Je to spíš na červenou

20. června 2008, 17:31 - Lukáš Novotný
20. června 2008, 17:31

Komentář

Slovensko se sice na Euro 2008 nekvalifikovalo, žluté karty se tam přesto rozdávají. Jednu si minulý týden vysloužil od premiéra Roberta Fica ministr financí Ján Počiatek. Co bylo důvodem? Počiatek si během velké ceny formule 1 v Monaku zaskočil poklábosit na jachtu manažera finanční skupiny J&T Ivana Jakaboviče.
Český občan uvyklý slýchat historky o golfových či maškarních dýcháncích domácích politiků s podnikateli by tuto informaci zřejmě přešel bez vzrušení. Navíc Počiatek s Jakabovičem prý ve společnosti šéfa bratislavského letiště Karla Biermanna probírali jen „formuli a počasí“ a pronášeli „nezajímavé, zdvořilostní fráze“. Tedy nic zarážejícího.
Nebýt toho, že o několik málo dní později se v Bruselu rozhodovalo o změně středového kurzu slovenské koruny vůči euru (EURO 23/2008). A změna parity, které se koruna musí držet dva roky před přijetím země do eurozóny, vyvolala výrazné posílení měny. A finančníci z J&T a ze společnosti Istrokapitál na tom vydělali na devizovém trhu těsně před rozhodnutím Evropské komise stovky milionů korun. Možná brilantní úsudek analytiků obou skupin, možná však obchodování na základě neveřejných informací. S druhou verzí přišel opoziční poslanec a bývalý ministr financí Ivan Mikloš. Kde je tedy pravda? Slovenská centrální banka už zahájila vyšetřování. V den před změnou kurzu se uskutečnily se slovenskou měnou obchody za 25 miliard Sk. Koruna přitom posílila k euru o nezvyklých padesát haléřů. Někdo tedy musel vědět více než ostatní a zřejmě to nebyl jen úzký okruh slovenských centrálních bankéřů. Svědčí o tom i výrok českého premiéra, který prohlásil, že jeho slovenský kolega Fico se mu úspěchem při vyjednávání silnější pozice koruny chlubil již týden před změnou parity. Že by tedy za únikem informací byl sám Fico?
Počkejme si však na výsledky šetření, než někoho odsoudíme. Přeci jen tu ale něco smrdí. Provázanost byznysu s politikou je očividná a jakékoli zapírání působí trapně a dětinsky. Kdy už si politici uvědomí, že naše země jsou malé, všichni se tu znají a všechno se rychle rozkecá. Měli by se podle toho začít (slušně) chovat. Nynější průšvih na Slovensku odnese prozatím vedení bratislavského letiště včetně šéfa Biermanna - na pokyn Fica budou na nejbližší valné hromadě odvoláni. Červenou kartu by si však v duchu fair play zasloužil i ministr Počiatek. A co teprve pan rozhodčí Fico?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít