti s přijetím zákona o elektronickém podpisu zavedlo ministerstvo informatiky v roce 2004 pro všechny úřady povinnost elektronickou podatelnu zřídit, a to nařízením vlády č. 495/2004. Podle statistik ministerstva informatiky, zveřejněných letos v lednu, doposud splnilo tuto povinnost přibližně 90 procent všech úřadů. Jejich seznam včetně elektronických adres e-podatelen je k dispozici také přes Portál veřejné správy v sekci Adresář.

Ideální fungování e-podatelny lze zjednodušeně popsat takto: V adresáři Portálu veřejné správy vyhledáte adresu internetových stránek a e-podatelny úřadu, se kterým chcete komunikovat. Z jeho stránek stáhnete potřebný formulář, opatříte jej elektronickým podpisem. Formulář odešlete vyplněný a podepsaný na příslušnou adresu e-podatelny. Poté obdržíte potvrzení o přijetí zprávy elektronicky podepsané pověřeným zaměstnancem úřadu. Pak nezbývá než čekat na vyřízení.

Na internetových stránkách úřadů, respektive jejich e-podatelen, byste tedy měli najít ve většině případů všechny potřebné instrukce pro elektronickou komunikaci. Pokud přesto narazíte na nejasnosti, či si nebudete jisti, které formuláře lze úřadu podávat elektronicky bez papírování a osobní návštěvy, měli by vám poradit pověření pracovníci e-podatelny po zaslání dotazu přímo na její adresu.

KAM SE DOSTANETE PŘES PORTÁL VEŘEJNÉ SPRÁVY * Česká správa sociálního zabezpečení - nemocenské pojištění, důchodové pojištění * Daňová správa - elektronická podání * Celní správa - Intrastat, elektronická podání, daňová přiznání ke spotřebním daním * Ministerstvo dopravy - eTesty, elektronická podání * Ministerstvo informatiky - eFakturace, elektronická podání JAK NA e-PODPIS**

Elektronický podpis s kvalifikovaným certifikátem vydávají takzvané certifikační autority s akreditací od ministerstva informatiky: eIdentity, První certifikační autorita a Česká pošta. Například u České pošty pořídíte elektronický podpis už za 190 korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Minecraft v roce 2018 dostane velkou aktualizaci Aquatic. Co přinese?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít