Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

OVB - Rok 2008 vs. 2018: Další krize může být pro Evropu ještě hlubší

Možná už to mnozí zapomněli, ale finanční krize naplno vypukla před více než deseti lety.…

Ministryně Nováková: Účastí na CIIE naše práce s českými firmami nekončí, ale teprve začíná

Česká republika se zúčastnila akce China International Import Expo (CIIE) v elitní…

Doručovací služby nezvládají nápor před Vánoci. Poradíme, jak balík doručit s jistotou včas

Každý rok se situace opakuje. Přepravci jsou zaplaveni balíčky a nestíhají. Čas doručení…

Je to bomba, ale může bouchnout

29. října 2007, 00:00 - Martina Martinovičová
29. října 2007, 00:00

Pozornost investorů letos přitahují takové země, jako je Čína a Hongkong nebo Indie, kde si schopní manažeři akciových fondů dokázali sáhnout na roční výnos i nad sto procent. Velká budoucnost se přisuzuje odvětvím energie. Ale pozor s investicemi, žádný růst netrvá věčně.

Akciové podílové fondy Pozornost investorů letos přitahují takové země, jako je Čína a Hongkong nebo Indie, kde si schopní manažeři akciových fondů dokázali sáhnout na roční výnos i nad sto procent. Velká budoucnost se přisuzuje odvětvím energie. Ale pozor s investicemi, žádný růst netrvá věčně.

Akciové fondy investující do vybraných společností v Číně nebo Indii dosahují letos rekordních zisků. Příkladem budiž zřejmě nejúspěšnější fond v této oblasti, jehož podílové listy lze na českém trhu koupit, a to je dolarový SGAM Fund Equities China, který má ve své nabídce Investiční kapitálová společnost Komerční banky. Jeho aktuální roční výnos činil k polovině října 143 procent, výkonnost za posledních pět let dosáhla satanských 666 procent.

Jeho manažeři jistě nebyli jedinými úspěšnými v tomto regionu. Dolarový akciový podílový fond EMIF China and Hong Kong, který lze najít v nabídce ČSOB, dosáhl ročního výnosu přes 88 procent. Více než devadesátiprocentní výnos zaznamenal fond spravovaný společností ING Investment Management investující do titulů obchodovaných v Číně, Hongkongu či na Tchaj-wanu – ING Invest Greater China.

A lze najít i další štiky. Akciový dolarový fond mající ve svém portfoliu turecké firmy – EMIF Turkey – dokázal zhodnotit investice svých podílníků za rok o 75 procent, brazilský dolarový fond EMIF Brazil o 69 procent.

Velmi zajímavou výkonnost lze najít i u fondů společnosti Pioneer Investments nabízených v České republice – přes 60 procent u dolarového fondu investujícího v rozvíjejících se zemích – Pioneer Funds - Emerging Markets Equity. Těsně pod šedesáti procenty si zatím stojí roční výkonnost dolarového fondu Pioneer Funds - Greater China Equity.

Vysoké výnosy až kolem šedesáti procent ročně dosahují i fondy orientující se na Indii. Kolem třiceti čtyřiceti procent ročně aktuálně vynášejí fondy zaměřené na země Eurolandu, na Mexiko, Jižní Afriku, ale i třeba ty investující do zlata nebo energetických odvětví.

Česko vystřídaly Čína a Indie

V posledních desetiletích se v hledáčku investorů objevovaly různé rozvíjející se regiony. Není se čemu divit. Návratnost investic v letech 1988 až 2007 na rozvíjejících se trzích v globálním měřítku dosáhla více než 1400 procent (28 procent ročně). Proč mezi manažery fondů panuje dnes tak velký zájem o asijské země, Čínu, Indii?

„Investoři hledají v rozvíjejících se regionech příležitost nadprůměrně zhodnotit svůj kapitál s vědomím vysokého investičního rizika,“ vysvětluje ředitel prodeje fondů ING Investment Management Miloš Filip. Dnes je to Čína a Indie, které přitahují pozornost na úkor ostatních rozvíjejících se zemí. V polovině osmdesátých let to byli asijští tygři – nově industrializované země, jako je Hongkong, Singapur, Thaj-wan, Jižní Korea.

„Začátkem devadesátých let se zájem investorů střídavě zaměřoval na rozvíjející se ekonomiky v Latinské Americe, jako

je Mexiko, Brazílie a Argentina, v jihovýchodní Asii na Thajsko, Malajsii nebo Indonésii, a na náš region střední a východní Evropy – na Česko, Polsko a Maďarsko,“ dodává Filip.

Fakt, že fondy orientované na Čínu, Indii mají v letošním roce nejvyšší výkonnost, potvrzuje i ředitel úseku investic Pioneer Investments ČR Petr Zajíc. „ Je to způsobeno prudkým ekonomickým růstem zmíněných ekonomik, ale i celého asijského regionu. Velmi vysokou výkonnost mají i fondy regionu Pacific, vyjma Japonska.“

Asijský trh právem přitahuje zájem

V posledních osmi letech se ziskovost rozvojových ekonomik v asijském regionu, a tedy i návratnost kapitálu, trvale zvyšuje. Čína bude mít letos poprvé hrubý domácí produkt, přepočteno přes kurz, větší než Spojené státy. „Od roku 1978 roste hrubý domácí produkt čínské ekonomiky téměř o deset procent ročně,“ upozorňuje na důvody obrovského zájmu o tuto zemi Filip.

Analytici Mezinárodního měnového fondu předpokládají, že ekonomiky rozvojových zemí Asie budou v dalších pěti letech růst průměrným tempem osm procent ročně ve srovnání se zeměmi Latinské Ameriky, kde předpovídají čtyřprocentní růst hrubého domácího produktu.

Podle průzkumu společnosti Deloitte & Touche v nejbližších pěti letech očekávají dvě třetiny exekutivních ředitelů, že jejich firma otevře své zastoupení nebo bude expandovat v Číně. „Polovina manažerů totéž říká o tranzitních zemích východní Evropy, jihovýchodní Asii a Indii,“ míní ředitel prodeje fondů ING Filip.

V čem tkví zázrak?

Čína se vydala po dosud neprobádané ekonomické cestě – snaží se spojit socialistickou ekonomiku s tržními prvky. „Dnešní rozvoj čínské ekonomiky a růst kapitálových trhů lze vysvětlit vysokou mírou domácích úspor, ekonomikou otevřenou k exportu i importu, relativně dobrým vzděláním obyvatel a růstem produktivity výroby,“ vysvětluje Filip. Na druhou stranu je potřeba připomenout rizika čínského trhu směrem do budoucnosti – čínský ekonomický model představuje zvláštní kombinaci centrálně plánované ekonomiky a tržních prvků.

„Je otázka, zda a kdy nevýhody neefektivního centrálního plánování převáží nad výhodami, které nabízí volný trh. Region nikdy nezažil vznik akciové bubliny a je velmi pravděpodobné, že dnešní dramaticky rostoucí čínský akciový trh s vysokými násobky cen akcií v poměru k ziskům projde někdy v budoucnosti korekcí dosavadního prudkého růstu,“ varuje šéf prodeje fondů ING Investment Management.

Varování zní od analytiků napříč trhem. Často se stává, že některá aktiva patří několik let k nejvýkonnějším a následně naopak několik let si připisují velké ztráty. „Proto by tento typ fondu měl být spíše jen doplňkem portfolia, jehož jádro by měly tvořit fondy investující na standardních klíčových rozvinutých trzích západní Evropy a Severní Ameriky,“ doporučuje Zajíc.

Budoucnost je v energii, ropa trhá rekordy

Vysoké výkonnosti dosahují i odvětvové fondy. Podle Zajíce je to způsobeno vysokými cenami komodit a energií. Ropa poprvé v historii překonala cenu 90 dolaru za barel. Svět v roce 1990 spotřebovával kolem 66 milionů barelů ropy denně, dnes spotřebováváme každý den 83 milionů barelů.

„Poptávka po ropě vzrostla ve Spojených státech od roku 1990 o 22 procent, ale v Číně o téměř dvě stě procent. Právě asijský region generuje výrazný růst poptávky, protože tamní ekonomiky jsou energeticky stále náročnější,“ vysvětluje Filip jeden z hlavních důvodů růstu ceny vedle omezenosti zdrojů. Podle jeho názoru vzroste do roku 2030 celosvětová ropná žízeň odhadem o dalších čtyřicet procent.

Fondy orientované na energii již dnes dosahují ročních výnosů kolem dvaceti a více procent. Například dolarový SGAM Fund Equities Global Energy dosáhl aktuálně ročního výnosu kolem čtyřiceti procent, stejně tak Fond ING Invest Energy spravovaný společností ING Investment Management, který má ve svém portfoliu společnosti podnikající v odvětví energetiky.

Neopájet se výnosy, pozor na rizika a na změnu

Vedle energie jsou zatím dobrou investiční příležitostí i společnosti podnikající v sektoru materiálů. Například fond ING Invest Materials, investující do oborů, jako je hutnictví a hornictví včetně oceli a zlata, chemie, stavební materiály, kontejnery a přeprava, papír a produkty dřevařského průmyslu
, dosáhl roční výkonnosti přes šedesát procent.

Každý investor by nicméně měl u termínů „vysoký zisk“ či vysoce „růstové regiony“ velmi zpozornět. Dnešní výnosy totiž v žádném případě nepředurčují výnosy budoucí. Investice do akciových fondů může být velmi výnosná, ale je i vysoce riziková. Akciový fond by tedy měl být jen částí portfolia investora, které by mělo být vyvážené z druhé strany málo rizikovými investicemi, například do zajištěných fondů či dluhopisů.

Další, co je zapotřebí si uvědomit při nákupu podílových listů uvedených fondů, je skutečnost, že jde o fondy dolarové či eurové, nikoliv korunové. Ten, kdo svoji investici následně bude chtít převést na koruny, měl by se zajistit včas proti kurzovému riziku. Zhodnocující se česká měna totiž snižuje zisky, které jsou uváděny v příslušné měně, nikoliv v korunách.

Nákup podílových listů znamená většinou i povinnost uhradit vstupní poplatky, které se pohybují mezi jedním, dvěma, ale i pěti procenty z investované částky.

 KURZY DEVIZOVÉHO TRHU / DEVIZI - STŘED

 země/měna     

 množství

 kód  

 22. 10.

 23. 10. 

 24. 10. 

 25. 10. 

 26. 10. 

 Austrálie/dolar

 1

 AUD

 16,881 

 17,048 

 17,177 

 17,156 

 17,134

 Dánsko/koruna

 1

 DKK

  3,650 

 3,647 

 3,647 

 3,637 

 3,616

 EMU/euro

 1

 EUR

 27,210  

 27,190 

 27,185 

 27,115 

 26,960

 Japonsko/jen  

 100 

 JPY

 16,860 

 16,626 

 16,714 

 16,574 

 16,387

 Maďarsko/forint   

 100

 HUF

 10,733 

 10,805 

 10,816 

 10,814 

 10,648

 MMF/SDR   

 1

 XDR

 30,009 

 29,793 

 29,826 

 29,597 

 29,374

 Norsko/koruna  

 1

 NOK

  3,518 

 3,535 

 3,511 

 3,508 

 3,497

 Polsko/zlotý  

 1

 PLN

 7,375 

 7,433 

 7,438 

 7,474 

 7,424

 Rusko/rubl   

 100

 RUB

 77,009

 76,694 

 76,739 

 76,387 

 75,773

 Slovensko/koruna   

 100

 SKK

 80,730 

 81,055 

 81,356 

 81,475 

 81,002

 Švédsko/koruna

 1

 SEK

 2,953 

  2,958 

  2,951 

 2,944 

 2,935

 Švýcarsko/frank   

 1

 CHF

 16,342

 16,273 

 16,274 

 16,237 

16,111

 USA/dolar 

 1

 USD

 19,213 

 19,075 

 19,106 

 18,959 

 18,743

 Velká Británie/libra

 1

 GBP

 39,018 

 39,091

 39,109

 38,870 

 38,455

                  Pramen:ČNB


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Co je dobré vědět o dobrovolném důchodovém pojištění?
Chemických škodlivých látek bývá víc doma než venku
Nezapomeňte do půlky října zaplatit zálohy na silniční daň
Jak a kde sledovat zásilky ze zahraničí
Výprodeje na akciových trzích mohly způsobit algoritmy
Auta
Bude Cargo e-Bike dopravou budoucnosti?
Retro: Tatra 700 byla ve své době nejrychlejším českým autem
Lifestylový Fiat Talento Shuttle by Irmscher
Galerie: Co byste si mohli koupit, kdyby vám po Vánocích zbylo opravdu hodně peněz
Scania – komunální nástavby
Technologie
Herní počítač pod stromeček: tipy na highendovou mašinu pro vysoká rozlišení
Microsoft Surface Go: jak z tabletu, klávesnice, pera a myši udělat počítač (recenze)
Ani Nokia 8.1 ještě pořád není high-end, ale načančaná střední třída
A zase jinak. Counter-Strike: Global Offensive je teď opravdu „zdarma“
Investování a obchodování s akciemi
Hry pro příležitostné hráče