Je tu obrovský nepoměr

12. prosince 2005, 00:00 - PETR KUČERA
12. prosince 2005, 00:00

LIBOR DELLIN: „V České republice existuje neuvěřitelný nepoměr mezi právy a povinnostmi majitelů a nájemníků,“ říká místopředseda Občanského sdružení majitelů domů Libor Dellin. Sám vlastní dům na pražském Žižkově.

LIBOR DELLIN: „V České republice existuje neuvěřitelný nepoměr mezi právy a povinnostmi majitelů a nájemníků,“ říká místopředseda Občanského sdružení majitelů domů Libor Dellin. Sám vlastní dům na pražském Žižkově. * Jak hodnotíte nedávná rozhodnutí dvou pardubických soudkyň, které uznaly nárok majitelů domů jako oprávněný?

Je to samozřejmě průlomová událost. Bohužel jde zatím jen o soudy první instance. Poražená strana dala najevo, že se odvolá. A počítáme s tím, že odvolací soud ta rozhodnutí s nejvyšší pravděpodobností bohužel zruší.

* Co bylo nejdůležitějším argumentem pro to, aby se soud poprvé postavil za právo majitelů domů disponovat se svým vlastnictvím?

Nic víc než jen dobře zpracované znalecké posudky, dokazující obrovský nepoměr mezi regulovaným a místně obvyklým nájemným. Dokument také potvrdil, že nutné náklady majitele jsou prostě vyšší než samotný příjem z regulovaných cen.

* O nájemném bude znovu rozhodovat také Ústavní soud. Změnily se nějak vaše šance poté, co se jeho předsedou stal levicově orientovaný Pavel Rychetský? Je samozřejmě pozitivní, že Městský soud Praha svůj návrh odůvodnil tím, že zde existuje neuvěřitelný nepoměr mezi právy a povinnostmi majitelů a nájemníků. Ústavní soud už se na nás obrátil s žádostí o naše vyjádření, ale jinak těžko předjímat, jak se zachová. Přestože v předchozím složení už čtyřikrát prohlásil deregulaci za protiústavní. Pan doktor Rychetský nikdy neměl pro majitele domů pochopení. Navíc je tam i pan doktor Musil, který řekl, že deregulace půjde jenom přes jeho mrtvolu… Ale jsou to pořád jen dva lidé, zatímco kvůli rozhodnutí o zrušení zákona musí zasednout celé plénum. * Co říkáte na obavy sociálně slabších občanů?

Posledních patnáct let je nám stále argumentováno tím, že nájemné nelze zvýšit ani na nákladovou výši, protože zdražily už služby, elektřina a podobně a bylo by to pro obyvatele neúnosné. Ale vodárnám si přece také nikdo netroufne říci, že nemohou zvýšit své ceny. Navíc deregulace odstraní dosavadní nespravedlnosti, kdy někteří sociálně slabší lidé platí naopak zbytečně velké tržní nájemné. Samozřejmě tedy souhlasím s tím, aby ti, kdo na bydlení skutečně nemají, dostávali nějakou adresnou kompenzaci. V Evropě je to běžné.

* Jaké je složení lidí bydlících v „regulovaných“ bytech?

Sám ministr pro místní rozvoj Radko Martínek nedávno přiznal, že celá jedna třetina těchto nájemníků je bohatá. Další třetinu tvoří střední stav, ale i pro ně není problém zaplatit si běžnou cenu za přiměřené bydlení. A jenom zbylá třetina nájemníků skutečně potřebuje nějaké úlevy.

* Co vám na „bytové legislativě“ ještě vadí?

Například možnost výměny bytů proti vůli vlastníka nebo příliš přísná povinnost majitele zajistit nájemníkovi při výpovědi rovnocenný náhradní byt. To je horší než za socialismu.

*** Proč nejsou majitelé jednotní a existuje tu i „konkurenční“ sdružení HOMR?

Hnutí na obranu majitelů realit, které vede pan Girolamo Giormani, nám vyčítá malou aktivitu a razanci. Oni zase podle nás mají požadavky, nereálné v českých poměrech. Spíše to pak někdy nahrává odpůrcům zvyšování nájmů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít