Jedna z posledních tíren lnu končí

04. září 2006, 00:00 - Karel Janků
04. září 2006, 00:00

Jedna z posledních tíren lnu končí Společnost Lenas, jedna z posledních tíren lnu v České republice, zkrachovala. Krajský soud v Ostravě minulý týden vyhověl žádosti o prohlášení konkurzu, který firma podala sama na sebe. Konkurzním správcem soud ustanovil Hanu Klimešovou. "Žádost o prohlášení konkurzu jsme podali sami na sebe. Lnářství v České republice totiž končí, zlikvidovala ho čínská konkurence," řekl předseda představenstva Lenasu Robert Kirschner.

Jedna z posledních tíren lnu končí

Společnost Lenas, jedna z posledních tíren lnu v České republice, zkrachovala. Krajský soud v Ostravě minulý týden vyhověl žádosti o prohlášení konkurzu, který firma podala sama na sebe. Konkurzním správcem soud ustanovil Hanu Klimešovou. „Žádost o prohlášení konkurzu jsme podali sami na sebe. Lnářství v České republice totiž končí, zlikvidovala ho čínská konkurence,“ řekl předseda představenstva Lenasu Robert Kirschner.

V Česku tak nyní zbývají poslední čtyři tírny lnu. Jednu vlastní Texlen Trutnov, pak je to středočeská Lenka Kácov a dvě humpolecké tírny má Čemolen. Zpracováním lnu se zabývá ještě Moravolen Trade ve Staré Libavé na Olomoucku. Firma ale už před časem oznámila, že zpracuje poslední zásoby a ke konci listopadu provoz uzavře.

Pokuta ÚOHS za kartel pekáren neplatí

Tři největší české pekárny Delta, Penam a Odkolek zatím nemusí platit pokutu 52,8 milionu korun. Tu jim před nedávnem vyměřil antimonopolní úřad za kartelovou dohodu. Brněnský krajský soud verdikt úřadu zrušil a vrátil případ zpět. „Rozhodnutí soudu ale nemají firmy k dispozici, proto soud zatím důvody nezveřejní,“ řekl soudce David Raus.

Antimonopolní úřad podezříval největší pekárny, že se v listopadu 2003 po sedmileté stagnaci cen domluvily na skokovém zdražení pečiva zhruba o pětinu. Původně měly pekárny zaplatit pokutu dohromady 120 milionů korun. Všechny tři firmy ale kartel odmítly s tím, že reagovaly na prudký nárůst cen pšenice, a úřad později pokutu snížil na 66 milionů.

Ani to se ale firmám nelíbilo a obrátily se na soud. Úřad mezitím znovu rozhodoval o výši pokuty a snížil ji na 52,8 milionu. Iniciátorem kartelu byla podle něj firma Delta Pekárny, proto měla podle posledního výměru zaplatit 24,8 milionu. Odkolek nakonec dostal pokutu 14,8 milionu, na Penam zbylo 13,2 milionu korun.

Ekol chce vyrábět v areálu Zetoru

Brněnská strojírenská firma Ekol přesune výrobu z pronajatých hal do vlastních prostor v opuštěné části areálu společnosti Zetor. V nové hale o rozloze 6400 metrů čtverečních najde práci zatím 100 lidí. Firma využije státní pobídku 250 milionů korun.

Ekol se specializuje na výrobu ekologických energetických technologií. Zatím si pronajímal asi 1500 metrů čtverečních v halách společnosti Šmeral. Od Zetoru teď koupil halu s pozemkem v brněnské městské části Líšeň a chystá se ji opravit. „Budeme se teď snažit dát to co nejrychleji do provozu, abychom mohli začít vyrábět,“ doplnil ředitel Ekolu Stanislav Veselý s tím, že chce začít v novém už příští rok. V roce 2008 pak Ekol rozjede výrobu naplno.

Firma potřebuje větší prostory hlavně kvůli velkým zakázkám, které v poslední době nasmlouvala. Navíc se zbaví současných problémů se subdodavateli. „Zbytečně nás to zdržovalo, potom jsme sami nemohli plnit termíny,“ uvedl Veselý.

Textilka v Ivanovicích bude opět vyrábět

Textilní závod v Ivanovicích na Hané začne pravděpodobně od října opět fungovat. Areál, který letos koncem března opustil prostějovský Oděvní podnik (OP), chce nyní do pronájmu firma Pro len. „Smlouvu s novým majitelem by měla společnost podepsat v září, zhruba od půlky října pak zaměstná 40 až 50 lidí,“ řekl ředitel firmy Jan Hudeček.

V ivanovickém závodě šil OP kalhoty. Jejich výrobu ale přesunul kvůli úsporným opatřením do Prostějova a areál prodal společnosti Bayer Immo. Cenu nezveřejnil. Realitní firma Bayer Immo sídlí v Šumperku v areálu Pro lenu. Pro len si chce naopak od Bayeru Immo pronajmout ivanovický závod a na podzim začít s úpravou konfekce, kterou šije na severu Moravy.

Miko International postaví závod za 150 milionů

Společnost Miko International, která vyrábí ve Frýdku-Místku medové dorty Marlenka, připravuje stavbu nového závodu. Továrna včetně vybavení bude stát kolem 150 milionů korun a vyroste v průmyslové zóně Lískovecká u Frýdku-Místku. „Výroba dortů se pak mnohonásobně zvýší a firma plánuje, že k nynějším 90 zaměstnancům přijme zhruba desítku nových,“ řekl arménský majitel firmy Gevorg Avetisyan.

„Výrobu zvýšíme desetkrát, ruční práci nahradí automatizovaná linka z Holandska za 60 milionů korun“ prohlásil. Miko International vznikla před čtyřmi lety jako rodinná firma. Výrobu dortů podle staroarménské receptury rozjela v malých pronajatých prostorách a pak se přestěhovala do bývalého domova důchodců ve Frýdku-Místku. Tyto prostory podle Avetysyana ale už delší dobu nestačí k tomu, aby firma dokázala uspokojit rychle rostoucí poptávku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít