Jedete autem do zahraničí? Podívejte se jaké nástrahy vás čekají

24. června 2009, 00:00 - <a href="http://www.nasepenize.cz">NašePeníze.cz</a>
24. června 2009, 00:00

Pokud se letos rozhodnete jet na dovolenou vlastním vozem, měli byste mít na paměti některá pravidla, která se od tuzemských liší. Hlavní výčet speciálních předpisů v hlavních turistických cílech a postup u případné dopravní nehody přináší náš souhrn.

Autor: Martin Siebert

Ve Francii se lékařské ošetření platí rovnou lékaři, který vystaví potvrzení o ošetření, tzv. „Feuille de Soins“.

Řidiči, kteří nemají řidičský průkaz déle než dva roky, musí dodržovat následující limity: 80 km/h na silnicích, 100 km/h na dálnicích ve městě, 110 km/h na dálnicích. Dále musí mít na zadní části vozidla disk s červeným písmenem A. Tento disk se nevyžaduje u zahraničních turistů, zmíněné rychlostní limity však mají dodržovat také a při nedodržení mohou být pokutováni.

Používání antiradaru (zařízení na zjištění policejního radaru) je ve Francii zakázáno a trestáno vysokou pokutou až 1500 EUR.

U dětí a mládeže do 18 let cestujících bez doprovodu dospělé osoby mohou vyžadovat francouzské úřady písemný souhlas rodičů s cestou do zahraničí.

Majitelé zahraničních vozů by měli být opatrnější v Calais a na Korsice, kde jsou časté jejich krádeže.

Účastníci dopravní nehody jsou povinni prokázat vzájemně svoji totožnost. V případě, že dojde ke zranění, musí být k nehodě zavolána policie. Záznam o dopravní nehodě musí být kompletní a podepsán všemi stranami, které se nehody přímo účastnily.

Chorvatsko

Při placení mýtného v Chorvatsku se nebojte vjet do pruhů s elektronickými terminály. Nejsou totiž určeny pouze pro držitele elektronických čteček, ale je možné v nich platit i standardní platební kartou. To vám může uspořit mnoho minut času stráveného ve frontách před mýtnicemi.

Při nehodě nebo poruše je řidič (nebo kdokoli, kdo vystoupí z auta) povinen mít výstražnou vestu ihned při vystoupení z vozu. Při jízdě s vlekem je povinnost mít dva výstražné trojúhelníky. Všechny nehody musí být hlášeny policii (tel. 92).

Letos v březnu nakonec chorvatský parlament schválil změnu cizineckého zákona, čímž došlo ke zrušení povinnosti souhlasu zákonných zástupců pro vstup nezletilých osob do Chorvatska bez jejich doprovodu. Nový zákon nabyl účinnosti 1. dubna 2009, svoje děti tedy můžete nově pustit do Chorvatska i bez složitého papírování.

Itálie

Doprava je omezena a zakázána v určité doby v historických centrech některých měst v závislosti na stavu ovzduší a hustoty provozu.

Povinností mít oblečenu reflexní vestu vždy již při vystupování z vozu na silnici mimo obec. Reflexní vesta by měla být oranžová, žlutá nebo červená.

Řidiči mající řidičský průkaz kratší dobu než 3 roky musí na dálnici dodržovat max. rychlost 110 km/h a na rychlostních a hlavních silnicích 90 km/h.

Policie může vymáhat pokutu od řidiče vozidla registrovaného v zahraničí čtvrtinu maximální výše pokuty. Řidič, který neuzná svoji vinu při dopravním přestupku je nucen zaplatit vyšší částku /dvojnásobnou/ zvanou „deposit“, pokud možno v hotovosti (je přijímána i zahraniční měna nebo v podobě záruky). Pokud řidič odmítne zaplatit deposit může mu být odebrán řidičský průkaz, jestliže nepředloží řidičský průkaz bude jeho vozidlo zadrženo do zaplacení pokuty.

Pravidelně v měsíci srpnu, obzvláště z důvodu tzv. „čerpání celostátní dovolené“, bývají uzavřenyúřady, obchodní domy, různé služby občanům. V mnohých soukromých podnicích a menších obchodech je otevírací doba omezená.

Ohlášení dopravní nehody je povinné pokud došlo ke ztrátám na životech nebo k vážnému zranění.

Německo

Řidič, který použije hanlivá slova nebo hrubá gesta, může být pokutován od 200 až do 6 000 EUR.

Už čtyři desítky německým měst rozestavěly před vjezdem do svých centrálních částí novou značku „Umwelt ZONE“, pod ní je dodatková tabulka s barevnými kroužky. Pro řidiče to znamená, že za ni nemohou vjet bez speciální nálepky se zobrazenou barvou. Jinak jim hrozí pokuta od 40 eur. Nálepku přiděluji v Německu na počkání a po zaplacení pěti eur (asi 140 korun) například stanice technické kontroly Dekra nebo TÜV. V Česku začínají plakety vydávat také pracoviště STK za 300 korun, na základě velkého technického průkazu.

Pokud při dopravní nehodě nedojde ke zranění osob a příčina nehody je zcela jasná, není povinné volat policii, pouze se to doporučuje.

Maďarsko

V Maďarsku platí absolutní zákaz řízení motorových vozidel pod vlivem alkoholu. Jestliže je řidič přistižen s obsahem alkoholu v krvi do 0.08% bude pokutován.

Bez platné dálniční známky jsou řidiči vystaveni pokutě až 100 000 HUF /= asi 400 Euro/.

V restauracích a barech doporučujeme turistům kontrolovat účtované ceny. Vzhledemk častému výskytu falešných kreditních karet jsou cizinci vyzýváni k platbám hotovostí.

Nehody při kterých dojde ke zranění osob musí být hlášeny policii.

Španělsko

Řidič, který řídí s brýlemi, musí být vybaven náhradními brýlemi. Řidiči a/nebo spolujezdci jsou povinni nosit reflexní vestu, pokud vystoupí z vozidla na vozovku.

Vozidla musí v tunelu dodržovat bezpečnostní odstupy od osobních vozidel je to 100m a od vozidel nad 3,5t 150m, vždy rozsvícená světla.

Policie může uložit pokutu na místě. V případě menšího přestupku může být sníženao 30% jestliže motorista zaplatí pokutu ihned.

Všechny nehody je třeba hlásit policii…

Kvůli pojištění by měl být sepsán formulář o nehodě a podepsán všemi stranami. Podél dálnic a některých silnic jsou rozmístěny SOS telefony ze kterých lze volat pomoc při nehodě.

Rakousko

Reflexní vesty jsou povinné pro řidiče všech dvoustopých vozidel. Řidič ji musí mít v kabině vozidla a obléká si ji v případě, že opouští vozidlo (nehoda, oprava apod.) na dálnicích, rychlostních silnicích a na silnici mimo obec a při umisťování výstražného trojúhelníku po nehodě. Reflexní vesty musejí odpovídat EU normě 471, to znamená, že jsou vyrobeny z barevného, fluorescenčního materiálu (barva oranžová, červená nebo žlutá) se 2 nebo více reflexními pruhy. Toto opatření se netýká spolujezdců, řidičů mopedů a motocyklů, ale i jim se vesta doporučuje. Pokuta za porušení - od 14 do 36 Euro

Při nehodě, při které dojde k věcnému poškození se volá policie pouze v případě, že by identita druhého účastníka nemohla být následně zjištěna. Doporučuje se vyplnit tzv. evropský protokol o nehodě, který musí být podepsán oběma účastníky nehody. Dojde-li při nehodě ke zranění, je bezpodmínečně nutné volat policii.

Způsob postupu u dopravní nehody v Evropě se téměř neliší od našeho systému. Ve většině případů není nutné volat k dopravní nehodě s menší škodou (pokud nedošlo ke zranění osob či poškození veřejného majetku) policii. To však neplatí například v Chorvatsku nebo Španělsku, kde musí být policie volána ke každé nehodě.

Více na NašePeníze.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Volby.cz byly pod „hackerským“ útokem, tvrdí Český statistický úřad
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít