Je nutná nová koncepce nakládání s odpady

29. července 2009, 00:00 - Marcela Honsová
29. července 2009, 00:00

Prvním pozitivním krokem k řešení situace odpadového hospodářství byl kulatý stůl nazvaný Efektivní nástroje plnění cílů odpadového hospodářství v České republice v perspektivě roku 2020, který svolal ministr životního prostředí Ladislav Miko. Na jednání byli přizváni přední odborníci na odpadové hospodářství a také zástupci všech významných zainteresovaných skupin.

V odpadovém hospodářství Česka je potřeba rozumně posunout diskuzi k vytvoření celkového rámce a komplexního přístupu k přípravě strategických a následně legislativních materiálů. Toto první jednání za účasti ministra životního prostředí velmi vítáme. Vyslyšení všech zainteresovaných stran a otevřená produktivní diskuze přispěje k vyjasnění priorit a hlavních směrů, jimiž je nutné se nyní ubírat.

Tématem diskuzí u kulatého stolu byly možnosti efektivního naplnění cílů odpadového hospodářství v tuzemsku, ale také řešení krize druhotných surovin, vytvoření dlouhodobé strategie odpadového hospodářství a následně velké novely zákona o odpadech. V neposlední řadě se hovořilo také o energetickém využívání odpadů a přeshraniční přepravě odpadů. Dalším důležitým diskutovaným tématem byla změna Plánu odpadového hospodářství a následně Implementačního dokumentu Operačního programu Životní prostředí.

Z tohoto operačního programu lze v dnešní době podpořit pouze projekty na prvotní zpracování odpadů a podporu třídění, je zde ale vyloučena podpora velkých projektů na energetické využívání odpadů. Diskuzí nad konkrétní změnou Plánu odpadového hospodářství a následně Implementačního dokumentu by se to mělo v nejbližší době změnit tak, aby ještě v tomto plánovacím období Evropské unie mohly být v Česku dobudovány stávající integrované systémy nakládání s odpady a jejich energetického využívání. Tím by se zároveň snížilo množství skládkovaných odpadů.

Hospodářská komora prosazuje v prvé řadě zpracování nové koncepce nakládání s odpady a s druhotnými surovinami, které je podle předchozích zkušeností nezbytné řešit společně. Nutné je také věnovat pozornost stávajícímu Plánu odpadového hospodářství s úpravou znění a zanesením energetického zpracování odpadů, dobudováním integrovaných systémů nakládání s odpadem či zdokonalením terminologie pojmů. Dalším důležitým bodem je změna Implementačního dokumentu Operačního programu Životní prostředí tak, aby bylo možno čerpat tyto finance i na velké projekty v odpadovém hospodářství. Co se týče legislativním materiálů, je nutné v tuto chvíli realizovat malé novely zákona o odpadech reflektující evropské směrnice a teprve na základě nově vytvořených dlouhodobých strategií zpracovat velkou novelu odpadového zákona, která musejí být jednoduchá, srozumitelná a široce prodiskutovaná.

Do celkového přístupu k řešení situace v odpadovém hospodářství se musí navrátit environmentální, sociální a ekonomické aspekty. Vzhledem k tomu, že jednání u kulatého stolu ukázalo, jak je toto téma nutné rozebírat s širokým plénem zainteresovaných i nadále, a s ohledem na množství vznesených otázek padl ze strany ministerstva životního prostředí příslib dalších obdobných setkání v nejbližší době, na nichž bude snaha konkrétně řešit aktuálně nastíněné problémy a otázky.

Pavel Bartoš, viceprezident Hospodářské komory ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít