Je lepší dvakrát měřit

29. května 2006, 00:00 - Ing. JAROSLAV HOUBA
29. května 2006, 00:00

Operativní leasing nabízí oproti klasickému řadu výhod. Především umožňuje pronájem na libovolnou dobu. Pomocí této formy financování může firma automobil nejprve vyzkoušet a odložit rozhodnutí o jeho definitivním pořízení. OPERATIVNÍ LEASING Stále více podnikatelů si pořizuje automobil na takzvaný operativní leasing.

OPERATIVNÍ LEASING

Operativní leasing nabízí oproti klasickému řadu výhod. Především umožňuje pronájem na libovolnou dobu. Pomocí této formy financování může firma automobil nejprve vyzkoušet a odložit rozhodnutí o jeho definitivním pořízení.

Stále více podnikatelů si pořizuje automobil na takzvaný operativní leasing. Jeho modernost spočívá zejména ve flexibilitě. Zákazník si vybere vozidla, která potřebuje mít ve svém vozovém parku, leasingová společnost je za něj nakoupí a pronajme mu je. Majetek tak nefiguruje v bilanci zákazníka a nedestabilizuje cash-flow.

FINANČNÍ PŘÍNOSY Typickým zákazníkem společností poskytujících operativní leasing je středně velká firma, která svůj vozový park kapacitně plně využívá nebo jej potřebuje v určitých intervalech pravidelně inovovat. V mnoha případech může být pronájem vozidel ekonomicky efektivnější než nákup. Klient si totiž vozidla pronajímá na dobu podstatně kratší, než je reálná doba jejich životnosti. Proto není ve splátkách zahrnuta celá tržní hodnota vozidel, ale pouze jejich poměrná část. Díky tomu mohou být splátky operativního leasingu až o 40 procent nižší než splátky leasingu finančního. Zákazník vozidla po vypršení leasingové smlouvy neodkupuje, i když v případě vážného zájmu mu může být nabídnuto předkupní právo. Nespornou výhodou operativního leasingu je také nulová nebo pouze symbolická akontace. Leasingová společnost totiž umí s dealerem vyjednat výhodnější nákupní ceny díky hromadnému nákupu. Daně a zákonné poplatky související s provozem motorových vozidel jdou opět na vrub leasingové společnosti - a to až do takových detailů, jako jsou poplatky za používání autorádia. POMŮŽE ODPOČET DPH U daní ještě zůstaňme. Operativní leasing je produkt stavěný pro firemní klientelu, u níž jsou s ním spojené náklady daňově uznatelné. Takový komfort si konečný spotřebitel dovolit nemůže. Další daňovou výhodou ukrytou v operativním leasingu je možnost úplného daňového odepsání i pro osobní vozy, jejichž hodnota přesahuje 1,5 milionu korun. Při operativním leasingu navíc riziko, že automobil bude poruchový nebo předčasně zastará, nese leasingová společnost. V případě nefunkčnosti aut může mít klient k dispozici náhradní vozidla. Úspory logicky plynou i ze skutečnosti, že klient nemusí zaměstnávat pracovníky, kteří by se zabývali servisem aut a administrativou související s jejich provozem. PRONÁJEM, NEBO PLNÝ SERVIS?

Operativní leasing je běžně leasingovými společnostmi nabízen ve dvou primárních podobách. Tou první je „prostý“ operativní leasing, v Česku zatím častější, druhou pak full-service leasing. Full-service je poskytován v podobě řady doprovodných služeb, které obohacují běžný pronájem. Kromě toho, že je celá agenda spojená s vozovým parkem vyvedena mimo firmu klienta, je možné čerpat i další výhody. A to v podobě údržby a oprav všech vozidel, přezouvání pneumatik, různých typů připojištění, zajištění náhradních vozidel, tankovacích karet na pohonné hmoty nebo obstarání dálničních známek.

Doplňkové služby si samozřejmě volí sám klient v závislosti na aktuálních potřebách. Čím více neproduktivních činností za něj obstarává leasingová společnost, tím více se může věnovat samotnému podnikání.

NEJDE JEN O PENÍZE

Nejčastějším objektem financování operativním leasingem jsou nové osobní vozy. Jde nejen o funkčnost, ale i o reprezentativnost. Klientů, kteří si uvědomují své potřeby v této oblasti, přibývá. Obchodní zástupce, jenž na obchodní schůzku přijede v dosluhující škodovce z éry normalizace, pravděpodobně dojem o úspěšnosti své firmy nevzbudí.

Ovšem tento oprávněný marketingový požadavek je třeba nějak financovat - ale automobily jsou druhem majetku poměrně rychle morálně zastarávajícím. Operativní leasing je výhodný mimo jiné proto, že umožňuje rychlejší obrátkou provozovat výhradně nezastaralá vozidla.

Podle údajů České leasingové a finanční asociace narostl za loňský rok podíl operativního leasingu na celkovém objemu movitých věcí pořízených na leasing ve srovnání s rokem 2004 o čtyři procenta na 12 procent. Před pěti lety přitom tento podíl v České republice činil jen 3,5 procenta.

V porovnání s některými vyspělými západními zeměmi, kde se polovina firemních vozidel pořizuje na operativní leasing, je to ale stále málo.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít